ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosjanie wybrali projekty OZE. Jakie ceny?
11.06.2018r. 15:32

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, po ubiegłorocznej aukcji Rosjanie szykują kolejną dużą aukcję dla odnawialnych źródeł energii. Podano już, jakie projekty przeszły prekwalifikację i jakie ceny w ich przypadku zaproponowali inwestorzy.
W przeciwieństwie choćby do polskiego systemu aukcyjnego startujący w rosyjskich aukcjach dla OZE inwestorzy oferują stawki nie za energię, ale za planowaną moc.

W sumie Rosjanie chcą uruchomić dzięki tegorocznej aukcji inwestycje w odnawialne źródła energii na około 1 GW, z czego większość ma przypaść na farmy wiatrowe, a mniejsza część na elektrownie fotowoltaiczne. W obu przypadkach łączna moc zgłoszonych w prekwalifikacji projektów jest dużo wyższa.

Rosyjskie władze zakwalifikowały w ramach prekwalifikacji 37 projektów fotowoltaicznych na łączną moc 554,3 MW.

Wiadomo, że w przypadku projektów w przedziale mocy 5-35 MW zaplanowanych do realizacji w roku 2019 inwestorzy zgłosili średnie ceny 122,857 rubli/kW (około 7,15 tys. PLN/kW).

W przypadku projektów o mocach 5-50 MW, które zyskały prekwalifikację, zaplanowanych do realizacji do roku 2021, średnie ceny wyniosły 117 993 RUB/kW, a w przypadku projektów zaplanowanych do realizacji rok później średnia cena wyniosła 115 633 RUB/kW.

Wiadomo, że nie wszystkie inwestycje w elektrownie PV zostaną wybrane do realizacji. Szansę na to będzie mieć ok. 1/3 zgłoszonych mocy, a znacznie więcej może powstać w energetyce wiatrowej.
W przypadku energetyki wiatrowej prekwalifikację zyskały projekty wiatrowe na łączną moc 2,213 GW.

W przypadku 11 projektów przewidzianych do realizacji w roku 2019, na łączną moc 208,8 MW, zaproponowano cenę 130 927 RUB/kW (7,62 tys. PLN/kW). Dla 23 projektów na moc 627 MW, przewidzianych do uruchomienia w roku 2022, średnia cena wyniosła 130 665 RUB/kW, a dla 43 projektów przewidzianych do realizacji do roku 2023, na łączną moc 1337 MW, ustalono średnią cenę 130 404 RUB/kW.

Rynek dewelopmentu projektów fotowoltaicznych w Rosji pozostaje zdominowany przez lokalne firmy takie jak T Plus czy Hevel Solar, który nie tylko buduje farmy fotowoltaiczne o mocach liczonych w dziesiątkach MW, ale także sam produkuje ogniwa i moduły PV.

Inaczej jest w energetyce wiatrowej, w przypadku której dotychczasowe aukcje przyciągnęły zagranicznych potentatów - w tym fiński koncern energetyczny Fortum czy włoski Enel. Pierwsza z tych firm w ubiegłorocznej aukcji zabezpieczyła - we współpracy z Rosatomem - prawa do realizacji farm wiatrowych o mocy ok. 1 GW. Druga zyskała gwarancje sprzedaży energii z wiatraków o mocy ok. 291 MW.

Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu wsparcia dla OZE wygrani aukcji otrzymają kontrakty na zakup energii na 15 lat. Warunki umów mają gwarantować inwestorom określoną, kilkunastoprocentową stopę zwrotu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE