ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ile kosztują elektrownie wiatrowe?
01.06.2018r. 15:33

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Bloomberg New Energy Finance przedstawił analizę średnich cen turbin wiatrowych, której efekty potwierdzają notowany na rynku w ostatnich latach spadek kosztów technologii wiatrowych. Analitycy BNEF policzyli też przeciętne koszty umów na utrzymanie i serwisowanie postawionych wiatraków.
Analitycy Bloomberg New Energy Finance policzyli, że średnia cena elektrowni wiatrowych, których dostawę zrealizowano w drugiej połowie ubiegłego roku, spadła do 0,99 mln dolarów w przeliczeniu na MW wobec średniej ceny 1,06 mln dol./MW notowanej w pierwszej połowie 2017 r. oraz wobec ceny 1,15 mln dol. w drugiej połowie 2016 r.

Według Bloomberga, średnie ceny elektrowni wiatrowych zawarte w kontraktach zakładających dostawę w pierwszej połowie tego roku nieznacznie wzrosły w stosunku do drugiej połowy 2017 r., do poziomu 1,03 mln dol./MW.

Tymczasem jeszcze w pięć lat wcześniej, w drugiej połowie 2013 r. średnia cena dostarczanych wówczas elektrowni wiatrowych wynosiła 1,22 mln dolarów/MW, a w drugiej połowie 2010 roku sięgała jeszcze 1,53 mln dol./MW.

Ceny turbin wiatrowych uwzględniane przez BNEF zawierają koszty wież i transportu, nie zawierają natomiast podatku VAT, a także kosztu prac prowadzonych na miejscu inwestycji.

Niedawno Bloomberg przedstawił wyliczenia, zgodnie z którymi obecnie uruchamiane elektrownie wiatrowe na lądzie mogą produkować energię po średnim koszcie 55 dol./MWh (ok. 187 zł/MWh), czyli o 18 proc. niższym w porównaniu do wiatraków uruchamianych przed rokiem.
Ostatnio czołowy producent elektrowni wiatrowych GE informował, przy okazji publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał 2018 r., że ceny elektrowni wiatrowych zamawianych w tym czasie były niższe o 13 proc. od cen turbin zamawianych przed rokiem.

Bloomberg New Energy Finance policzył także średnie koszty umów na utrzymanie i serwisowanie turbin wiatrowych (Operation and Maintanace, O&M), szacując, że koszty O&M w ubiegłym roku miały wynieść średnio ok. 20,8 tys. dol. w przeliczeniu na megawat zainstalowanej mocy na rok.

W przypadku największych operatorów wiatraków posiadających ponad 1,5 GW zainstalowanych mocy (zaliczanych przez Bloomberga do grupy Tier-1) koszty O&M w ubiegłym roku miały wynieść ok. 22,3 tys. dol. w przeliczeniu na megawat zainstalowanej mocy na rok.

Analitycy Bloomberga zaznaczają, że o koszcie O&M decyduje wielkość posiadanego parku wiatrowego. W przypadku portfolio wiatraków o łącznej mocy ponad 0,5 GW warunki kontraktów O&M mają dyktować inwestorzy, o tyle w przypadku mniejszej skali działalności warunki mieli dyktować dostawcy usług O&M.

W przypadku inwestorów z zainstalowanym potencjałem wiatraków rzędu 0,5-1,5 GW, zaliczanych przez Bloomberga do grupy Tier-2, średni koszt O&M w ubiegłym roku miał być niższy, sięgając 20,1 tys. dol./MW/rok. Natomiast w przypadku mniejszych inwestorów z grupy Tier-3, którzy posiadali wiatraki o łącznej mocy poniżej 0,5 GW, średni koszt umów O&M miał wynieść już 25,1 tys. dol./MW/rok.

KOMENTARZE ( 11 )


Autor: Analityk 02.06.2018r. 08:11
A czy URE do taryf opracowuje takie dane dla warunków w Polsce i je opublikuje na CIRE?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 02.06.2018r. 09:12
I to jest właśnie ten czas aby wiatraki obciążyć rezerwami mocy jakie wymagają, tak aby dyspozycyjny czas pracy był... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 02-06-2018r. 17:13 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 02.06.2018r. 09:12
I to jest właśnie ten czas aby wiatraki obciążyć rezerwami mocy jakie wymagają, tak aby dyspozycyjny czas pracy był... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryz 03.06.2018r. 16:20
Dodajmy, że takie potanienie mogło być możliwe dzięki wielkoskalowym farmom wiatrowym, a prosumencka wersja wiatraków... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowedź: 04-06-2018r. 18:54 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Damoian 04.06.2018r. 09:53
Cudowny jest ten artykuł. Do kosztów nie wliczono podatku VAT i wydatków ponoszonych na prace w miejscu instalacji.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marek 04.06.2018r. 17:38
Jak można wyczytać średnie LCOE dla wiatraków spadło o 18% przez jeden rok. Czy ktoś może mi podpowiedzieć o ile... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE