ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Finlandii wiatr bez subsydiów dzięki Google
12.09.2018r. 15:42

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, internetowy potentat kilka miesięcy potwierdził, że posiada już umowy na zakup energii odnawialnej w ilości, która pokrywa jego całkowite zapotrzebowanie. Google jednak na tym nie poprzestaje i podpisuje kolejne umowy na dostawy zielonej energii, która zasili jego serwery konsumujące ogromne ilości energii.
Google posiada już umowy na zakup energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy ponad 3 GW. Tyle potrzeba, aby pokryć całkowite zapotrzebowanie internetowego giganta i jego energochłonnych serwerów.

Internetowy potentat podpisując te umowy, przyczynił się do wygenerowania inwestycji w OZE wartych łącznie ponad 3 mld dolarów.

Większość umów PPA (Power Purchase Agreements) na zieloną energię, którą kupi Google, będą produkować farmy wiatrowe, a większość zakontraktowanych źródeł, bo ok. 2,4 GW, znajduje się w USA.

W Europie Google podpisywał dotąd umowy PPA na zakup energii głównie z farm wiatrowych pracujących w Skandynawii i krajach Beneluksu. Największa europejska umowa PPA w portfelu internetowego giganta dotyczy zakupu energii z wiatraków o mocy 160 MW z parku wiatrowego Tellenes, który uruchomiono w ubiegłym roku w Norwegii.

Teraz internetowy potentat kupi energię z kolejnych wiatraków, które powstaną w Skandynawii. Tym razem chodzi o trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 190 MW, które mają powstać w Finlandii i które w żaden sposób nie będą wspierane publicznymi subsydiami. Google podaje, że to pierwszy taki przypadek zakupu przez niego niesubsydiowanej energii z europejskich OZE.

Umowy PPA zawarto na 10 lat i dzięki nim Google zasili swoje centrum serwerowe zlokalizowane w fińskim Hamina.
Farmy wiatrowe postawią francuski Neoen oraz niemieckie firmy Prokon, CPC i WPD, a produkowana przez nie energia trafi do tej samej sieci, z której energię pobierają serwery Google.

Neoen podał wczoraj, że budowana przez niego w Finlandii farma wiatrowa, z której produkcja zasili serwery Google, zostanie uruchomiona pod koniec przyszłego roku i złoży sie na nią 18 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 81 MW. Ten projekt jest realizowany przez Francuzów we współpracy z deweloperem Prokon Finland posiadającym 20 proc. udziałów.

Wraz z tymi umowami Google zwiększa potencjał farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Europie, które będą produkować dla niego energię, do niemal 900 MW. Internetowy potentat chwali się, że w ten sposób umożliwi realizację europejskich inwestycji w OZE wartych około miliard dolarów.

- Zakup energii odnawialnej to część naszych zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale ma to również sens biznesowy, ponieważ podpisywanie długoterminowych umów ze stałą ceną, ogranicza nasze ryzyko wynikające z wahań cen energii - czytamy w komunikacie Google.

W ubiegłym roku na całym świecie zawarto korporacyjne umowy PPA na odbiór energii odnawialnej z instalacji o łącznej mocy ponad 5 GW, co jest trzy razy lepszym wynikiem niż osiągnięty w roku 2016.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE