ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Za ponad 2 mld zł powstanie druga zapora wraz z elektrownią wodną na Wiśle
01.12.2017r. 12:17 01.12.2017r. 11:21

W Siarzewie na Wiśle poniżej Włocławka w 2020 roku ma ruszyć budowa stopnia wodnego wraz z elektrownią wodną - poinformował resort środowiska. Inwestycja ma zakończyć się w 2025 r. i kosztować ponad 2 mld zł.
W piątek porozumienie ws. budowy stopnia wodnego Siarzewo podpisali przedstawiciele ministerstw: środowiska, energii, gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej.

Na mocy porozumienia zostanie powołany Komitet Sterujący, do którego zadań będzie należała m.in. koordynacja realizacji przedsięwzięcia, wsparcie podmiotów zaangażowanych w jego wykonanie oraz sprawowanie nadzoru nad tą inwestycją.

"Budowa Stopnia Wodnego Siarzewo to ważna inwestycja, która zapewni Polakom bezpieczeństwo powodziowe. Umożliwi też rozwój transportu śródlądowego i produkcję czystej energii elektrycznej" - powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska. "Ta inwestycja jest istotna z kilku względów. Pozwoli ona na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, w tym umożliwi zmniejszenie ryzyka powodziowego w regionie. Przyczyni się również do rozwoju gospodarczego regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły oraz rozwoju transportu śródlądowego" - podkreślił prof. Jan Szyszko, minister środowiska. "Celem porozumienia ws. Budowy Stopnia Wodnego Siarzewo jest wzmocnienie dotychczasowej współpracy resortów na rzecz realizacji tej strategicznej inwestycji" - dodał.

Stopień powstanie na 706-707 kilometrze Wisły w Siarzewie k. Nieszawy. Ministerstwo wyjaśniło, że w ramach inwestycji ma powstać m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownia wodna o mocy ok. 80 MW, śluza żeglowna z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, czy urządzenia do spływu ryb w dół rzeki.

Realizacja inwestycji umożliwi także zmniejszenie ryzyka powodziowego poprzez ograniczenie ryzyka zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania. Dodatkowo przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie skutkom suszy na obszarach o najmniejszych opadach w Polsce - na terenie Kujaw. Pozwoli ponadto na zapewnienie drogi wodnej żeglownej o znaczeniu międzynarodowym (minimum IV klasa).

Z kolei zwiększenie retencji wody i przywrócenie odpowiednich stosunków wodnych zapobiegnie zanikaniu unikatowych siedlisk. Powstały zbiornik wodny wzbogaci też lokalną ornitofaunę, jako potencjalne miejsce do gniazdowania i żerowania dla ptaków.

Na mocy Porozumienia zostanie powołany Komitet Sterujący. Do jego zadań należeć będzie m.in. koordynacja realizacji przedsięwzięcia, wsparcie podmiotów zaangażowanych w jego wykonanie oraz sprawowanie nadzoru nad tą inwestycją.

Ministerstwo Środowiska zwraca uwagę, że budowa drugiego stopnia wodnego w Siarzewie jest niezwykle istotna ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa niemłodego już stopnia wodnego we Włocławku, pracuje on już ponad 40 lat. Stopień we Włocławku reguluje m.in. przepływ wody na wiślanym Zbiorniku Włocławskim, który jest największym sztucznym akwenem w Polsce. Rozciąga się on od Płocka (woj. mazowieckie) do Włocławka na długości ok. 58 km.

Celem przedsięwzięcia jest ponadto zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.
- Stopień Wodny Siarzewo będzie wyposażony w elektrownię o mocy ok. 80 MW, co umożliwi produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackout-u - zaznaczył Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

- Cieszy fakt, że rząd zakwalifikował budowę drugiego stopnia wodnego na Wiśle jako priorytetowe przedsięwzięcie wodne, które ma być zrealizowane w ramach zadań publicznych" - dodał prezes zarządu Energi Daniel Obajtek.

- Od ponad 40 lat nie było w Polsce realizacji tak wielkiej inwestycji wodnej. To porozumienie wreszcie przełamuje stagnację. Grupa Energa wspiera ekspercko działania trzech ministerstw. Między innymi dzięki naszym działaniom doszło do dynamizacji procesu, a tym samym do zawarcia tego porozumienia. Inwestorem stopnia wodnego w Siarzewie będą Wody Polskie a Energa stara się o możliwość operowania części energetycznej w tym przedsięwzięciu. Analogicznie jak przy zaporze we Włocławku. Inwestycja z punktu widzenia kraju jest ważna z wielu powodów. A to te najważniejsze: Zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, zabezpiecza ogromne tereny przed powodziami i wreszcie udrażnia Wisłę żeglugowo. Brak tej inwestycji zagroziłoby w funkcjonowaniu stopnia wodnego we Włocławku. Podpisanie porozumienia cieszy szczególnie, bo zawierane jest przypomnę - w roku Wisły, a tym bardziej cieszy, bo na budowę kolejnego stopnia w Siarzewie czeka lokalna społeczność, która swoją wolę wyraziła w 20 tysiącach podpisów pod petycja w tej sprawie - powiedział Daniel Obajtek.

Ministerstwo dodało, że nowa inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego przez ograniczenie ryzyka zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania. Przedsięwzięcie ma też ograniczyć zjawisko suszy na obszarach o najmniejszych opadach w Polsce, czyli na Kujawach.

Inwestycja ma też pomóc w przywróceniu żeglowności na Wiśle. Polska zobowiązała się doprowadzić główne szlaki wodne do IV klasy żeglowności, pozwalając na żeglugę statkom i barkom o zanurzeniu do 250 cm przez 240 dni w roku. Jest to konsekwencja przystąpienia przez Polskę do Konwencji AGN (Porozumienia w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Międzynarodowym Znaczeniu).

14 listopada 2017 r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zarekomendował dalsze prace dotyczące budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka - Stopnia Wodnego Siarzewo.

Zakres planowanego przedsięwzięcia obejmuje obiekty związane z budową stopnia wodnego, m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownię wodną o mocy ok. 80 MW, śluzę żeglowną z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, urządzenia do spływu ryb w dół rzeki oraz boczne zapory ziemne, zbiornika wodnego oraz elementy towarzyszące.

Zgodnie z harmonogramem opracowanym przez resort środowiska do końca 2019 roku planowane jest uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych. Budowa stopnia Siarzewo ruszyć ma w 2020 r. Planowane przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca 2025 roku. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na ponad 2,2 mld zł.a zakończyć w 2025 roku.

Aktualnie trwa procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: hhh 01.12.2017r. 11:57
Barwo! Bardzo dobry pomysł! Trzeba trzymać kciuki za realizację!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: obserwator 01.12.2017r. 13:15
Super wiadomość , nareszcie brawo Panie Ministrze Gajda. Trzymam kciuki i gratuluję.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: radca 12.12.2017r. 12:11
Dawno, dawno temu Urban pisał, że stara zapora długo nie wytrzyma. Rozumiemy pośpiech.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE