ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fotowoltaika zasili rosyjską kopalnię
16.04.2018r. 08:53

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, elektrownia fotowoltaiczna ograniczy koszty funkcjonowania jednej z kopalń w Kraju Chabarowskim, w południowo-wschodniej części Rosji. Będzie to kolejna instalacja, którą zrealizuje Hevel Solar - lider rynku fotowoltaicznego w Rosji.
Inwestycja zostanie zrealizowana przez rosyjską firmę Hevel Solar dla grupy Polymetal zajmującej się wydobyciem i przetwórstwem metali.

Projekt zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, która będzie produkować energię na potrzeby kopalni, w ten sposób ograniczając generowane przez nią zapotrzebowanie na energię pochodzącą dotąd wyłącznie z generatorów diesla.

Polymetal zakłada, że dzięki tej inwestycji zmniejszy konsumpcję ropy wykorzystywanej do produkcji energii elektrycznej o 250 ton rocznie.

Farma fotowoltaiczna ma produkować w skali roku energię w ilości 1,2 GWh.

Hevel Solar to lider rosyjskiego rynku fotowoltaicznego. Utworzona przez rosyjskie państwowe koncerny Renova i Rusnano firma w ostatnim czasie systematycznie oddaje do użytku farmy fotowoltaiczne o mocy liczonej w dziesiątkach MW, a także rozpoczyna produkcję własnych ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Rok temu Hevel Solar poinformował, że na mocy porozumień zawartych z rosyjskim ministerstwem energii, będzie realizować we wschodniej części Rosji niepodłączone do sieci elektroenergetycznej elektrownie łączące generację z diesla i fotowoltaiki.
- Budowa off-gridowej generacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii to po pierwsze i najważniejsze wkład w rozwój regionalny. Elektrownie łączące diesla i PV zmniejszą konsumpcję paliwa nawet o 50 proc. w odległych regionach, w których budowa sieci nie byłaby ekonomicznie uzasadniona - zapewniał wówczas Igor Shakhray, CEO Hevel Solar.

W ostatnich tygodniach Hevel postawił swoją kolejną farmę fotowoltaiczną w Rosji. Moc instalacji zbudowanej w obwodzie astrachańskim wynosi 15 MW, co ma umożliwić produkcję w skali roku 20 GWh energii elektrycznej. Inwestycja została zrealizowana dla spółki Green Energy należącej do Renovy.

Do końca tego roku Hevel Solar ma uruchomić w tym samym regionie dwie kolejne elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 120 MW.

Rosyjska firma podała ostatnio, że zbudowane dotąd przez nią elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 129 MW - część uruchomiono w trakcie 2017 roku - wyprodukowały dotąd ponad 146 GWh energii elektrycznej, z czego 107,1 GWh wyłącznie w ubiegłym roku.

Pod koniec 2017 roku Hevel sprzedał fińskiemu koncernowi energetycznemu Fortum trzy zbudowane rzez siebie farmy fotowoltaiczne: Pleszanowskaja (10 MW), Graczewskaja (10 MW) - obie w rejonie Orenburga, a także farmę fotowoltaiczną Bugulczanskaja (15 MW) położoną w Republice Baszkortostanu.

Te elektrownie PV zostały uruchomione w latach 2016/17 i w ramach rosyjskiego systemu wsparcia dla OZE będą otrzymywać płatności przez 15 lat, licząc od daty uruchomienia. Sprzedaż energii będzie odbywać się po średniej cenie wynoszącej aż około 430 euro/MWh.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE