ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Święta pod znakiem rekordowej generacji z wiatru
27.12.2017r. 09:39

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, świetne warunki wiatrowe w połączeniu ze zmniejszonym zużyciem prądu przełożyły się w Święta na rekordowy udział farm wiatrowych w polskim miksie energetycznym. Produkcja energii z elektrowni węglowych, których pracę w tej sytuacji ograniczono, była szczególnie niska w nocy z 24 na 25 grudnia.
Według danych europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, w niedzielę 24 grudnia wiatraki w Polsce wyprodukowały w sumie 117 GWh energii elektrycznej, pokrywając 31 proc. krajowego zapotrzebowania. W pierwszy dzień Świąt całodzienna generacja wyniosła 92 GWh, co pozwoliło pokryć 26 proc. krajowego zapotrzebowania.

Generacja z wiatru w Polsce wzrosła wyraźnie już w piątek, sięgając 79 GWh i zaspokajając 15 proc. krajowego zapotrzebowania. Dzień później, w sobotę, wiatraki wyprodukowały w sumie 104 GWh, co pozwoliło na zaspokojenie 23 proc. zapotrzebowania.

W dniu 23 grudnia od godzin południowych oraz 24 grudnia niemal przez cały dzień moc, z którą pracowały polskie wiatraki, utrzymywała się na poziomie zbliżonym do 5 GW. W poniedziałek 25 grudnia wytwarzanie zaczęło z godziny na godzinę spadać, sięgając przed północą poziomu ok. 2,3 GW. Natomiast w drugi dzień świąt, wiatraki pracowały już z mniejszą mocą sięgającą w szczycie, około godz. 17, poziomu 3,8 GW. We wtorek ich udział w krajowym zapotrzebowaniu wyniósł w sumie 21 proc., a całodzienna produkcja sięgnęła 74 proc.

W Święta, w czasie wzmożonej pracy wiatraków i w mniejszym stopniu innych jednostek niepodlegających centralnemu sterowaniu przez operatora sieci przesyłowej, czyli PSE, a także wobec "świątecznego" spadku aktywności krajowej gospodarki, mocno ograniczono pracę jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych (JWCD), a więc głównie elektrowni węglowych. W nocy z 24 na 25 grudnia pracowały one z mocą nawet poniżej 5 GW. W tym czasie moc nJWCD sięgała nawet 9,5 GW.

Wzrost generacji wiatrowej w połączeniu ze spadkiem zapotrzebowania miał w świąteczne dni wyraźne konsekwencje również dla hurtowych cen energii, które spadały nawet do minimum, czyli 70 zł/MWh.

Dla porównania, w dni robocze ubiegłego tygodnia jednostki centralnie dysponowane pracowały w porze dziennej z mocą ponad 15 GW, przekraczając w szczycie nawet 18 GW.

Duży udział wiatru widoczny był w ostatnich dniach również w innych krajach regionu. W Danii w sobotę generacja z wiatru na łącznie 95 GWh zaspokoiła nawet 110 proc. krajowego zapotrzebowania. Tego samego dnia wiatraki w Niemczech wyprodukowały 721 GWh, co pokryło 57 proc. zapotrzebowania. W Szwecji produkcja z wiatru na poziomie 121 GWh pokryła tego dnia 30 proc. konsumpcji.
Niemcy swój rekord odnotowali dzień później, 24 grudnia, gdy ich wiatraki wyprodukowały 817 GWh energii elektrycznej, pokrywając 71 proc. krajowego zapotrzebowania.

Znowu grudniowy rekord?

Grudzień staje się miesiącem z rekordowym udziałem wiatraków w polskim miksie energii - od czasu, gdy zainstalowana moc elektrowni wiatrowych w naszym kraju mocno wzrosła w roku 2015 i na początku 2016 - jeszcze przed wyłączeniem systemu zielonych certyfikatów dla nowych instalacji. W efekcie odnotowanych wówczas, wzmożonych inwestycji całkowity zainstalowany potencjał energetyki wiatrowej w Polsce zwiększył się do około 5,8 GW.

W tym roku rekordowy udział generacja wiatru w krajowym miksie wytwarzania miała w październiku, gdy wiatraki wytworzyły 1,689 TWh energii, odpowiadając za 11,91 proc. krajowego miksu. Natomiast w ubiegłym miesiącu udział energetyki wiatrowej w krajowym miksie wytwarzania wyniósł 8,38 proc.

Najwyższy udział wiatru w ubiegłym roku PSE odnotowało w grudniu, kiedy sięgnął 10,51 proc., a wcześniej największy w ogóle - w grudniu 2015 r. (11,14 proc.), kiedy wiatraki wyprodukowały 1,612 TWh.

Dane o produkcji energii za ostatnie dni pokazują, że ten grudzień może być po raz kolejny rekordowy jeśli chodzi o udział wiatru w krajowej konsumpcji energii.

Na razie, w ciągu 11 miesięcy 2017 roku polska energetyka wiatrowa notuje wzrost produkcji energii o 1/5 rok do roku. Od stycznia do końca listopada br. wiatraki w Polsce wyprodukowały 12,121 TWh energii elektrycznej wobec generacji na poziomie 10,024 TWh przed rokiem.

KOMENTARZE ( 9 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ciekawy 27.12.2017r. 11:08
czy ktoś może wie o ile spadła emisyjność energetyki w tym okresie ?
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 28-12-2017r. 08:24 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kamil 27.12.2017r. 11:15
Niemało tej produkcji trzeba było wyeksportować. A w Niemczech było nawet -32EUR/MWh. Tylko czy problem tylko... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Odbiorca 27.12.2017r. 11:18
Strasznie się cieszę, że będą musiał więcej dopłacić do wiaatraków.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryz 27.12.2017r. 17:02
No co za pech, akurat zawiało, gdy nikt tego prądu nie potrzebował...
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 28-12-2017r. 11:02 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wiesio 28.12.2017r. 12:50
U nas tak właśnie jest, że wieje wtedy, gdy to bardziej przeszkadza, niż pomaga. Np. wieje bardziej w ziemie, niż... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE