ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Nowogródku na Białorusi uruchomiono projekty ekologiczne wsparte przez UE
12.07.2018r. 16:27

Turbinę wiatrową, centrum szkoleniowo-konsultacyjne w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz kolektory słoneczne w miejscowym szpitalu sfinansowała UE w ramach projektu pomocy technicznej zrealizowanej wspólnie z władzami Nowogródka na Białorusi.
"Uruchamiamy dzisiaj trzy nowe projekty zielonej gospodarki, zrealizowane we współpracy z władzami rejonu nowogródzkiego i białoruskiego ministerstwa bogactw naturalnych i ochrony środowiska" - powiedziała szefowa przedstawicielstwa UE na Białorusi Andrea Wiktorin w czwartek w Grabnikach pod Nowogródkiem w obwodzie grodzieńskim.

Wspólnie z przedstawicielami miejscowych władz Wiktorin uroczyście otwierała trzy nowe projekty ekologiczne, sfinansowane przez UE: turbinę wiatrową w Grabnikach o mocy 2,5 MW, centrum szkoleniowo-konsultacyjne w Koledżu Rolniczym w Nowogródku i kolektory słoneczne zapewniające ciepłą wodę miejscowemu szpitalowi.

"Rejon nowogródzki od kilku lat jest na Białorusi pionierem w dziedzinie zielonej gospodarki. Mamy już park wiatrowy z 20 turbinami" - mówił przewodniczący władz rejonowych Anatol Markiewicz, podkreślając, że obecna inwestycja, która w sumie warta była ponad 2,5 mln euro, to już kolejny projekt realizowany wspólnie z UE. W roku 2016 w efekcie współpracy pod Nowogródkiem powstała sortownia odpadów.

"Nasz rejon jest na Białorusi wyjątkowy pod względem położenia i klimatu, co staramy się wykorzystywać, promując zieloną gospodarkę. Jest to najwyżej położony punkt na terenie kraju - 323 m n.p.m. ze średnią roczną prędkością wiatru 8 m/s" - mówił Markowicz. Dodał, że od 2011 r., kiedy pod Nowogródkiem stanął pierwszy wiatrak, na projekty związane z energią odnawialną wydano już ok. 30 mln dol.
Jak dodał Markowicz, farma wiatrowa pod Nowogródkiem, zapewniająca ok. 20 proc. zużywanej w rejonie energii, ma moc 32 MW, a wszystkie turbiny na Białorusi w sumie (jest ich ok. 50) - 90 MW.

Andrea Wiktorin wyjaśniła, że UE chce wspierać Białoruś w rozwoju zielonej gospodarki przez pomoc ekspercką w odpowiednim przygotowaniu prawa i standardów. "Chodzi także o to, by dzięki tym projektom mogła zarabiać i rozwijać się gospodarka. Żeby - jak w przypadku centrum konsultacyjnego - projekty te były dostępne dla lokalnych mieszkańców, a także by, jak kolektory słoneczne do ogrzewania wody, służyły dobru wspólnemu" - mówiła. Podkreśliła, że Nowogródek był drugim białoruskim miastem (po Połocku), które przystąpiło (w 2012 r.) do unijnego Porozumienia Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii, co sprzyja realizacji projektów ekologicznych.

Przy szpitalu w Nowogródku zamontowano instalację z 40 kolektorów słonecznych i dwóch pomp, dzięki czemu placówka będzie miała zapewnioną przez cały rok ciepłą wodę. Projekt pozwoli szpitalowi oszczędzić ok. 7 tys. euro rocznie.

W otwarciu unijnych projektów w Nowogródku uczestniczyli ambasadorowie Polski i Rumunii, a także zastępca ambasadora Włoch.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE