ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Umowa VWP i Uniwersytetu Przyrodniczego dot. ochrony środowiska
12.02.2018r. 17:14

Spółka Volkswagen Poznań zamierza w dłuższej perspektywie zmniejszyć do zera wpływ swoich zakładów na środowisko. W znalezieniu rozwiązań pomogą firmie naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Umowę między VWP a uczelnią w tej sprawie zawarto w poniedziałek.
Spółka poinformowała w komunikacie, że zdecydowała się na zasilanie od początku roku zakładów w Poznaniu i Swarzędzu wyłącznie energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Jak podano, decyzja jest zbieżna ze strategią koncernu dotyczącą zmniejszania emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

"Nasze zakłady zużywają blisko 135 tys. MWh rocznie co odpowiada zużyciu energii przez blisko 95 tys. osób. Dzięki zakupowi wyłącznie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych zmniejszymy nasz wpływ środowiskowy i emisję dwutlenku węgla do powietrza o 78 proc." - powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor Zakładu Caddy i Transporter VW Poznań Dietmar Mnich.

Jak dodał, decyzja spółki jest "ważnym i odpowiedzialnym krokiem w kierunku fabryki +Zero Impact+ o neutralnym wpływie na środowisko".

W dłuższej perspektywie VWP chce zmniejszyć wpływ zakładów produkcyjnych na środowisko naturalne nawet do zera. Te dążenia mają pomóc realizować naukowcy; w poniedziałek spółka podjęła oficjalną współpracę z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.
"Zakres naszej współpracy obejmuje gospodarkę odpadami, przede wszystkim przemysłowymi tj. piasek odlewniczy czy mączka wapienna używana w lakierni we Wrześni. Razem z pracownikami naukowymi będziemy szukali technologii, dzięki którym możliwy będzie odzysk tych surowców i ich ponowne użycie do produkcji. Innym z zagadnień, nad którym wspólnie będziemy pracowali jest woda deszczowa i możliwość jej wykorzystania w procesach produkcyjnych, a także ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami" - poinformowała pełnomocnik zarządu spółki ds. ochrony środowiska Katarzyna Nowojewska.

Spółka poinformowała też o zaostrzeniu swoich celów środowiskowych w zakładach produkcyjnych w Poznaniu i Swarzędzu. "Nowe priorytety zakładają zmniejszenie o 50 proc. zużycia energii, wody, ilości wytworzonych odpadów, emisji do powietrza lotnych związków organicznych i dwutlenku węgla. Wizja ta ma zostać zrealizowana do 2025 roku w zakładach Caddy i Transporter, a okresem porównawczym są dane za 2010 rok" - podał VWP.

Volkswagen Poznań to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. W Poznaniu produkowany jest model VW Caddy i VW Transporter. Stąd samochody te trafiają na rynki całego świata. W 2016 otwarto nową fabrykę modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE