ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Znowu rekord zapotrzebowania na moc
22.06.2018r. 14:39

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, wczoraj, po raz kolejny w tym miesiącu, Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały rekord zapotrzebowania na moc w krajowym systemie elektroenergetycznym. Relatywnie wysoką generację, jak na letnie upały, odnotowały elektrownie wiatrowe.
Wczoraj w godzinach południowych zapotrzebowanie na moc w polskim KSE sięgnęło 23,429 GW. To najwyższe w historii krajowego systemu elektroenergetycznego zapotrzebowanie w szczycie rannym, które odnotowano w okresie wiosenno-letnim i jest wyższe o 184 MW od poprzedniego rekordu odnotowanego w godzinach popołudniowych 8 czerwca br.

Wczorajszego rekordowego zapotrzebowania nie pokryły w całości krajowe elektrownie. Elektrownie zaliczane do JWCD dostarczyły wczoraj około godziny 13 moce rzędu 15,74 GW, a instalacje nJWCD dołożyły ok. 5,9 GW.

Brakujące moce zostały pokryte importem z Niemiec, Szwecji i Litwy. Około godziny 13 import wzrósł do ok. 1,7 GW.

Wczoraj około południa, gdy zapotrzebowanie na moc wzrosło do najwyższego poziomu, pracujące w kraju elektrownie wiatrowe, których łączna nominalna moc sięga ok. 5,8 GW, dostarczały do systemu ok. 3 GW, około godziny 14 zwiększając generację do ok. 3,35 GW.
Zarejestrowane wcześniej rekordowe zapotrzebowanie krajowe odnotowano w dniu 4 czerwca o godz. 13.15, kiedy wyniosło 23 245 MW. W tamtym dniu krajowe farmy wiatrowe pracowały z mocą zaledwie kilkudziesięciu MW.

Poprzednie, najwyższe zapotrzebowanie w okresie letnim odnotowano 1 sierpnia 2017 roku o godz. 13.15 - wynosiło wówczas 23 221 MW, a wcześniej rekordowa wartość zapotrzebowania na moc dla rannego szczytu obciążenia okresu letniego wyniosła 22 883 MW i wystąpiła 28 czerwca ub.r.

W tym roku padł też rekord zapotrzebowania na moc w okresie zimowym. W dniu 28 lutego, o godz. 18.30, zarejestrowane przez PSE zapotrzebowanie wyniosło 26 448 MW.

KOMENTARZE ( 9 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 50 22.06.2018r. 15:13
Wzrasta poziom życia i przybywa klimatyzatorów. Importujemy energię od początku roku. Zazwyczaj powyżej 5%... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 8 | Najnowsza odpowedź: 26-06-2018r. 08:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE