ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: projekt nowelizacji ustawy o OZE zaakceptowany przez Komitet Stały
16.02.2018r. 16:34

Projekt nowelizacji ustawy o OZE został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów - poinformował w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak podkreślił, projekt likwiduje potencjalne kolizje polskich przepisów dot. energetyki wiatrowej z prawem europejskim.
"Niektóre rozwiązania, przyjęte w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są dyskryminujące dla inwestorów pod kątem przepisów dotyczących pomocy publicznej i jesteśmy wzywani do ich usunięcia" - podkreślił minister.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii m.in. przywraca możliwość jednolitego opodatkowania elektrowni wiatrowych. "Z punktu widzenia przepisów polskich i unijnych odmienna regulacja byłaby nieuzasadniona" - podkreślił Tchórzewski. W myśl projektu podatek od nieruchomości będzie się naliczać jedynie od części budowlanej, tak jak to przewidują przepisy ogólnobudowlane.

Zmianie ulegną również przepisy przewidujące, że w momencie wejścia w życie poprzedniej nowelizacji, inwestorzy mieli trzy lata na dokończenie rozpoczętych budów. Ale - jak zwrócił uwagę minister - "przepisy ogólnobudowlane zakładają trzy lata na rozpoczęcie budowy, od czasu uzyskania pozwolenia na budowę. W związku z tym, przywracamy obowiązywanie przepisów dotyczących wszystkich budów. To kończy potencjalne kolizje z prawem europejskim" - podkreślił.
Nadal pozostaje minimalna odległość budowy wieży elektrowni wiatrowej od zabudowań - w odległości 10-krotności jej wysokości. Zmienione zostaną natomiast przepisy, z których wynika, że zasada minimalnej odległości działa w dwie strony - że nie można postawić budynku w odległości od wiatraka mniejszej niż 10-krotność wysokości. "Były osoby w ten sposób pokrzywdzone. Wydłużamy termin dający możliwość takiej zabudowy" - podkreślił minister.

Pytany o termin ogłoszenia kolejnych aukcji na wsparcie dla instalacji OZE, minister Tchórzewski wyraził przekonanie, iż kolejne aukcje odbędą się w tym roku.

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: mieszkancy polskiej wsi 16.02.2018r. 17:42
Panie ministrze nie tak PIS obiecywal zostalismy oszukani Jezeli tak sie stanie jak pan zapowiada nie bedze naszego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: daleki mazowszanin 17.02.2018r. 10:40
Kto imiennie odpowiada za uchwalenie dyskryminujących inwestorów przepisów ad. OZE. I proszę nie mówić ze to Parlament.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 19-02-2018r. 10:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Rolnik 19.02.2018r. 10:55
Cały czas mowa o dyskryminacji wiatraków (i słusznie, bo to co zrobiono tym inwestorom to nie tylko woła o pomstę do... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 20-02-2018r. 16:34 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE