ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prof. Popczyk: terminale dostępowe dla prosumentów
29.06.2018r. 14:44

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, podczas debaty zorganizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i dziennik "Rzeczpospolita" z udziałem czołowych ekspertów polskiego sektora elektroenergetycznego dyskutowana była koncepcja zmiany dotychczasowej architektury rynku energii poprzez wprowadzenie mechanizmów i cen węzłowych.
Swój pomysł na funkcjonowanie w takim modelu prosumentów przedstawił profesor Jan Popczyk, chwaląc model rynku węzłowego jako dobry z punktu widzenia efektywności czy alokacji zasobów.

Taki model miałby sprzyjać rozwiązaniu problemów, które generuje obecna struktura rynku energetycznego z podziałem na strefy. To m.in. problem redispatchingu. - Jeśli prawidłowo wycenimy usługi systemowe, to automatycznie zaczynamy się bilansować, tylko trzeba to wyegzekwować - ocenił prof. Popczyk. - Przepływy kołowe to wynik tego, że na poziomie europejskim nie zadbaliśmy, aby ktoś za te przepływy zapłacił.

- Jeżeli uznajemy cenotwórstwo węzłowe za właściwe, to pamiętajmy, że ma to w podstawie perspektywę infrastruktury technicznej. Tam są ograniczenia m.in. napięciowe, prądowe itd. - mówił profesor Politechniki Śląskiej. - Zmieńmy perspektywę z cenotwórstwa węzłowego na cenotwórstwo osłonowe, czyli cenotwórstwo z perspektywy prosumenta - odbiorcy, który jest aktywny na rynku energii.

Zdaniem prof. Popczyka, w takim modelu prosuemnci "odpowiadaliby za to, czego potrzebują i za to, co w wyniku ich działań odczuwa system".

- Zacznijmy mówić o zasadzie TPA+ - postulował prof. Popczyk. - W tym modelu prosumenci przyłączają się do sieci za pomocą intelignentych terminali dostępowych. Inwestorami w terminale muszą być odbiorcy. Jeśli będą to operatorzy, to dużego postępu nie będzie. To będzie stażnik, aby w danym węźle nie nastąpiło przekroczenie prądowe czy napięciowe.

Jak ocenił, takie środowisko, w którym bezpieczeństwa infrastruktury będą strzec terminale dostępowe, da wolną rękę handlowcom do zawierania transakcji bez ograniczeń.
Prof. Popczyk podkreślił ponadto, jego zdaniem, ogromny potencjał wykorzystania istniejących sieci dystrybucyjnych. - Nie trzeba budować innych sieci, trzeba pilnować ich wykorzystania, ale w inny sposób. Dzięki terminalom dostępowym ma zostać zachowane bezpieczeństwo sieci, bez konieczności generowania dodatkowych kosztów - ocenił.

Ekspert przekonywał w tym kontekście, aby nie ograniczać prosumentów do gospodarstw domowych posiadających dachowe instalacje fotowoltaiczne. - Nie można zawężać energetyki prosumenckiej do instalacji dachowych. Musimy objąć energetyką prosumencką wszystkich - od Kowalskiego po KGHM. To wszyscy potencjalni prosumenci - stwierdził.

Odnosząc się do obecnego systemu rozliczeń prosumentów wprowadzających niewykorzystaną energię do sieci, ocenił, że kluczowe dla efektywności systemu - w tym dla redispatchingu i innych usług - jest określenie współczynnika net-meteringu.

- Postarajmy się tutaj osiągnąć postęp, ale jeśli chcemy zmienić tą optykę, to trzeba zmienić transakcje na pakietowe, które będą podejmować nie ludzie, ale sterowniki zarządzające infrastrukturą - mówił prof. Popczyk.

Podczas debaty zorganizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i dziennik "Rzeczpospolita" do pomysłu prof. Popczyka odniósł się prezes PSE Eryk Kłossowski.

- Natarcie prosumentów jest nieodwracalne i tych prosumentów musimy wprzęgnąć w dbanie o stabilność systemu, najlepiej taką metodą jak zarysowana przez profesora Popczyka, a zatem przez ekspozycję na sygnały cenowe - ocenił prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 29.06.2018r. 20:49
Mamy osłaniać prosumentów, tylko kto ma na to płacić.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 01-07-2018r. 19:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 29.06.2018r. 20:55
PSE próbuje wprowadzać tylnymi drzwiami ceny węzłowe. Czy nie szkoda czasu? Próbują to zrobić od 2003 roku bez... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wilek 01.07.2018r. 23:41
Inteligentny terminal dostępu, TPA+, słowotwórstwo Pana Profesora nie ma granic. Ciekawe kto straci na tych cenach... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 02.07.2018r. 10:20
Rzeczywiście słownictwo profesora graniczy z szaleństwem. A co do wizji, to można nawet mieć wizję, że miliony... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 04.07.2018r. 09:43
Ceny węzłowe proponowano wprowadzić zamiast "miedzianej płyty" w 1992 roku, ale ktoś lobował za parkietem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE