ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Powstają farmy PV z pierwszych transgranicznych aukcji
12.06.2018r. 15:39

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, pierwsze i jak na razie jedyne w Unii Europejskiej transgraniczne aukcje dla odnawialnych źródeł energii przeprowadzili w 2016 roku wspólnie Niemcy i Duńczycy. Teraz zwycięzca tych aukcji finalizuje budowę farm fotowoltaicznych, które powstaną w Danii, ale obejmie je niemiecki system wsparcia dla OZE.
Swoją aukcję dla fotowoltaiki w ramach bilateralnej współpracy z Niemcami Duńczycy przeprowadzili pod koniec 2016 r. Wsparcie przyznano dla projektów PV o łącznej mocy 21,6 MW. Aukcję otwarto także dla projektów, które miałyby powstać po niemieckiej stronie duńsko-niemieckiej granicy. Dla takich projektów przeznaczono jednak tylko potencjał 2,4 MW, a żaden "niemiecki" projekt nie został zgłoszony do aukcji.

W sumie do aukcji zgłoszono 36 projektów o łącznej mocy 79,45 MW, a wsparcie przyznano dla 9 projektów, każdy o mocy 2,4 MW.

W ramach duńskiego systemu wsparcia operatorzy tych elektrowni będą otrzymywać za sprzedawaną energię premię ponad cenę rynkową. Wysokość premii ustalono zaledwie na 0,1289 DKK/kWh, czyli około 0,07 zł/kWh.

Wsparcie będzie przysługiwać przez okres 20 lat i ma ono kosztować w sumie 2,8 mln DKK, czyli około 1,61 mln zł.

Z kolei w aukcji niemieckiej, w której do podziału był potencjał na poziomie 50 MW, wygrały wyłącznie projekty, które mają powstać w Danii i w przypadku których cena za energię wyniesie 53,8 euro/MWh, czyli około 230 zł/MWh

W tej aukcji zastosowano alternatywny model ustalania ceny tzw. uniform pricing, w którym zwycięskie projekty otrzymują jednakową cenę za energię, która odpowiada cenie najdroższej, zakwalifikowanej do realizacji oferty - w przeciwieństwie do organizowanych w Niemczech, pozostałych aukcji, w których stosuje się model wynagradzenia na zasadzie tzw. pay-as-bid, zgodnie z którym zwycięzcy aukcji zagwarantują sobie sprzedaż energii po cenie, którą sami zaoferowali.

Teraz staje się pewne, że te projekty zostaną zrealizowane, a ukończenie budowy ma nastąpić jeszcze w tym kwartale.

Niemiecki bank Norddeutsche Landesbank (Nord LB) poinformował o przyznaniu finansowania dla portfela projektów fotowoltaicznych, które zyskały wsparcie w niemieckiej aukcji i które zrealizuje w Danii deweloper European Energy A/S.
Chodzi o pięć projektów o łącznej mocy 50 MW, które wchodzą w skład większego portfela inwestycji European Energy, stanowiąc 70 proc. planowanego potencjału.

Przyznane przez Nord LB finansowanie sięga 40 mln euro i dzięki niemu w Danii powstaną farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 70 MW.

Niemiecki bank już wcześniej finansował, w roku 2016, projekty Europan Energy. Chodziło o realizowane w Niemczech i we Włoszech farmy wiatrowe.

W sumie Nord LB miał dotąd przyznać na finansowanie odnawialnych źródeł energii około 8,3 mld euro, a kredytów na inwestycje w OZE udziela już od 20 lat.

Duńsko-niemieckie aukcje miały charakter pilotażowy ze względu na swój transgraniczny charakter i miały przetrzeć szlaki dla realizacji podobnych aukcji przez inne kraje Unii Europejskiej. Jak na razie duńsko-niemieckie aukcje pozostają jednak jedynymi tego rodzaju aukcjami, które przeprowadzono w UE.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, warunkiem organizacji transgranicznej aukcji dla OZE jest podpisanie bilateralnej, międzyrządowej umowy, a także udostępnienie proporcjonalnych warunków dla inwestorów z obu krajów. Konieczny jest także fizyczny przesył kupionej w sąsiednim kraju energii odnawialnej.

Zgodnie z zasadami transgranicznych aukcji, które promuje Komisja Europejska, takie aukcje powinny odbywać się na zasadzie wzajemności.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE