ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

TenneT startuje z kolejnym projektem V2G
14.03.2018r. 15:32

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, działający w Holandii i Niemczech operator systemu przesyłowego TenneT rozpoczyna kolejny pilotaż, który ma posłużyć wypracowaniu rozwiązań pozwalających na stabilizowanie sieci energetycznych z wykorzystaniem samochodów elektrycznych.
TenneT podkreśla, że rosnący udział generacji ze źródeł odnawialnych w połączeniu z popularyzacją samochodów elektrycznych stanowią coraz większe wyzwanie w kontekście zarządzania siecią elektroenergetyczną.

Samochody elektryczne można jednak wykorzystać jako element stabilizujący pracę sieci. Ma to być możliwe dzięki wykorzystaniu funkcji vehicle-to-grid (V2G) umożliwiającej oddawanie do sieci energii zgromadzonej w bateriach samochodów elektrycznych.

W Niemczech Tennet podjął współpracę Nissanem i lokalnym dostawcą oprogramowania The Mobility House, której celem ma być zbadanie możliwości magazynowania lokalnie produkowanej energii w bateriach samochodów elektrycznych i wprowadzania jej do sieci w okresach, gdy wymagana jest jej stabilizacja.

Realizacja pilotażu będzie możliwa dzięki uwzględnieniu funkcji V2G w zaprezentowanym pod koniec ubiegłego roku, nowym modelu Leaf.

Projekt zakłada wykorzystanie samochodów elektrycznych Nissana na obszarze zarządzanym przez TenneT do bezpośredniego stabilizowania pracy sieci z pomocą aplikacji dostarczonej przez The Mobility House.

TenneT podkreśla, że wykorzystanie potencjału magazynowania energii zgromadzonej w samochodach elektrycznych może m.in. ograniczyć potrzebę redukcji mocy pracujących elektrowni wiatrowych.

Obecnie w celu zarządzania pracą sieci w sytuacji rosnącej generacji z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych TenneT, jak i inni operatorzy systemów przesyłowych - zwłaszcza w Niemczech - zmuszony jest do ograniczania pracy elektrowni konwencjonalnych, ale także źródeł OZE.
Ubiegłoroczne koszty z tego tytułu TenneT szacuje na około miliard euro. Koszty te są uwzględniane w opłatach przesyłowych.

W ramach innego pilotażu realizowanego w Holandii TenneT przejął - za opłatą - kontrolę nad procesem ładowania 100 samochodów elektrycznych Tesli. Właściciele elektryków mają jedynie określać, w jakich terminach ich auta mają być naładowane do pełna, a holenderski operator sam reguluje tempo ładowania.

W pilotażowy projekt TenneT w Holandii jest zresztą zaangażowany lokalny dostawca energii pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych Vandebron. - Przez wykorzystanie strategii ładowania jesteśmy w stanie współpracować z klientami w celu utrzymania równowagi w sieci bez polegania na elektrowniach węglowych czy gazowych - komentuje Matthijs Guichelaar z Vandebron.

Vandebron dostarcza energię do ładowania elektrycznych Tesli, a rozpoczęcie lub wstrzymanie procesu ładowania może być przeprowadzone na podstawie dyspozycji otrzymanej od TenneT.

Analiza całego procesu jest prowadzona w ramach prywatnej sieci blockchain.

Inny projekt z wykorzystaniem blockchain TenneT prowadzi, w partnerstwie z producentem małych magazynów energii sonnen oraz IBM, w Niemczech, gdzie wykorzystuje tą technologię do stabilizowania sieci z wykorzystaniem domowych, stacjonarnych magazynów energii

TenneT zarządza sieciami przesyłowymi o długości 23 tys. km, dostarczającymi energię do 41 mln odbiorców. Wartość jego aktywów jest wyceniana na 20,4 mld euro.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 14.03.2018r. 16:12
innowacyjność tych projektów biznesowych polega na tym, co się uda wyprocesować w sądach z monopolistycznych nadań... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE