ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grupa Tauron w dwa lata wydała ok. 650 mln zł na inwestycje proekologiczne
10.07.2018r. 15:28

W minionych dwóch latach grupa energetyczna Tauron wydała ok. 650 mln zł na inwestycje proekologiczne, skutkujące poprawą jakości środowiska - poinformował we wtorek prezes grupy Filip Grzegorczyk, podtrzymując chęć dalszego inwestowania w odnawialne źródła energii, w tym farmy wiatrowe.
"Ponad 650 mln zł to niespełna 10 proc. całej, ponad 7-miliardowej kwoty wydatkowanej przez nas na inwestycje w latach 2016-2017. Oprócz bezpośrednich wydatków na projekty proekologiczne, wiele inwestycji pośrednio przyczynia się do poprawy stanu środowiska, np. poprzez znaczące zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki czy tlenków azotu" - powiedział Grzegorczyk dziennikarzom w Katowicach.

Jako przykład podał powstający w Jaworznie nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów, którego uruchomienie w końcu przyszłego roku będzie oznaczało wyłączenie pięciu wyeksploatowanych bloków o mocy 125 megawatów każdy. Emisja tlenków azotu i dwutlenku siarki z nowego bloku, w odniesieniu do starych jednostek, będzie mniejsza o 80 proc., a emisja dwutlenku węgla prawie o jedną trzecią. Znacząco wyższa będzie także sprawność energetyczna nowego bloku.

W ocenie prezesa, ramy dla energetyki stanowią m.in. takie inicjatywy rządu, jak Strategia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju czy Program dla Śląska, w które wpisują się również działania proekologiczne Tauronu.

"Dążymy do tego, aby Tauron był możliwie najbardziej zielony. Już dziś wytwarzamy energię w 35 elektrowniach wodnych i 4 farmach wiatrowych. Dodatkowo rozważamy różne scenariusze inwestycyjne, takie jak akwizycje w segmencie odnawialnych źródeł energii i ciepłownictwie oraz własny projekt morskiej farmy wiatrowej" - wyjaśnił szef grupy Tauron.

Przypomniał, że polska energetyka systematycznie powiększa zainstalowane moce OZE - budowane są farmy wiatrowe, rozwijana fotowoltaika oraz spalanie biomasy.

"Zdajemy sobie sprawę, że źródła te nie są w stanie samodzielnie zapewnić Polsce bezpieczeństwa. Obecnie nie ma technicznych możliwości rozwoju źródeł OZE bez odpowiedniego współistnienia sterowalnych źródeł konwencjonalnych i znacznych nakładów na sieci. Stąd realizowana w grupie Tauron inwestycja w nowy blok 910 MW w Jaworznie i miliardowe nakłady na modernizacje sieci przesyłowych" - powiedział Grzegorczyk.
W segmencie ciepłowniczym Tauron uczestniczy w programie likwidacji tzw. niskiej emisji, przeznaczając na związane z tym działania ponad 250 mln zł. Chodzi m.in. o przyłączenie nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej. Spółka przygotowała także tzw. ofertę antysmogową - znacząco rozwiniętą w stosunku do zainicjowanej przez rząd taryfy antysmogowej - gdzie oprócz niższych stawek dla tych, którzy zdecydują się ogrzewać mieszkanie prądem, zamiast korzystania z nieekologicznych źródeł, odbiorcy mogą liczyć także na doradztwo oraz pomoc w sfinansowaniu instalacji nowych źródeł ciepła.

W ocenie prezesa, rozwój "zielonej" energetyki w Tauronie nie wpłynie na zakres i tempo inwestycji realizowanych przez grupę w sektorze węglowym. Największą obecnie inwestycją w tym zakresie jest szyb Grzegorz w Jaworznie. Po jej ukończeniu 70 proc. zapotrzebowania grupy na węgiel mają pokrywać własne źródła. Węgiel z Jaworzna ma przede wszystkim zabezpieczać potrzeby budowanego w tym mieście nowego bloku o mocy 910 megawatów, który będzie gotowy w czwartym kwartale przyszłego roku. Jego budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i jest zaawansowana w ok. 70 proc. "Okres życia kopalni będzie mniej więcej tożsamy z okresem eksploatacji nowego bloku 910 w Jaworznie" - ocenił Grzegorczyk.

Prezes zapowiedział także szersze zaangażowanie grupy Tauron w przedsięwzięcia w sferze elektromobilności oraz w dziedzinie "smart city". Przed grudniowym szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach firma zamierza zainstalować w stolicy Górnego Śląska ponad 20 punktów ładowania samochodów elektrycznych, pracuje też nad rozwiązaniami dla elektrycznej komunikacji publicznej oraz zamierza rozbudować własną flotę aut elektrycznych. Ponadto zamierza wdrażać rozwiązania w zakresie tzw. inteligentnego oświetlenia ulicznego, powiązanego z czujnikami smogu w wybranych punktach miast.

Uzupełnieniem inwestycji są działania edukacyjne, m.in. kampania społeczna "Oddychaj powietrzem", prowadzona od ubiegłego roku przez Tauron na południu Polski.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE