ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejne rozstrzygnięcia w sporach Energi-Obrót z właścicielami farmam wiatrowych
08.06.2018r. 13:12 08.06.2018r. 12:01

Powództwa Energi-Obrót zostały oddalone przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie w trzech postępowaniach arbitrażowych o ustalenie nieistnienia stosunków prawnych mających wynikać z umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia - poinformowała Energa w komunikacie.
Energa podała, że analizuje potencjalny wpływ tych wyroków na wyniki finansowe.

We wrześniu 2017 r. Energa-Obrót zaprzestała realizacji 22 ramowych umów sprzedaży zielonych certyfikatów i złożyła wnioski do sądu o stwierdzenie ich nieważności, powołując się na brak zastosowania trybu zamówień publicznych przy ich zawieraniu. Informowała, że umowy były dla grupy "skrajnie niekorzystne".

W ostatnim czasie Energa-Obrót zawarła dwie ugody z pozwanymi farmami wiatrowymi, kończące wszelkie spory. Strony uznały współpracę na podstawie kwestionowanych umów za definitywnie zakończoną. Jednocześnie strony zamierzają kontynuować współpracę w zakresie sprzedaży praw majątkowych.

Spółka poinformowała PAP Biznes, że prowadzi rozmowy ugodowe także z innymi kontrahentami.

Ponadto, obok trzech wyroków częściowych wydanych przez Sąd Arbitrażowy przy KIG w Warszawie, w ostatnich tygodniach zostały wydane dwa wyroki przez Sąd Okręgowy w Warszawie, także oddalające powództwo Energa-Obrót o ustalenie nieważności umów sprzedaży zielonych certyfikatów.
"Wydane wyroki w żaden sposób nie wpływają ani nie zmieniają strategii procesowej Energi. Wręcz przeciwnie, upewniają Energę w przekonaniu, że spór ma precedensowy charakter i dotyczy na tyle skomplikowanych, fundamentalnych kwestii prawnych, że Energa od początku brała pod uwagę prawdopodobieństwo nieuwzględnienia powództwa w pierwszych rozstrzygnięciach. Spółka jest przygotowana na to, że zagadnienia prawne sformułowane w pozwie będą rozstrzygane co najmniej na poziomie sądu apelacyjnego lub nawet Sądu Najwyższego, bądź stosownych instytucji Unii Europejskiej" - napisano w materiałach na piątkowy briefing prasowy Energa-Obrót, przesłanych PAP Biznes.

Spółka zaznaczyła, że dotychczasowe orzeczenia sądów nie tworzą jednolitej linii orzeczniczej, a wyroki oparte są na przeciwstawnych i wzajemnie wykluczających się argumentach.

"Energa zamierza złożyć apelacje do nieprawomocnych wyroków sądów powszechnych. Natomiast w przypadku trzech orzeczeń Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, gdzie apelacja jest niedopuszczalna, rozważa złożenie skarg o uchylenie tych wyroków" - podała Energa.

"Przedmiotem rozważań jest w szczególności okoliczność, czy podstawą takiej skargi może być przyjęta przez Sąd Arbitrażowy interpretacja prawa Unii Europejskiej, w szczególności dyrektyw sektorowych - błędna zdaniem Energi, która swe stanowisko opiera na wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego" - dodano.

Energa podała, że w dalszym ciągu będzie popierać powództwa w pozostałych sprawach.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE