ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tesla kończy budowę w Australii największego na świecie magazynu energii
23.11.2017r. 18:15

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, zaledwie kilka miesięcy temu amerykańska Tesla zdobyła kontrakt na dostawę największego na świecie magazynu energii złożonego z baterii litowo-jonowych. Elon Musk ogłosił, że jeśli jego budowa zajmie więcej niż 100 dni, inwestycja zostanie zrealizowana przez jego firmę za darmo. Musk zakładu nie przegrał.
Instalacja o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh powstała w stanie Południowa Australia. We wrześniu ubiegłego roku ekstremalne burze uszkodziły tam infrastrukturę sieciową, pozostawiając bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln mieszkańców. Kolejny blackout nawiedził południowy australijski stan na początku tego roku.

Władze Południowej Australii odpowiedziały na ryzyko związane z kolejnymi przerwami w dostawach energii ogłaszając przetarg na budowę ogromnego magazynu energii. Zwycięzcą przetargu okazało się konsorcjum firm Tesla i Neoen. Amerykański koncern zobowiązał się, że dostarczy do Australii swoje przemysłowe magazyny energii Powerpack, które będą gromadzić energię z należącej do Neoen farmy wiatrowej Hornsdale położonej w pobliżu miejscowości Jamestown.

Tesla zapewniła, że po ukończeniu instalacji, co zaplanowano do grudnia br., będzie to największy na świecie system tego rodzaju, który będzie mógł zabezpieczyć zapotrzebowanie na energię dla ponad 30 tys. gospodarstw domowych.

Instalacja została wykonana zgodnie z planem, a teraz rozpoczęły się jej testy. Magazyn w Południowej Australii stał się największym na świecie bateryjnym urządzeniem do gromadzenia energii. To miano wcześniej dotyczyło instalacji o mocy 80 MW zrealizowanej w Kalifornii również przez Teslę.

- W czasie, gdy inni tylko mówią, my realizujemy nasz energetyczny plan, czyniąc Południową Australię bardziej niezależną energetycznie, dostarczając rezerwowe zasilanie i tańszą energię dla mieszkańców - premier australijskiego stanu Jay Weatherill skomentował zakończenie prac nad budową wielkiego magazynu energii.
Wcześniej Południowa Australia zdecydowała o zamknięciu wszystkich pozostałych w tym stanie elektrowni węglowych i przejściu wyłącznie na wiatr, słońce i gaz. To pierwsze źródło ma już 40-procentowy udział w miksie energii stanu zamieszkałego przez około 1,7 mln osób.

Oprócz zabezpieczenia na wypadek awarii systemu elektroenergetycznego, magazyn energii będzie regulować pracę sieci, poprawiając jakość dostaw energii, a także będzie dostarczać energię w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Przemysłowe magazyny energii Powerpack, które Tesla wykorzystała w ogromnym magazynie energii w Południowej Australii, zostały zaprojektowane do funkcjonowania na styku sieci energetycznej i mogą usprawniać jej pracę m.in. poprzez gromadzenie energii z przemysłowych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Wprowadzony na rynek w ubiegłym roku Powerpack 2 ma zawierać nową elektronikę i baterie o dwa razy lepszych parametrach, a także wbudowany inwerter - jak zapewnia Tesla - najtańszy i najwydajniejszy na rynku. Tesla zapewnia, że nową generację Powerpacków produkuje już w powstającej w Nevadzie ogromnej fabryce baterii o nazwie Gigafactory. O ile pojemność pierwszej wersji Powerpack wynosi 100 kWh, w przypadku Powerpack 2 pojemność ma sięgać 210 kWh, a moc wynosi 50 kW.

W ubiegłym roku Tesla po raz kolejny obniżyła cenę nowych Powerpacków - po wrześniowej obniżce o 5 proc., w listopadzie cena urządzenia, którą znajdziemy na stronie Tesli, została obniżona o 10 proc. Podczas gdy na początku oferowano średnią cenę magazynu energii Powerpack na poziomie 470 USD za 1 kWh, w listopadzie cena spadła już poniżej 400 USD/kWh.

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Andre 24.11.2017r. 07:56
I to jest przyszłość, przewidywanie, że za 33 lata Polska energia będzie oparta głównie na węglu to przewidywanie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ec 24.11.2017r. 08:59
Największy na świecie magazyn energii dla stanu Australia Południowa o liczbie mieszkańców blisko 2 mln pozwoli na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 24.11.2017r. 10:12
Jakie są koszty i kto je ponosi ? Wliczamy w cenę zielonej energii, czy to jest koszt niczyj ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: magazynier 24.11.2017r. 14:09
ten innowacyjny gigant litowo-jonowy to zaledwie 13% mocy i 6% pojemności szczytowo-pompowego Żarnowca. Może... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 27.11.2017r. 16:47
magazyn energii kwasowo ołowiowy w sklepie od ręki kosztuje poniżej 100 USD/kWh
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE