ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spółki zależne Polenergii złożyły pozew przeciwko Tauronowi
01.05.2018r. 03:35

30 kwietnia br. dwie spółki zależne Polenergii - Amon oraz Talia wniosły do Sądu Okręgowego w Katowicach, pozew przeciwko Tauronowi. Pozew ma związek z zerwaniem długoterminowych umów sprzedaży energii i praw majątkowych zawartych przez spółkę zależną Taurona - Pierwszą Kompanię Handlową z Amonem oraz Talią.
Amon domaga się zapłaty na jej rzecz kwoty 47.556.025,51 zł tytułem odszkodowania wraz z odsetkami i kosztami procesu oraz ustalenia odpowiedzialności Tauron za szkody przyszłe, których wysokość została oszacowana na kwotę ponad 158 mln zł, wobec czego wartość przedmiotu sporu w zakresie żądań dochodzonych przez Amon wynosi ponad 205 mln zł.

Talia domaga się zapłaty na jej rzecz kwoty 31.299.188,52 zł tytułem odszkodowania wraz z odsetkami i kosztami procesu oraz ustalenia odpowiedzialności Tauron za szkody przyszłe, których wysokość została oszacowana na kwotę niecałych 107 mln zł, wobec czego wartość przedmiotu sporu w zakresie żądań dochodzonych przez Talia wynosi ponad 138 mln zł.

W dniu 23 grudnia 2009 roku Amon i Talia zawarły z PKH długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii oraz sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii w odnawialnych źródłach energii ("Prawa majątkowe"), jakimi są farmy wiatrowe w Modlikowicach i Łukaszowie należące do Amona i Talii. Prawa majątkowe i energia były nabywane przez PKH dla potrzeb Grupy Tauron. W szczególności wszystkie prawa majątkowe nabywane przez PKH odsprzedawane były następnie przez PKH z zyskiem do Tauron Sprzedaż na podstawie wieloletniej umowy - napisała w komunikacie Polenergia.
Tauron powierzył PKH dokonywanie na potrzeby grupy Tauron zakupów energii elektrycznej oraz praw majątkowych na podstawie długoterminowych umów. Wobec spadku cen rynkowych oraz niewyrażenia przez Amon i Talię zgody na wprowadzenie do umów zmian korzystnych wyłącznie dla Grupy Tauron, podjęto działania zmierzające do uchylenia się od wykonania zaciągniętych zobowiązań i wygaszenia długoterminowych umów. Tauron odstąpił od połączenia PKH z Tauron Sprzedaż oraz doprowadził do przeniesienia składników majątkowych oraz zyskownych segmentów działalności PKH na inne spółki z Grupy Tauron, pozostawiając w PKH wyłącznie umowy długoterminowe. Tak przygotowana PKH została przez Tauron postawiona w stan likwidacji, aby w jej toku lub na skutek zakończenia procesu likwidacji i wykreślenia PKH z Rejestru doszło odpowiednio do zerwania lub wygaśnięcia umów. Następnie powołani przez Tauron likwidatorzy PKH (pełniący zarazem funkcje dyrektorów departamentów Tauron) doprowadzili do zerwania długoterminowych umów zawartych m.in. z Amonem i Talią, składając w dniu 18 marca 2015 roku pozbawione podstaw oświadczenia o wypowiedzeniu umów, a po upływie terminu ich wypowiedzenia zaprzestając nabywania od Amona i Talii energii i praw majątkowych, co doprowadziło do powstania szkody po stronie Amon i Talia - czytamy w dalej w komunikacie Polenergii.

Zdaniem Amona i Talii, Tauron - jako jedyny wspólnik PKH i jako podmiot, który podjął działania zmierzające do wygaśnięcia długoterminowych umów oraz do złożenia bezpodstawnych oświadczeń o wypowiedzeniu tych umów i zaprzestania przez PKH nabywania energii i praw majątkowych na podstawie tych umów, oraz jako podmiot, który powierzył PKH i jej likwidatorom określone czynności i świadomie skorzystał z wyrządzonej Amon i Talia szkody - jest odpowiedzialny za szkodę, jaką w związku z zerwaniem długoterminowych umów poniosły i nadal ponoszą Amon i Talia. Tym samym w ocenie Amona i Talii ich roszczenia są zasadne i zasługują na zasądzenie zgodnie z powództwem wytoczonym przez obydwie spółki. Zarząd Emitenta podziela stanowisko powodowych spółek.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Zdzichu 02.05.2018r. 22:20
No i nie pykło Kulczykowi dojenie Taurona .I jeszcze myśli że wygra😁
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: elepstryk 14.05.2018r. 09:00
Ciekaw jestem jak to się skończy, bo od początku uważałem że to jest przekręt.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE