ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rośnie cena zielonych certyfikatów. W tym roku popyt na nie może być wyższy
12.02.2018r. 10:07

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, na skutek zwiększenia tzw. obowiązku OZE, czyli minimalnego udziału energii odnawialnej w miksach tzw. sprzedawców zobowiązanych, w tym roku producenci energii odnawialnej działający w systemie zielonych certyfikatów mogą odnotować wyższy popyt. Większemu zapotrzebowaniu na certyfikaty, a w efekcie wzrostowi ich ceny, może sprzyjać jeszcze jeden istotny czynnik.
W pierwszym miesiącu 2018 r. średnia cena zielonych certyfikatów w notowaniach sesyjnych na TGE wyniosła 49,05 zł/MWh i była wyższa o 4,11 zł/MWh niż średnia cena w grudniu - mimo istotnie mniejszych obrotów. W grudniu wyniosły one w sumie 1,045 TWh wobec 765,2 GWh w styczniu.

W pierwszych notowaniach w lutym cena zielonych certyfikatów utrzymuje się powyżej 50 zł. W notowaniu z wtorku 6 lutego indeks OZEX_A osiągnął poziom 53,76 zł/MWh przy wolumenie obrotów ponad 58,3 GWh, natomiast w kolejnym notowaniu w czwartek 8 lutego cena jeszcze wzrosła do poziomu 54,99 zł/MWh przy dużo wyższych obrotach rzędu 91,3 GWh.

Cena w notowaniach sesyjnych (OZEX_A) zrównuje się już niemal z ceną w notowaniach pozasesyjnych (OZEX_A_TP), w których w czwartek odnotowano średnią cenę 57,37 zł/MWh przy obrotach 126,4 GWh.

Czy ceny zielonych certyfikatów mogą rosnąć nadal? Wprowadzona w ubiegłym roku nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zmieniła sposób wyznaczania tzw. opłaty zastępczej, którą podmioty zobowiązane do realizacji obowiązku OZE mogą uiszczać zamiast kupowania i umarzania certyfikatów. Wprowadzono zapis określający wysokość opłaty OZE na poziomie 125 proc. średniej ceny certyfikatów z roku wcześniejszego.

Średnia cena zielonych certyfikatów w ubiegłym roku wynosiła - zgodnie z informacjami podanymi przez Towarową Giełdę Energii - zaledwie 38,83 zł/MWh. Tymczasem obowiązująca wcześniej opłata zastępcza wynosiła 300,03 zł/MWh.

W czasie procedowania ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o OZE branża wskazywała, że nowa, dużo niższa opłata zastępcza w praktyce może zahamować ewentualny wzrost cen zielonych certyfikatów, nie dając tym samym producentom energii odnawialnej szans na powrót do rentowności.

Jak się jednak okazuje, w tym roku niska opłata zastępcza może nie być problemem. Zapisy ustawy o odnawialnych źródłach energii wskazują bowiem, że podmioty zobowiązane do realizacji obowiązku OZE w tym roku nie mogą korzystać z możliwości wypełnienia go poprzez opłatę zastępczą i muszą w tym celu korzystać wyłącznie z zielonych certyfikatów.

Urząd Regulacji Energetyki wskazuje, że w tym roku podmioty zobowiązane do realizacji obowiązku za rok 2017, w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 30 czerwca 2018 r. - oraz za rok 2018 w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2018 r. - mogą go zrealizować wyłącznie w drodze uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia.
Skąd takie ograniczenie? Roczna cena średnioważona praw majątkowych, obowiązująca w roku 2018 (38,83 zł/MWh), nie przekracza wartości jednostkowej opłaty zastępczej.

- Zgodnie z art. 47 ust. 2 ustawy OZE, podmiot, o którym mowa w art. 52 ust. 2 ustawy OZE (przedsiębiorstwo energetyczne, odbiorca końcowy, odbiorca przemysłowy oraz towarowy dom maklerski lub dom maklerski), obowiązany jest do wykonania obowiązku określonego w art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy OZE - tj. do uzyskania i przedstawienia do umorzenia Prezesowi URE świadectwa pochodzenia lub świadectwa pochodzenia biogazu rolniczego, w przypadku, gdy którakolwiek z średnioważonych cen praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia lub świadectw pochodzenia biogazu rolniczego będzie niższa od wartości jednostkowej opłaty zastępczej określonej w art. 56 ustawy OZE - informuje URE.

Wyższy popyt na zielone certyfikaty w tym roku może zapewnić też podniesienie obowiązku OZE przez Ministerstwo Energii - co prawda nie tak istotne, jak oczekiwała tego branża OZE postulująca obowiązek 20 proc.

W drugiej połowie 2017 roku obowiązek OZE dla zielonych certyfikatów wynosił 15,4 proc. i 0,6 proc. dla certyfikatów biogazowych - został zmniejszony przez Ministerstwo Energii w stosunku do zapisanego w nowelizacji ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r., w której znalazła się wartość odpowiednio 19,35 proc. i 0,65 proc.

Tymczasem obowiązek OZE na rok 2018 wyniesie 17,5 proc. dla energii pochodzącej ze wszystkich źródeł odnawialnych z wyjątkiem biogazu rolniczego, a także 0,5 proc. dla energii pochodzącej z biogazu rolniczego.

W rozporządzeniu ME wskazano również obowiązek na rok 2019, określając go dla energii ze wszystkich źródeł odnawialnych z wyjątkiem biogazowni rolniczych na 18,5 proc, a obowiązek dla energii pochodzącej z biogazowni rolniczych utrzymano na poziomie 0,5 proc.

Problemem rynku zielonych certyfikatów pozostaje jednak nadal gigantyczna nadwyżka, która może sprawić, że mimo wyższego zapotrzebowania na certyfikaty mechanizm gry popytu i podaży może nie poskutkować wzrostem przychodów producentów energii odnawialnej, którzy nadal działają w systemie certyfikatów.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Long 12.02.2018r. 10:28
nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale zgodnie z tą interpretacją teoretycznie zawsze średnioważona cena praw... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE