ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ministerstwo Energii ogłosi niebawem drugi konkurs na Pilotażowy Klaster Energii
14.06.2018r. 13:08

Piotr Czopek, Naczelnik wydziału Energii rozproszonej w Departamencie Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii poinformował, że ministerstwo niebawem ogłosi drugi konkurs na Pilotażowy Klaster Energii - czytamy w BiznesAlert.pl.
- "Mogą się Państwo zacząć przygotowywać do składania wniosków." - powiedział. Poinformował również, że termin składania wniosków planowany jest do około połowy lipca. "Dokumentacja będzie bardzo podobna do pierwszego konkursu" - podkreślił.

W pierwszym konkursie, 33 ze 115 zgłoszonych pomysłów na klastry energii dostały 9 maja od Ministerstwa Energii Certyfikaty Pilotażowego Klastra Energii. 10 najlepszych Klastrów otrzymało Certyfikat z wyróżnieniem. Miano Lidera w Konkursie przypadło Klastrowi Energii Zbiornika Czorsztyńskiego, który otrzymał maksymalną ilość punktów na etapie oceny merytorycznej.

Koncepcja klastra energii pojawiła się w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2016 r. Klaster z definicji to pewna platforma współpracy, umożliwiająca równoważenie lokalnego wytwarzania i konsumowania energii, na terenie - jak mówi ustawa o OZE - pięciu gmin albo jednego powiatu. Kluczowej jest dopasowanie lokalnej produkcji do miejscowego zapotrzebowania na energię, żeby niewielkie lokalne źródła uzupełniały się wzajemnie. Jednym z efektów takiego podejścia jest częściowe lokalne bilansowanie systemu energetycznego i to jest wartość dodana działania klastra energii.
Przygotowując się do kolejnego konkursu szczególną uwagę należy zwrócić na definicję klastra energii. Określa ona podmioty, które mogą wchodzić w skład klastra, tj: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze oraz jednostki samorządu terytorialnego.

- "W pierwszym konkursie na etapie oceny formalnej wniosków w pojawiły się podmioty spoza listy podmiotów ujętych w definicji. Uczulam, żeby zwracać na to uwagę podczas składania dokumentacji w drugim konkursie na Pilotażowy Klaster Energii." - podkreślił cytowany przez BiznesAlert.pl prelegent.
CBE Polska , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE