ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grzegorczyk: Tauron musi realizować restrykcyjny plan oszczędnościowy
19.03.2018r. 06:22

Między innymi na temat przyszłej struktury wytwórczej grupy, inwestycji oraz udziału Taurona w aukcjach rynku mocy - z prezesem spółki Filipem Grzegorczykiem rozmawiała "Rzeczpospolita".
Wcześniejsze plany Taurona zmierzające do tego, aby w jego strukturze wytwórczej było po jednej trzeciej źródeł węglowych, gazowych i OZE rozbiły się o realia rynkowe doprowadziły do tego, że grupa, aby kontynuować swoją flagową inwestycję w Jaworznie, musi teraz realizować restrykcyjny plan oszczędnościowy - mówi w rozmowie z dziennikiem prezes Grzegorczyk.

W jego ocenie biorąc pod uwagę fakt, że obecnie w strukturze wytwórczej Taurona jest 35 elektrowni wodnych, cztery farmy wiatrowe i trzy bloki biomasowe, grupa ma zdywersyfikowany portfel źródeł wytwarzania.

"Rz" zapytała prezesa Grzegorczyka także o udział Taurona w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W jego ocenie to ważny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski projekt, ale jeśli zacznie się jego realizacja trzeba będzie odpowiedzieć na pytanie, czy Taurona stać na większe zaangażowanie w to przedsięwzięcie.

Rozmowa dotyczyła również planowanych aukcji na rynku mocy. Jak podkreślił prezes Grzegorczyk przy planowaniu realizowanych obecnie przez Tauron inwestycje w źródła wytwarzania (Jaworzno, Stalowa Wola), nie zakładano dla dodatkowego przychodu z rynku mocy i jeśli uda się go uzyskać to będzie to bonus. Jak zapowiada prezes w przypadku projektu w Jaworznie Tauron będzie zabiegał o wygranie kontraktu 15-letniego. Natomiast w przypadku Stalowej Woli, uwarunkowania ustawowe i poniesione w ostatnim okresie na ten projekt nakłady powodują, że może on ubiegać się najwyżej o siedmioletni kontrakt - wyjaśnia rozmówca "Rzeczpospolitej".
Tematem rozmowy był też projekt bloku gazowego w Elektrowni Łagisza. Jak zapowiedział prezes w związku z wprowadzeniem rynku mocy Tauron musi przeprowadzić ponowną analizę tego przedsięwzięcia i w przypadku gdy przy wsparciu będzie ono rentowne nie wykluczył jego realizacji.

Również modernizacja bloków 200 MW jest uzależniona od ich udziału w rynku mocy. - Jeśli uzyskają wsparcie, będzie sens dalej w nie inwestować - powiedział prezes Grzegorczyk "Rzeczpospolitej".

Dziennik zapytał również szefa Taurona o plany odnośnie inwestycji w OZE. W ocenie prezesa Grzegorczyka, póki co przepisu regulujące funkcjonowanie tego segmentu energetyki są mało stabilne, by precyzyjnie mówić o konkretnych planach. Jednocześnie przyznał, że instytucje finansowe lepiej oceniają spółki z pewnym udziałem OZE i tego punktu widzenie "Tauron powinien być tak zielony jak to tylko możliwe."

KOMENTARZE ( 12 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: radca 19.03.2018r. 11:50
Jasno więc wynika, że spółki energetyczne trzeba jak najszybciej skonsolidować i poddać całkowitej kontroli państwa.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 21-03-2018r. 07:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ana 19.03.2018r. 22:12
a za poniższy artykuł o oszcznociach dwie osoby wyleciały ramach oszczędnosci:... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowedź: 22-03-2018r. 07:17 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: taur 21.03.2018r. 21:47
Oszczędności na pracownikach może się bardzo źle skończyć dla Tauronu i jego przyszłych wyników.Niech prezes o tym... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 01-04-2018r. 20:34 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Osczedności 28.03.2018r. 20:30
jakie OSZCZĘDNOŚCI w energetyce budowane są przyłącza, później się czeka na klienta i czeka a jak nie przyjdzie to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE