ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hiszpania chce wycofać "słoneczny" podatek
13.06.2018r. 15:19

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, nowy hiszpański rząd chce wycofać podatek nałożony kilka lat temu na właścicieli instalacji solarnych i zapowieda, że Hiszpania poprze ambitny cel zwiększania udziału OZE w unijnym miksie energetycznym do 35 proc. do roku 2030.
Obserwujemy zwrot w podejściu do odnawialnych źródeł energii w hiszpańskim rządzie. To ekipa piastującego stanowisko premiera już od wielu lat Mariano Rajoya wcześniej zablokowała rozwój energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, nakładając ponadto na inwestorów na hiszpańskim rynku OZE dodatkowe, retroaktywne podatki.

Teraz jednak Hiszpanie przybliżają się do swojego, krajowego celu OZE na rok 2020, organizując wielkie aukcje, a minister transformacji ekologicznej w nowym rządzie Rajoya, Teresa Ribera, w jednym ze swoich pierwszych wystąpień zapowiedziała wycofanie tzw. podatku słonecznego, który został wcześniej nałożony na właścicieli instalacji fotowoltaicznych konsumujących produkowaną energię na własny użytek.

Postulaty zablokowania podobnych podatków i wycofania innych przeszkód w rozwoju energetyki prosumenckiej sformułował Parlament Europejski, a Hiszpania ma te postulaty poprzeć.

Podatekiem od autokonsumpcji energii słonecznej od 2015 roku są objęci właściciele instalacji fotowoltaicznych, których jednostkowa moc przekracza 10 kW.

Mimo restrykcji w zakresie produkcji energii słonecznej, w ubiegłym roku w Hiszpanii wyraźnie wzrosły inwestycje w fotowoltaikę. Oddano do użytku systemy o mocy 135 MW, czyli kilkakrotnie więcej niż uruchamiano w ostatnich latach (w roku 2015 uruchomiono 49 MW, a rok później 55 MW).

Uruchamianiu nowych elektrowni fotowoltaicznych sprzyjają wdrożone w ubiegłym roku aukcje, a także uzyskiwanie przez PV grid-parity, co napędza inwestycje realizowane poza rządowymi gwarancjami wsparcia.

Hiszpania popiera 35 proc.

Madryt dołączył jednocześnie do najbardziej ambitnych krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o cel udziału energii odnawialnej w unijnym miksie energetycznym do roku 2030.
W tym tygodniu w Brukseli trwa kolejna runda negocjacji z udziałem unijnych ministrów energii, których celem jest ustalenie unijnego celu OZE na rok 2030.

Wcześniej Rada z udziałem ministrów odpowiedzialnych za energetykę reprezentowała najbardziej konserwatywne stanowisko spośród unijnych instytucji, postulując przyjęcie celu na poziomie 27 proc.

Wyższego celu chce Komisja Europejska, wskazując, że jego podniesienie uzasadnia odnotowany w ostatnich latach spadek kosztów produkcji energii z elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych. Najbardziej ambitny cel chce natomiast przyjąć Parlament Europejski, wskazując na poziom 35 proc.

Finalny cel będzie wynikać z uzgodnień między tymi instytucjami, przy czym w ostatnim czasie rośnie grono wchodzących w skład Rady unijnych ministrów, którzy chcą przyjęcia celu 35 proc.

Taki cel wcześniej poparły rządy Portugalii, Szwecji, Litwy i Luksemburga. Co ciekawe, te dwa ostatnie kraje porozumiały się w kwestii wykonania tzw. transferów statystycznych dot. zielonej energii, której niedobory w zakresie krajowego celu na rok 2020 powinien mieć Luksemburg. Część swojej nadwyżki Luksemburgowi ma sprzedać Litwa.

Teraz do grupy krajów popierających przyjęcie celu 35 proc. na rok 2030 dołącza - obok Hiszpanii - także nowy rząd Włoch.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE