ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Największe w historii zamówienie na morskie wiatraki
14.02.2018r. 12:52

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, duński koncern energetyczny Orsted, który buduje u wybrzeży Wielkiej Brytanii największą na świecie morską farmę wiatrową, właśnie wybrał dostawcę turbin.
Morska farma wiatrowa Hornsea 2 powstaje na obszarze około 462 km2 w odległości około 100 km od brzegów brytyjskiego hrabstwa Yorkshire. Wiatraki staną na głębokościach 30-40 metrów.

Projekt ma wejść w fazę operacyjną w roku 2022, osiągając moc nominalną rzędu 1,386 GW. Będzie to wówczas największa na świecie morska farma wiatrowa, produkująca energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 1,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

Realizacja tej inwestycji to efekt wygranej w ubiegłorocznej, brytyjskiej aukcji dla OZE, w której Orsted zabezpieczył prawa do sprzedaży energii po stałej cenie wynoszącej 57,5 GBP/MWh.

Teraz Orsted wybrał dostawcę turbin, którym został największy na świecie producent morskich wiatraków Siemens Gamesa. Wiadomo, że w tej inwestycji zostaną wykorzystane turbiny o jednostkowej mocy 8 MW i długości łopat 81,5 m.

Siemens twierdzi, że nowy model turbiny (SG 8.0-167 DD) zapewnia o 20 proc. większe uzyski energii niż poprzednia największa morska turbina tej firmy, której jednostkowa moc wynosiła 7 MW - chodzi o model SWT-7.0-154.

Łopaty wiatraków na farmę wiatrową Hornsea 2 zostaną wyprodukowane w fabryce Siemensa w znajdującym się w hrabstwie Yorkshire mieści Hull.

Moc rzędu 8 MW jest jednak znacznie niższa od sygnalizowanej wcześniej w przypadku tego projektu mocy wiatraków, która miałaby wynieść nawet 15 MW. Tak dużych wiatraków nie ma jeszcze na rynku, ale zakładano, że do czasu realizacji mogą się pojawić. Okazuje się jednak, że na razie rynek offshore nie jest w stanie zagwarantować dostawy tak dużych turbin.
Dla Siemensa to kolejne zamówienie na morskie turbiny, które staną na farmie wiatrowej budowanej przez Orsted. Turbiny Siemensa zostały wybrane przez Duńczyków także dla brytyjskich projektów Hornsea One, London Array, Race Bank, West of Duddon Sands, Walney Extension East, Westermost Rough, na farmę wiatrową Anholt u wybrzeży Danii, a także dla zrealizowanych u wybrzeży Niemiec projektów Borkum Riffgrund 1 oraz Gode Wind 1 i 2

Siemens to największy na świecie producent morskich wiatraków. Firma funkcjonująca - po przejęciu hiszpańskiego producenta wiatraków Gamesy - jako Siemens Gamesa Renewable Energy - zajmuje się budową morskich wiatraków już od roku 1991, a do tej pory zrealizowała zamówienia na ponad 11 GW, zdobywając 70-procentowy udział w europejskim rynku offshore.

Łączny potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Europie wynosi obecnie 15,8 GW (to niemal cały globalny potencjał offshore), z czego 3,1 GW zainstalowano tylko w ubiegłym roku.

Orsted, funkcjonujący wcześniej pod nazwą Dong Energy, to największy na świecie deweloper morskich farm wiatrowych.

EBITDA duńskiej firmy za cały 2017 rok wzrosła do 22,5 mld duńskich koron (ok. 12,5 mld zł), czyli o 18 proc. w porównaniu do 2016 r. Natomiast EBITDA wyłącznie sektora wiatrowego zwiększyła się o 74 proc. do poziomu 20,6 mld DKK - na ten wynik decydujący wpływ miała sprzedaż udziałów w zrealizowanych projektach Borkum Riffgrund 2 oraz Walney Extension. Te dwie transakcje poprawiły wynik EBITDA o 9,8 mld DKK.

Zanim Duńczycy oddadzą do użytku farmę wiatrowa Hornsea 2, wcześniej, już w roku 2020, uruchomią farmę wiatrową Hornsea 1 o mocy 1,2 GW, która wówczas będzie największą na świecie morską farmą wiatrową. Do jej budowy zostaną wykorzystane wiatraki Siemensa o jednostkowej mocy 7 MW. Obecnie Orsted jest jedynym właścicielem tego projektu, jednak ostatnio zasygnalizował, że może odsprzedać część udziałów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE