ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energiewende kosztuje Niemcy 25 mld euro rocznie
15.06.2018r. 14:10

Wyborcy w Europie stracili wiarę w politykę częściowo z powodu "nieosiągania celów" w zakresie energetyki odnawialnej - powiedział niemiecki minister energii Peter Altmaier, który odrzucając apele z grupy innych krajów UE, aby zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych do 33-35 procent w miksie energetycznym do 2030 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
Altmaier skomentował podczas nieformalnej rozmowy w gronie 28 ministrów energii UE na poniedziałkowym spotkaniu Rady ds. Energii w Luksemburgu. Oczekuje się, że ministrowie energii wypracują wspólne stanowisko w sprawie trzech przepisów dotyczących energii odnawialnej, które są obecnie przedmiotem negocjacji w instytucjach UE - w dyrektywie o energii odnawialnej, w dyrektywie o efektywności energetycznej oraz rozporządzeniu w sprawie zarządzania Unią energetyczną.

- Niemcy wspierają odpowiedzialne, ale osiągalne cele - powiedział Altmaier na samym początku, podkreślając starania Berlina o zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych do 15 procent całkowitego miksu energetycznego kraju. Powiedział jednak, że te wysiłki wiązały się również z kosztami dla niemieckiego podatnika, który przeznacza na to 25 miliardów euro rocznie. - A jeśli wyznaczamy cele, które są zdecydowanie powyżej 30 procent, to oznacza to, że w ciągu dekady nasz udział będzie musiał zostać podwojony - podkreślił Altmaier.

- Nie damy rady - powiedział Altmaier, odnosząc się do celu, jakim jest wprowadzenie do Niemiec w Niemczech miliona pojazdów elektrycznych do 2020 roku. - Nikt w Europie nie da rady - stwierdził. - Nawet gdyby udało nam się zdobyć wystarczająco dużo elektrycznych samochodów, nie mielibyśmy wystarczającej ilości odnawialnej energii elektrycznej, aby utrzymać je na drogach - podkreślił.

Powiedział, że to, co jest potrzebne, to "kompromis wokół osiągalnego celu" na poziomie europejskim. - Obywatele w całej Europie tracą wiarę w politykę. Kiedy widzą, że stawiamy bardzo ambitne cele i że kilka lat później to odkładamy, jesteśmy daleko od ich oczekiwań - mówił Altmaier.

Oświadczenie Altmaiera zostało odrzucone jako "żałosne" przez Claude'a Turmesa, głównego negocjatora Parlamentu dotyczącego rozporządzenia w sprawie zarządzania, który pod koniec miesiąca zostanie ministrem energii Luksemburga.

Mimo to deklaracje Niemiec wylały kubeł zimnej wody oczekiwania innych krajów UE, które wezwały do zwiększenia ambicji w zakresie pakietu legislacyjnego dotyczącego "czystej energii" UE.

Luksemburg i Hiszpania, które przemawiały przed Niemcami na posiedzeniu Rady, poparły apel Parlamentu Europejskiego o wyższe cele w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, popierając cel 35% dla obu. Holandia, Francja, Dania, Szwecja, Włochy i Portugalia również znalazły się wśród krajów apelujących o wyższe cele w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej niż te, które są obecnie przedmiotem dyskusji.

Brune Poirson, francuska sekretarz stanu ds. Ekologii, podkreślił potrzebę "silnej ambicji" na poziomie UE, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego, którego sygnatariusze zobowiązali się unikać niebezpiecznych zmian klimatycznych, ograniczając globalne ocieplenie do znacznie poniżej 2° C.
Francja, powiedziała Poirson, jest gotowa poprzeć kompromis w sprawie efektywności energetycznej na poziomie "około 33 procent", który, jak powiedziała, był w połowie drogi między stanowiskami Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE. Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, powiedziała, że 32 procent stanowi "dobry kompromis".
Równie ważny, jak powiedziała, jest proponowany mechanizm "gap filler" przewidziany w przypadkach, gdy kraje UE mają opóźnienia w wypełnianiu uzgodnionych celów UE. Poirson była wspierana w tej kwestii przez Altmaiera, który powiedział, że Niemcy są gotowe, aby poprzeć ten mechanizm dla obu celów - w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

- Jeśli chodzi o sektor ogrzewania i chłodzenia, jesteśmy również gotowi spełniać wymagania Parlamentu Europejskiego - powiedział Altmaier.

Oczekuje się, że rozmowy w sprawie trzech proponowanych przepisów UE zakończą się w środę (13 czerwca) podczas trójstronnych rozmów między Parlamentem Europejskim a Radą UE, a Komisja Europejska będzie działać jako mediator.

Jednak szanse na osiągnięcie "ambitnego" porozumienia bliżej stanowiska Parlamentu w trakcie tak zwanych "rozmów trójstronnych" wydają się teraz mniejszego bez pełnego poparcia Niemiec.

Grupa państw Wyszehradu, w skład której wchodzą Czechy, Słowacja, Węgry i Polska, powtórzyła swój sprzeciw wobec podniesienia poziomu ambicji UE. Węgry na przykład oświadczyły, że każde zwiększenie celu w zakresie energii odnawialnej powinno wywołać nową ocenę skutków ze strony Komisji Europejskiej, długą procedurę, która opóźniłaby przyjęcie dyrektywy.

Według Turmesa nie wszystkie nadzieje są jednak stracone. Zauważył on, że zmiana stanowisk nowych rządów w Hiszpanii i we Włoszech zniosła blokującą mniejszość przeciwko 33% celowi w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

Także stanowisko Polski może się zmienić. Przemawiając na spotkaniu ministerialnym polski wiceminister energetyki Michał Kurtyka starał się odciąć od innych państw V4. Powiedział: - Nasze przesłanie musi być zarówno ambitne, jak i wiarygodne biorąc pod uwagę konferencję COP24, która odbędzie się w grudniu tego roku w Katowicach.
EurActiv.com , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 11 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: OZE 15.06.2018r. 16:14
Skąd te 25 mld euro? Przecież wiatr i słońce są za darmo.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 16-06-2018r. 11:13 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: pesel 16.06.2018r. 06:56
Może w końcu informacje o wsparciu finansowym nie będą się kończyły na "wydano". Jaki jest dalszy obieg... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 25-06-2018r. 15:24 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 18.06.2018r. 10:25
kto jest beneficjentem?
zysk sprzedawcy jest stratą kupującego
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 18.06.2018r. 11:09
Niech się węglarze zajmą własnym podwórkiem a nie coraz tańszą energią niemiecką z OZE.Niech powiedzą ile miliardów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: XiX 18.06.2018r. 18:30
Weźmy teraz wolumen zużywanej energii w Niemczech w ciągu roku i przemnóżmy przez różnicę w cenach na rynku hurtowym... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: diament 20.06.2018r. 07:53
Żałosna postawa Polski, wszyscy kręcą się wokół słoika a czy ktoś w końcu zapyta tak jak Niemcy jaki będzie efekt... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Rasputin 27.06.2018r. 14:07
Autorzy ambitnych celów nie chcą wykonać OSRu swoich pomysłów? Mamy wydawać setki miliadrów EURO, bez rozeznania?... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE