ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: Będziemy rozmawiać o projektach OZE
23.04.2018r. 17:59

Będziemy rozmawiać m.in. o projektach spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa dotyczących odnawialnych źródeł energii - zadeklarował w poniedziałek w Jaworznie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Potwierdził, że Polska chce wypełnić zobowiązania ws. OZE.
Pod koniec marca br. PKN Orlen ogłosił postępowanie przetargowe na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy na Bałtyku morskich farm wiatrowych o mocy do 1200 megawatów. Również PGE rozważa inwestycje w farmy o łącznej mocy 2500 MW - w ciągu najbliższych dwóch lat zamierza prowadzić na Bałtyku badania pomiarowe wiatru.

O projekty spółek takich jak Orlen, dotyczące OZE dziennikarze pytali Tobiszowskiego podczas jego wizyty w należącej do grupy energetycznej Tauron elektrowni w Jaworznie.

Wiceminister, który od 13 kwietnia br. realizuje w Ministerstwie Energii zadania związane z sektorem odnawialnych źródeł energii, wskazał, że w tym tygodniu będzie prezentował w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (i niektórych innych ustaw), a w dalszej kolejności procedowane będą przepisy dot. jakości paliw stałych.

"Z tego, co wiem, jest wola wielu środowisk, aby spotkać się i porozumieć o polityce naszego ministerstwa. W momencie, kiedy te ustawy przeprowadzimy, chętnie spotkam się. W tych założeniach jest np. projekt farmy na Bałtyku - tam mamy parę wyzwań, np. wprowadzenie mocy do sieci" - powiedział Tobiszowski.
"Z tych analiz, które jako przedstawiciel ministerstwa, kierownictwa znam, wynika, że pewne potencjały są. Dlatego podmioty Skarbu Państwa interesują się tym przedsięwzięciem i myślę, że to będzie przedmiotem tych rozmów moich ze środowiskiem. Proszę też wziąć pod uwagę, że rozpoczynamy pewien proces - ale ja to widzę, że powinniśmy to uruchomić, ponieważ spina nam się to w systemie" - uznał.

Nawiązał przy tym do nałożonego unijnym prawem zobowiązania państw członkowskich Unii Europejskiej do zapewnienia określonego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r. Dla Polski cel wynosi 15 proc. - krajowe cele składają się na założony 20-proc. udział energii z OZE w końcowym zużyciu w całej Unii.

"Chcemy wykonać parametry odnawialnych źródeł - i to chcę bardzo mocno podkreślić, bo to nam współgra w tym naszym miksie energetycznym. Z jednej strony mamy w nim przewidziany surowiec węgla kamiennego - i to jest poza dyskusją - ale też widzimy rolę OZE; widzimy również energetykę jądrową, bo to nam wypełnia pewną przestrzeń zapotrzebowania na energię" - wskazał Tobiszowski.

Pytany o perspektywy dotyczące m.in. potencjału inwestycji w OZE, wiceminister zasugerował, że do szczegółowych rozmów będzie gotowy w okolicy przełomu czerwca i lipca. Zapewnił też, że podobnie szeroko jak o zamierzeniach i działaniach dotyczących górnictwa węgla kamiennego, zamierza prowadzić dialog z opinią publiczną w kwestiach dotyczących odnawialnych źródeł.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Olo 23.04.2018r. 22:19
2,5 roku destrukcji i niszczenia OZE a teraz jak energetyka jest wyceniana po śmieciowemu zauważacie, że wszyscy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 23-04-2018r. 22:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Niedowiarek 24.04.2018r. 08:38
Gość, który po prawie 3 latach siedzenia na urzędzie zapowiada, że za 2 miesiące zapozna sie z tematem i rozpocznie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE