ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Włoski rząd: blokowanie OZE niezgodne z konstytucją
12.07.2018r. 14:08

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, nowy, prawicowy i eurosceptyczny rząd Włoch pokazuje swoje poparcie dla energetyki odnawialnej. Ostatnio stanął po stronie inwestorów, kwestionując decyzję władz regionalnych Sycylii, które zablokowały realizację projektów odnawialnych źródeł energii.
Regionalne władze Sycylii kilka miesięcy temu zablokowały realizację projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Teraz nowy, prawicowy rząd Włoch kierowany przez Giuseppe Contego uznał tą decyzję za niezgodną z konstytucją.

Władze Sycylii wprowadziły moratorium na budowę parków wiatrowych i fotowoltaicznych, blokując również projekty, dla których wcześniej wydano pozwolenia. Tą decyzję motywowano potrzebą zweryfikowania potencjalnego wpływu takich inwestycji na krajobraz i środowisko wyspy.

Teraz, jak informuje "PV Magazine", głos w tej sprawie zabrał nowy włoski rząd, stając po stronie inwestorów.

Rada ministrów kierowana przez Giuseppe Contego uznała, że wstrzymanie pozwoleń wydanych inwestorom w sektorze OZE jest niezgodne z artykułem 41 włoskiej konstytucji, który ma bronić swobody gospodarczej, a także ze sformułowaną w artykule 117 konstytucji zasadą ochrony konkurencji.

To kolejny ruch nowego włoskiego rządu, który - jak wynika z dotychczasowych decyzji - może nie tylko nie zablokować sprzyjającej energii odnawialnej polityki poprzednich centrolewicowych rządów, ale jeszcze ją wzmocnić.

Świadczy o tym choćby ostatnie poparcie udzielone przez Rzym dla bardziej ambitnego unijnego celu OZE na rok 2030.
Podczas ostatnich negocjacji w tym obszarze Włochy dołączyły wraz z Hiszpanią do grona państw Unii Europejskiej popierających wyznaczenie ambitniejszego celu udziału energii odnawialnej w unijnym miksie energetycznym do roku 2030 do poziomu 35 proc. (ostatecznie w toku negocjacji Rady Unii Europejskiej, Komisji i Parlamentu wyznaczono cel 32 proc.).

Wcześniej, pod koniec ubiegłego roku poprzedni rząd Włoch wyznaczył cel zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym do roku 2030 do poziomu 27 proc. - czyli takiego samego, który wcześniej popierały instytucje unijne.

Rzym przyjął wówczas, że do roku 2030 z OZE miałoby pochodzić 55 proc. energii elektrycznej wobec poziomu 33,5 proc. odnotowanego w roku 2015.

Także w ubiegłym roku włoski rząd przyjął deklarację, zgodnie z którą Włochy zrezygnują całkowicie z wytwarzania energii z węgla do 2025 roku.

Jak wynika z ostatnich statystyk Eurostatu, w roku 2016 r. udział energii odnawialnej w elektroenergetyce, cieple i transporcie we Włoszech sięgnął 17,4 proc. Tymczasem cel OZE wyznaczony dla tego kraju na rok 2020 wynosi 17 proc.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE