ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecki rynek PV poprawi w tym roku wynik, ale nieznacznie
07.12.2017r. 13:52

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w tym roku Niemcy powinni przyłączyć do sieci elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 1,5 GW. Na taki, całoroczny wynik wskazują dane z rynku niemieckiego za pierwsze dziesięć miesięcy tego roku. W październiku nasi zachodni sąsiedzi przyłączyli do sieci instalacje fotowoltaiczne o mocy niemal 150 MW.
Federalna agencja Bundesnetzagentur podaje, że w październiku w Niemczech zarejestrowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 148,9 MW.

W tym za 39,4 MW odpowiadają inwestycje w 15 naziemnych systemów fotowoltaicznych, z których część powstała dzięki wygranym aukcjom, w przypadku których ostatnio notowane ceny za energię zbliżają się do poziomu wynoszącego już tylko około 0,05 EUR/kWh.

Pozostała część, 109,4 MW, to ponad 6,1 tys. instalacji dachowych, które Niemcy podłączyli do sieci w październiku i które kwalifikują się do wsparcia w ramach systemu taryf gwarantowanych.

Stawki taryf gwarantowanych, którym zgodnie z aktualną wersją niemieckiej ustawy o OZE będą mogły podlegać systemy fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 750 kW, nie są redukowane już od kilku miesięcy. Ostatnia miesięczna redukcja taryf, o 0,25 proc., nastąpiła z początkiem lipca br.

Taryfy gwarantowane, czyli stawki przysługujące za wprowadzanie energii do sieci, dla aktualnie oddawanych do użytku dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW wynoszą 0,122 EUR/MWh, dla instalacji o mocy do 40 kW - 0,118 EUR/MWh, dla instalacji o mocy do 100 kW - 0,106 EUR/kWh. Dla pozostałych instalacji o mocy do 100 kW stawka wynosi 0,084 EUR/kWh.
W alternatywnym systemie premii w modelu sprzedaży bezpośredniej, który jest obowiązkowy w przypadku instalacji PV o mocy ponad 100 kW, ale nieprzekraczającej 750 kW, taryfy wynoszą od 0,088 EUR/kWh do 0,126 EUR/kWh - w zależności od wielkości instalacji.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku Niemcy przyłączyli do sieci instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 1,46 GW, a łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych wzrósł w Niemczech do 42,7 GW.

Jeśli dynamika przyłączania instalacji PV, którą notowano w Niemczech w ostatnich miesiącach, zostanie utrzymana, wówczas wynik za cały 2017 r. powinien przekroczyć 1,5 GW, czyli poziom, który największy rynek fotowoltaiczny w Europie notował w latach 2015-16.

Obecnie do niemieckiego systemu wsparcia dla OZE wchodzą pierwsze instalacje fotowoltaiczne realizowane na dachach budynków wielorodzinnych, z których produkowana energia może być sprzedawana bezpośrednio mieszkańcom tych budynków, przy premii oferowanej przez niemieckie władze.

W październiku do modelu rozliczeń, którego zgodność z unijnymi zasadami pomocy publicznej Komisja Europejska zatwierdziła zaledwie w ubiegłym miesiącu, weszło 5 nowych instalacji, a od lipca - kiedy przyjęto nowe prawo - pojawiły się już 24 tego rodzaju instalacje PV, których łączna moc wynosi 464,9 kW.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE