ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Australia: ponad 1 GW prosumenckich instalacji PV w rok
13.03.2018r. 12:35

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, australijski rynek energetyki prosumenckiej w ub.r. pobił rekord zainstalowanego w skali roku potencjału dachowych instalacji fotowoltaicznych. Poprzedni rekord został ustanowiony kilka lat temu jeszcze w znacząco odmiennych warunkach realizacji takich inwestycji.
Australia doświadcza drugiego boomu inwestycyjnego w sektorze dachowych elektrowni fotowoltaicznych. W 2017 r. powstały tam dachowe instalacje fotowoltaiczne o mocy 1,078 GW, co jest nowym rekordem. Tylko w grudniu ub.r. zainstalowano takie systemy o łącznej mocy 114 MW.

Poprzedni rekord inwestycji w dachowe systemy fotowoltaiczne z 2012 r. był konsekwencją oferowanych wówczas przez australijskie władze znacznie korzystniejszych zasad rozliczeń energii produkowanej z takich instalacji.

Australijska firma konsultingowa Green Energy Markets szacuje, że dachowe instalacje fotowoltaiczne, które uruchomiono w Australii w ubiegłym roku, pozwolą zaoszczędzić ich właścicielom na rachunkach za energię w ciągu 10 lat w sumie ponad 2 mld dolarów australijskich.

Green Energy Markets szacuje, że w grudniu 2017 r. źródła odnawialne odpowiadały ogółem za 16,3 proc . energii dostarczonej do głównych sieci elektroenergetycznych w Australii.

W tym dachowe elektrownie fotowoltaiczne dostarczyły 953 GWh energii elektrycznej, duże elektrownie PV - 69 GWh, farmy wiatrowe 1,15 TWh, bioelektrownie 174 GWh, a elektrownie wodne 779 GWh.
Jak wynika z informacji podanych w marcu ub.r. przez australijską firmę konsultingową Roy Morgan, wówczas już 23,3 proc. gospodarstw domowych w Australii korzystało z energii produkowanej z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Na koniec maja 2017 r. w Australii działały dachowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,7 GW.

Co ciekawe, w ubiegłym roku największy wytwórca i jeden z największych dostawców energii w Australii zdecydował o podniesieniu stawek za sprzedaż energii z domowych instalacji fotowoltaicznych.

Podwyżki taryf sięgnęły od 77 do 140 procent i objęły prosumentów z czterech z sześciu australijskich stanów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE