ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na Bałtyku stanął wielki transformator. Obsłuży ogromną farmę wiatrową
19.04.2018r. 14:03

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, trwa budowa kolejnej farmy wiatrowej w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. W ten projekt jest zaangażowany norweski koncern paliwowy Statoil, który chce zainwestować w budowę morskich farm wiatrowych także w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Niemiecki koncern energetyczny E.ON oraz norweski koncern paliwowy Statoil realizują zgodnie z planem budowę morskiej farmy wiatrowej Arkona, która powstaje na Bałtyku, niedaleko niemieckiej wyspy Rugia. Wartość tej inwestycji sięga 1,2 mld euro.

Zgodnie z harmonogramem, w miejscu, w którym powstaje morska farma wiatrowa Arkona, na głębokościach sięgających 30 metrów zainstalowano ważący 5 tys. ton ogromny transformator, którego wysokość ponad poziomem morza wynosi 70 metrów i który obsłuży 60 wiatraków Siemensa o łącznej mocy 350 MW.

Transformator wyprodukowano we francuskiej stoczni STX, a do jego zbudowania potrzeba było 500 tys. roboczogodzin.

Energię z morskiej farmy wiatrowej Arkona będzie odbierać 50Hertz, operator sieci przesyłowych we wschodnich Niemczech. Platforma będzie obsługiwana z portu w Sassnitz na wyspie Rugia.

Na miejscu, w którym powstaje farma wiatrowa Arkona, zainstalowano już także fundamenty pod wiatraki, które znajdują się na głębokościach od 23 do 37 metrów, a instalacja turbin ma się rozpocząć latem. Zakończenie budowy całej farmy wiatrowej przewidziano na 2019 r.

To kolejna morska farma wiatrowa w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Na początku tego roku hiszpański koncern energetyczny Iberdrola zakończył budowę farmy wiatrowej Wikinger o mocy 350 MW. Koszt tej inwestycji oszacowano na 1,4 mld euro.

Farma wiatrowa Wikinger jest zlokalizowana około 35 kilometrów od wyspy Rugia i zajmuje powierzchnię 34 km2.
W skład farmy wiatrowej Wikinger wchodzi 70 turbin Adwen AD 5-135 o jednostkowej mocy 5 MW. Za budowę stacji transformatorowej, która będzie wykorzystywana przez Iberdrolę i operatora 50Hertz, odpowiadała firma Navantia.

Wcześniej jedynymi farmami wiatrowymi, które działały w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, były projekty Baltic 1 o mocy 48,3 MW oraz Baltic 2 o mocy 288 MW.

Obecnie największą farmą wiatrową na Bałtyku jest uruchomiona w 2013 r. przez duński koncern Orsted (wcześniej Dong Energy) w cieśninie Kattegat farma wiatrowa Anhlot, której moc wynosi aż 400 MW.

E.ON realizuje obecnie również budowę innej ogromnej morskiej farmy wiatrowej o nazwie Rampion, która powstaje u wybrzeży Wielkiej Brytanii, w pobliżu Sussex. W ubiegłym tygodniu zakończono tam instalację wszystkich elektrowni wiatrowych, których łączna moc sięga 400 MW.

Farma wiatrowa Rampion, w której inwestorami są także firmy Green Investment Rampion UK oraz kanadyjski Enbridge, ma wkrótce wejść w fazę operacyjną.

Z kolei Statoil w ostatnich tygodniach podpisał wstępną umowę przejęcia połowy udziałów w projektach morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,2 GW, które w polskiej części Morza Bałtyckiego chce realizować Polenergia.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryz 19.04.2018r. 18:12
No coś takiego, giga korporacje stawiają giga trafo. A prof. Popczyk razem z Grzegorzem Wiśniewskim tłumaczyli, że... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: A 24.04.2018r. 16:00
chyby platforma z stacją transformatorową a nie sam transformator
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE