ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zielone certyfikaty są już trzy razy droższe niż w połowie ub.r. Czy będą drożeć nadal?
14.03.2018r. 13:51

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, producenci energii odnawialnej sprzedają teraz zielone certyfikaty po cenach niemal trzykrotnie wyższych niż notowane jeszcze w połowie ubiegłego roku. Na razie wyższa cena musiała zrównoważyć im w większości przypadków spadek cen osiąganych na sprzedaży energii, a do notowanych kilka lat temu cen certyfikatów, które dałyby stabilność finansową wytwórcom działającym w tym systemie, na razie jeszcze daleko.
W ubiegłym roku ceny zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii spadły do rekordowo niskich poziomów.

Od stycznia do czerwca 2017 r. średnie ceny miesięczne zielonych certyfikatów spadły z poziomu 37,98 zł/MWh w styczniu do minimum historycznego 24,38 zł/MWh w czerwcu.

Za cały 2017 r. w porównaniu z 2016 r. średnioważona cena indeksu OZEX_A spadła o blisko 50 proc. i wyniosła 38,83 zł/MWh.

Producentów energii odnawialnej działających w systemie certyfikatów i znajdujących się często na skraju bankructwa dobiła w ubiegłym roku informacja o nowelizacji ustawy o OZE, która zmieniła sposób wyznaczania tzw. opłaty zastępczej.

Opłatę zastępczą podmioty zobowiązane do realizacji obowiązku OZE mogą uiszczać zamiast kupowania i umarzania certyfikatów. W ubiegłym roku w ramach nowelizacji nazywanej "Lex Energa" wprowadzono zapis określający wysokość opłaty OZE na poziomie 125 proc. średniej ceny certyfikatów z roku wcześniejszego, co w praktyce może zablokować wzrost cen zielonych certyfikatów do poziomów gwarantujących producentom energii odnawialnej stabilność finansową.

W tym roku podmioty zobowiązane do poświadczania określonego udziału zielonej energii w swoim miksie energetycznym nie mogą jednak korzystać z furtki, jaką daje opłata zastępcza, a od początku br. ceny certyfikatów wyraźnie rosną.

W styczniu średnia cena zielonych certyfikatów na TGE wzrosła do 49,05 zł/MWh w stosunku do 44,94 zł/MWh w grudniu ub.r. Natomiast w ubiegłym miesiącu średnia wyniosła 61,96 zł/MWh.

Co ciekawe ten wzrost cen był notowany mimo braku wyraźnego wzrostu wolumenu sprzedawanych certyfikatów. W styczniu sprzedano certyfikaty odpowiadające 765,2 GWh energii, a miesiąc później 887,02 GWh. Tymczasem w miesiącach od sierpnia do grudnia 2017 r. miesięczne wolumeny przekraczały 1 TWh, sięgając nawet 1,33 TWh w listopadzie.

W tym miesiącu ceny zielonych certyfikatów rosną nadal. Wczoraj kurs zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii przebił dawno nieobserwowany poziom 70 zł/MWh. Średnia cena z wczorajszych notowań sesyjnych wyniosła 71,14 zł/MWh, a najdrożej certyfikaty sprzedano za 73,02 zł/MWh. Dzienny wolumen obrotów w notowaniach sesyjnych wyniósł ok. 130 GWh.

W notowaniach pozasesyjnych certyfikaty sprzedawano wczoraj po średniej cenie 76,33 zł/MWh. W tym przypadku zwraca uwagę duży rozrzut pomiędzy osiągniętą ceną minimalną (21,94 zł/MWh) i maksymalną (130 zł/MWh). Wolumen obrotów wyniósł 101,5 GWh.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że z początkiem 2018 r. wygasła gwarancja sprzedaży energii po średniej cenie energii z rynku hurtowego z poprzedniego kwartału - to jedno z dwóch źródeł przychodów w systemie certyfikatów.

Dla wielu wytwórców wiązało się to z koniecznością pójścia z energią na giełdę lub zawarcia indywidualnych umów i zgody na sprzedaż energii po niższych cenach niż osiągali w warunkach posiadanej wcześniej gwarancji sprzedaży.
Kiedy stabilizacja?

Do cen zielonych certyfikatów zapewniających rentowność w większości inwestycji jest jeszcze daleko, ale producenci energii odnawialnej działający w tym systemie mogą mieć pewne powody do optymizmu. Jeśli trend notowany w pierwszym kwartale utrzymałby się, a ceny certyfikatów rosłyby nadal w takim tempie, jeszcze w tym roku pojawiłaby się szansa na istotną poprawę finansów w przypadku elektrowni OZE uruchomionych do końca pierwszej połowy 2016 r., które działają w systemie certyfikatów.

Notowany ostatnio wzrost cen certyfikatów trudno wytłumaczyć, mając na względzie nadal gigantyczną nadpodaż, która została wygenerowana w ostatnich latach i która przełożyła się na spadek cen do rekordowych, odnotowanych w ubiegłym roku poziomów.

Tauron wylicza w opublikowanym dzisiaj raporcie finansowym za ubiegły rok, że na koniec 2017 r. wartość bilansu rejestru PMOZE_A wynosiła 28,14 TWh, co przy uwzględnieniu praw zablokowanych do umorzenia dawało 24,9 TWh.

Jakie czynniki mogą sprzyjać wzrostowi cen certyfikatów?

Po pierwsze, zapisy ustawy o odnawialnych źródłach energii skutkują tym, że podmioty zobowiązane do realizacji obowiązku OZE w tym roku nie mogą korzystać z możliwości wypełnienia go poprzez opłatę zastępczą i muszą w tym celu korzystać wyłącznie z zielonych certyfikatów.

Urząd Regulacji Energetyki wskazuje, że w tym roku podmioty zobowiązane do realizacji obowiązku za rok 2017, w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 30 czerwca 2018 r. - oraz za rok 2018 w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2018 r. - mogą go zrealizować wyłącznie w drodze uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia.

Skąd takie ograniczenie? Roczna cena średnioważona praw majątkowych, obowiązująca w roku 2018 (38,83 zł/MWh), nie przekracza wartości jednostkowej opłaty zastępczej.

Po drugie, wyższy popyt na zielone certyfikaty w tym roku może zapewnić też podniesienie obowiązku OZE przez Ministerstwo Energii - jednak nie tak istotne, jak oczekiwała tego branża OZE postulująca obowiązek 20 proc.

W drugiej połowie 2017 roku obowiązek OZE dla zielonych certyfikatów wynosił 15,4 proc. i 0,6 proc. dla certyfikatów biogazowych - został zmniejszony przez Ministerstwo Energii w stosunku do zapisanego w nowelizacji ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r., w której znalazła się wartość odpowiednio 19,35 proc. i 0,65 proc.

Tymczasem obowiązek OZE na rok 2018 wyniesie 17,5 proc. dla energii pochodzącej ze wszystkich źródeł odnawialnych z wyjątkiem biogazu rolniczego, a także 0,5 proc. dla energii pochodzącej z biogazu rolniczego.

W rozporządzeniu ME wskazano również obowiązek na rok 2019, określając go dla energii ze wszystkich źródeł odnawialnych z wyjątkiem biogazowni rolniczych na 18,5 proc, a obowiązek dla energii pochodzącej z biogazowni rolniczych utrzymano na poziomie 0,5 proc.

Kolejnym czynnikiem, ograniczającym podaż certyfikatów i powodującym wzrost ich cen, byłoby uruchomienie na większą skalę aukcji pozwalających na migrację instalacji OZE z systemu zielonych certyfikatów do nowego mechanizmu rozliczeń. Pierwsze aukcje migracyjne już się odbyły i skorzystały z nich pierwsze biogazownie i elektrownie wodne. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy odbędą się kolejne aukcje migracyjne, a Ministerstwo Energii nie chce do nich dopuścić m.in. operatorów elektrowni wiatrowych, którzy obecnie wypracowują największą podaż certyfikatów.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Eneretyk 14.03.2018r. 20:31
Chory system. Chora ustawa. Beznadziejna regulacja . Brawo my
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wiatrak 18.03.2018r. 19:58
roczna cena sredniowazona praw majatkowych bedzie wyzsza od oplaty zastepczej dopiero gdy ta srednia przekroczy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE