ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ilu Niemców popiera Energiewende, a ilu ma własne OZE?
24.08.2018r. 12:42

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, niemiecki federalny bank KfW sprawdził, ilu naszych zachodnich sąsiadów popiera zwrot w niemieckiej polityce energetycznej, a także ilu z nich samemu produkuje energię w poszczególnych technologiach OZE.
Wnioski z przeprowadzonej po raz pierwszy przez KfW analizy, "KfW Energiewendebarometer 2018", pokazują bardzo wysokie poparcie niemieckiego społeczeństwa dla strategii energetycznej zakładającej przechodzenie na zieloną energię. Mimo istotnych kosztów ponoszonych przez odbiorców energii w Niemczech, zdecydowanie dostrzegają oni korzyści wynikające z tzw. Energiewende.

Jak wynika z analizy federalnego banku, zwrot w niemieckiej polityce energetycznej popiera za naszą zachodnią granicą ponad 90 proc. gospodarstw domowych, a 23 proc. z nich aktywnie angażuje się w produkcję własnej energii.

W tym najwięcej gospodarstw domowych (10 proc.) posiada kolektory słoneczne, a ich zakup planuje kolejne 4 proc. Drugie miejsce pod względem popularności zajmuje fotowoltaika - ma posiadać ją 8 proc. niemieckich gospodarstw domowych, a instalację PV planuje 5 proc.

Również 8 proc. Niemców korzysta z pomp ciepła, a zakup takiego urządzenia planuje 3 proc.

Bateryjne magazyny energii ma posiadać 2 proc. niemieckich gospodarstw domowych, a 4 proc. wyraziło zamiar ich zainstalowania.

Udziałowcami w podmiotach eksploatujących OZE jest ponadto 4 proc. niemieckich gospodarstw domowych, a 3 proc. planuje zakup udziałów w takich przedsięwzięciach.
- Poparcie dla transformacji energetycznej jest nieprzerwanie wysokie. To bardzo budujące, ponieważ zmiany klimatu i ochrona przyrody pozostaną zadaniem dla pokoleń. Jednak patrząc na niemal niezmienione poziomy emisji CO2, podejmowane wysiłki nie są wystarczające, aby osiągnąć cele rządu federalnego i umowy paryskiej. Notowana chęć gospodarstw domowych do bardziej aktywnego włączenia się w ochronę klimatu powinna zostać lepiej wykorzystana poprzez dedykowane wsparcie - komentuje dr Jörg Zeuner, główny ekonomista KfW Bankengruppe.

Ekonomista niemieckiego banku podkreśla, że aktywna partycypacja obywateli w produkcji energii w Niemczech jest dużo większa na obszarach wiejskich niż w miastach.

Potwierdzają to wyniki analizy KfW, zgodnie z którymi wśród mieszkańców terenów wiejskich własną fotowoltaikę posiada 15 proc. gospodarstw domowych, a kolektory słoneczne 16 proc. W przypadku największych miasta ten współczynnik maleje odpowiednio do 4 i 5 proc.

- To wymaga finansowania bardziej ukierunkowanego na konkretne grupy, które zmobilizuje prywatny kapitał mieszkańców bloków w celu zaangażowania się w transformację energetyczną - dodaje dr Zeuner.

KfW w ramach "Energiewendebarometer 2018" zbadał też stosunek Niemców do elektrycznej motoryzacji, wskazując we wnioskach z przeprowadzonego badania, że o ile obecnie samochody elektryczne posiada niecałe 2 proc. niemieckiej populacji, ich zakup planuje już 16 proc.

Kolejny wniosek z analizy to fakt, że większość obecnych właścicieli samochodów elektrycznych w Niemczech posiada dostęp do własnej energii odnawialnej.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jerzy Lipka 24.08.2018r. 21:41
Ludziom w Niemczech zrobiono wodę z mózgu. Wbrew faktom wolą popierać ślepą uliczkę w energetyce, ich sprawa. My... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 27-08-2018r. 10:59 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 25.08.2018r. 16:55
Szanuję pański wybór i pasję z jaką Pan stara się promować wg Pana najlepszą formę rozwoju źródeł elektryczności. Być... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 25.08.2018r. 20:58
Ponieważ w tym roku szybko drożeją opłaty za emisje CO2 i na koniec roku cena ma wynosić 20 euro/t więc energia z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: siwy 27.08.2018r. 10:20
Rozwój wypadków i preferencji klientów niemieckich podobny jak z "żółtą taryfą" na ee. Przytoczone dane... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 27.08.2018r. 17:38
Każda zielona i pełna sukcesu, dokonana już i zwycięska transformacja energetyczna wyłącza się każdego dnia... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE