ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Andrzej Kaźmierski z Departamentu Energetyki Odnawialnej ME przedstawił plany nowelizacji ustawy o OZE
16.05.2018r. 09:54

Andrzej Kaźmierski z Departamentu Energetyki Odnawialnej w Ministerstwie Energii wystąpił na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2018. Poinformował o planach nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii - czytamy w BiznesAlert.pl.
Poinformował, że w 2016 roku był "duży problem" z notyfikacją zielonych certyfikatów, co rodziło ryzyko dla inwestorów w Odnawialne Źródła Energii. Doszło ostatecznie do notyfikacji. - Zmarnowaliśmy koszmarnie dużo czasu do 2016 roku - powiedział Kaźmierczak. - Wszystkie kraje się uczą. Był czas na błędy. Notyfikacja systemu pomocy po zmianie założeń doszła do końca 2017 roku - dodał.

- Teraz staramy się te błędy uregulować - ocenił. - W międzyczasie udał się system prosumencki. Jest bankowalny. Rośnie silnie rynek prosumencki i nie wyłącznie w oparciu o dotacje, ale kredyty i różne formy biznesowe. Biznes dostosował się ze swoją ofertą, bo system jest klarowny, wyliczalny, a jednocześnie nie stanowi pomocy publicznej, w związku z tym nie jest obciążeniem dla instytucji - powiedział.

Według Kaźmierskiego rynek ten liczy 110 MWh. W 2015 roku było to 30 MWh. Przypomniał on, że bez notyfikacji ustawy o OZE były możliwe tylko próbne aukcje. Aukcje właściwe zostały zatrzymane przez Komisję Europejską. - W tej chwili ustawa jest zaakceptowana mocno przez branżę, czemu dała ona silny wyraz. Była nawet pikieta w Sejmie. Byliśmy tym mile zaskoczeni, jednocześnie zgłaszając kolejne zmiany dla zwiększenia bankowalności tych projektów. Zmiany znajdą się w kolejnej nowelizacji. Pojawiły się za późno, właściwie w ostatnim momencie, kiedy nad ustawą pracowała Rada Ministrów.
W ustawie ma się pojawić biogaz, jako "nietradycyjne podejście do energetyki odnawialnej". Mają się także znaleźć zmiany na rzecz deregulacji, np. zapisu o obowiązku realizacji na planowany cel dla wygranych w aukcji. Ponadto, mają się pojawić zmiany na rzecz branży wiatrowej oraz regulacje z pakietu zimowego - rozwiązania społecznościowe dla instalacji.

- Pojawi się nowa szansa na dalszy, ciekawy rozwój - poinformował cytowany przez BiznesAlert.pl Kaźmierski.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Ble ble ble 17.05.2018r. 09:51
Te bajki już wielokrotnie słyszeliśmy ! A gdzie konkrety po tych 2 latach intensywnego myślenia ? Czy certyfikaty po... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE