ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: nie demonizujemy tego, że zwijamy się w udziale OZE
21.03.2018r. 13:36

Nie demonizujmy tego, że się zwijamy w udziale odnawialnych źródeł energii - ocenił w środę wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W grudniu GUS podał, że udział OZE w końcowym zużyciu energii w 2016 r. spadł wobec poprzednich lat.
"Nie demonizujmy tego, że się zwijamy (w OZE - PAP), bowiem OZE nie może być bożkiem, tak samo jak węgiel nie może być bożkiem, smog nie może być bożkiem" - powiedział Tobiszowski podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji środowiska.

Wiceminister podkreślił, że miks energetyczny to wypadkowa specyfiki danego kraju oraz zapotrzebowania na energię. Dodał, że odnawialne źródła energii muszą być elementem całego systemu energetycznego, który jest oparty także na innych nośnikach energii i nie powinno traktować się ich oddzielnie.

Zgodnie z prawem unijnym państwa członkowskie są zobowiązane do zapewnienia określonego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r. Obowiązkowe krajowe cele ogólne składają się na założony 20-proc. udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto w całej Unii. Dla Polski cel wynosi 15 proc.
Końcowe zużycie energii brutto oznacza nośniki energii dostarczane do celów energetycznych przemysłowi, sektorowi transportu, gospodarstwom domowym, sektorowi usług, w publicznych, rolnictwu, leśnictwu i rybołówstwu, łącznie ze zużyciem energii elektrycznej i ciepła przez przemysł energetyczny na wytwarzanie energii oraz łącznie ze stratami energii.

Na początku grudnia ub.r. GUS poinformował, że udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce w 2016 roku spadł do 11,30 proc. i był niższy niż w latach 2013-2015. W 2013 roku wskaźnik udziału odnawialnych źródeł wynosił 11,37 proc., 2014 - 11,49 proc., a w 2015 - 11,93 proc.

W środę "Rzeczpospolita" poinformowała, że Najwyższa Izba Kontroli bada, czy w ostatnich latach w sposób wystarczający rozwijano u nas odnawialne źródła energii. "To nie jest standardowa kontrola. Kierunek badaniu nadały alarmujące dane GUS o spadającej produkcji zielonej energii" - twierdzi rozmówca gazety znający temat. Jak dodał, wnioski z kontroli mogą być "miażdżące dla resortu energii i spółek pod jego kontrolą".
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryz 21.03.2018r. 17:19
Analiza jest b.prosta: niekontrolowany przyrost produkcji wiatraków spowodował spadek cen zielonych certyfikatów, a... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 22-03-2018r. 15:25 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 21.03.2018r. 21:48
A ja byłem dziś na Zespole Parlamentarnym posła Zyzka o OZE i przedstawiciele OZE są zachwyceni propozycjami zmian w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ARX 22.03.2018r. 11:38
Trzeba stanowczo oddzielić biomase od współspalania i zacząć tę rozmowę od poczatku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: stary 22.03.2018r. 15:47
Ewidentnie pokrzywdzona jest biomasa, która często musiała iść na wymuszeniu ciepłowniczym, na dwa razy droższym... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 03-04-2018r. 09:53 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE