ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energia słoneczna z CSP za 0,073 dol./kWh
16.04.2018r. 14:12

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, budowa gigantycznej elektrowni słonecznej typu CSP w Dubaju jest bliżej realizacji. Podpisano umowę z generalnym wykonawcą, który będzie odpowiadać za wykonanie instalacji mających dostarczać energię 24 godziny na dobę, po relatywnie niskiej cenie.
Budowa ogromnej elektrowni słonecznej CSP (Concentrated Solar Power) z mającą 260 metrów, najwyższą na świecie wieżą skupiającą promieniowanie słoneczne, to efekt aukcji przeprowadzonej przez władze Dubaju w ubiegłym roku.

Umowa PPA podpisana przez DEWA, operatora energetycznego z Dubaju, a także konsorcjum inwestorów - arabskiego ACWA Power oraz chińskiego Shanghai Electric - zakłada sprzedaż energii z ogromnej instalacji CSP o mocy 700 MW po cenie wynoszącej zaledwie 0,073 dol./kWh (ok. 0,25 zł/kWh).

Co istotne technologia CSP oferuje - dzięki opcji magazynowania produkowanej energii w postaci ciepła - możliwość dostarczania jej również po zachodzie słońca. W ostatnich latach ta technologia nie przyciągała jednak inwestorów tak bardzo jak szybko taniejąca fotowoltaika.

Ostatnio przeprowadzone w Zatoce Perskiej aukcje na zakup energii z fotowoltaiki pokazują, że w tym przypadku inwestorzy mogą już oferować energię po cenie ponad dwukrotnie niższej od ceny zaoferowanej w przeprowadzonej w Dubaju aukcji dla CSP.

- Uwaga skupia się na fotowoltaice i bateriach, jednak mamy tu ograniczenie jeśli chodzi o możliwości dostarczania energii. CSP może pracować również w nocy - komentował po wygranej aukcji w Dubaju szef ACWA Power, Paddy Padmanathan, oceniając, że technologia CSP stanie się w ciągu 1,5 roku konkurencyjna cenowo w stosunku do generacji gazowej.
Generalnym wykonawcą inwestycji będzie Shanghai Electric Generation Group. Rola Chińczyków w tym projekcie będzie jednak dużo większa. Finansowanie mają zapewnić chińskie państwowe banki Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Bank of China oraz Agricultural Bank of China.

Wartość całej inwestycji szacuje się na 3,87 mld dolarów - ok. 13 mld zł, a więc ok. 18,5 mln zł/MW.

Uruchomienie produkcji energii przewidziano na ostatni kwartał 2020 r.

Instalacja wejdzie w skład ogromnego kompleksu solarnego Mohammad Bin Rashid Al Maktoum Solar Park, którego moc ma sięgnąć do roku 2030 około 5 GW. Do tego czasu Dubaj chce zwiększyć udział energetyki słonecznej w swoim miksie energii do 25 proc., a do roku 2050 udział OZE w miksie energetycznym tego emiratu ma wzrosnąć do 75 proc.

W ubiegłym roku rozstrzygnięto również inną aukcję dedykowaną technologii CSP. W Australii odnotowano cenę tylko niewiele wyższą od osiągniętej w Dubaju. Więcej o tej aukcji w artykule: 78 dol./MWh za energię słoneczną 24/7.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE