ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spółki Polenergii aneksowały umowy z bankami
12.07.2018r. 13:38

Spółki zależne Polenergii podpisały umowy zmieniające umowy kredytowe związane z finansowaniem budowy farm wiatrowych - podała spółka w komunikacie.
Spółki zależne Polenergii: Grupa PEP - Farma Wiatrowa 1, Grupa PEP - Farma Wiatrowa 4 i Grupa PEP - Farma Wiatrowa 6 zawarły z konsorcjum banków finansujących z udziałem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Banku Ochrony Środowiska umowy zmieniające umowy kredytów inwestycyjnych z października 2013 r. Kredyty, których dotyczą umowy zostały zaciągnięte w związku z realizacją inwestycji budowy farm wiatrowych Gawłowice, Skurpie i Rajgród, o łącznej mocy zainstalowanej 117,3 MW.

Polenergia wyjaśnia, że spółki zdecydowały się negocjacje umów kredytowych ze względu na zmianę sytuacji rynkowej, w szczególności spadek cen zielonych certyfikatów, niski poziom cen energii elektrycznej oraz niepewność co do obciążeń w zakresie wysokości podatku od nieruchomości. Jednocześnie Polenergia wyjaśnia, że stroną umów długoterminowych na odbiór energii elektrycznej oraz zielonych certyfikatów jest Polenergia Obrót. W efekcie podpisania umów zmieniających łączne ceny obowiązujące w wewnątrzgrupowych umowach na odbiór energii elektrycznej i zielonych certyfikatów spadną, zmienią się też harmonogramy obsługi kredytu, co ma prowadzić będzie do poprawy sytuacji Polenergii.
Jak informuje Polenergia po wejściu w życie zmian i dokonaniu przedpłaty długu w kwocie 23,7 mln zł, kwota kredytu pozostała do spłaty wynosi 434,5 mln zł. Dokumenty finansowe przewidują wydłużenie harmonogramu obsługi kredytu o trzy lata do grudnia 2032 roku. Oprocentowanie kredytu równe jest stawce WIBOR powiększonej o marżę banku.

Ponadto, w związku ze zmianą harmonogramu obsługi kredytu spółek zmienione zostały umowy pomiędzy Polenergia Obrót oraz spółkami dotyczące sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii, umowy sprzedaży zielonych certyfikatów wynikających z praw majątkowych przysługujących spółkom oraz umowy o świadczenie usług bilansowania handlowego. Zmianie uległa cena dostarczanej energii elektrycznej, zielonych certyfikatów oraz koszt bilansowana handlowego, jak również okres obowiązywania umów, który został wydłużony o 3 lata.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE