ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Domowe magazyny energii w W. Brytanii jednak z niższym VAT-em
11.08.2017r. 11:00

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, brytyjskie ministerstwo skarbu ma przyjąć niższą stawkę podatku VAT na montaż domowych magazynów energii. Przyjęcie poziomu 5 proc. zamiast rozważanych wcześniej 20 proc. istotnie obniży koszty takich inwestycji dla brytyjskich gospodarstw domowych.
W 2015 r. brytyjski rząd opowiedział się za znaczącym podniesieniem opodatkowania podatkiem VAT instalacji fotowoltaicznych. Londyn chciał podnieść stosowaną wcześniej stawkę 5 proc. aż do 20 proc. O ile ten ruch nie uderzyłby znacząco w firmy, podniesienie podatku mogłoby istotnie odbić się na popycie na fotowoltaikę w segmencie gospodarstw domowych.

VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne został jednak utrzymany na poziomie 5 proc., a teraz brytyjskie stowarzyszenie branży solarnej Solar Trade Association chwali się, że dzięki zainicjowanym przez siebie konsultacjom Londyn wyjaśnił niejasną dotąd sprawę opodatkowania domowych magazynów energii, które finalnie mają podlegać opodatkowaniu - podobnie jak instalacje fotowoltaiczne - stawką VAT wynoszącą 5 proc.Wcześniej brytyjskie ministerstwo skarbu zakładało, że domowe magazyny energii mogą być opodatkowane stawką 20 proc.

- Zredukowana stawka VAT na nowe systemy zachęci gospodarstwa domowe do stosowania magazynów energii wraz z fotowoltaiką. Energia słoneczna pozostaje dobrą inwestycją, a magazynowanie energii oznacza, że gospodarstwa domowe mogą teraz w większym stopniu kontrolować swoje rachunki za energię. Ta wygrana jest potrzebna w czasie, gdy liczba przyłączeń instalacji fotowoltaicznych spada do poziomu najniższego od 7 lat. Branża walczy z regulacjami, które obecnie dopuszczają ulgi podatkowe dla paliw kopalnych, a którymi nie jest objęta energetyka słoneczna - komentuje Seb Berry z STA.

STA zaznacza w komunikacie, że energia słoneczna utrzymuje pozycję lidera w sondażach opinii publicznej jako najbardziej preferowane na Wyspach źródło energii. Rozwój fotowoltaiki popiera niemal 9 na 10 Brytyjczyków.
W ubiegłym roku - mimo cięć w systemie wsparcia dla PV - Brytyjczycy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 2 GW, a w latach 2015 i 2014 - odpowiednio ok. 3,7 GW oraz 2,5 GW. W ubiegłym roku łączny zainstalowany potencjał fotowoltaiki w Wielkiej Brytanii przekroczył 10 GW, a mimo relatywnie niekorzystnych warunków nasłonecznienia udział PV w krajowym miksie energii elektrycznej zbliża się do 3 proc.

W czerwcu w Wielkiej Brytanii potencjał elektrowni fotowoltaicznych zwiększył się już tylko o 11 MW, na co złożyło się przyłączenie 3125 systemów fotowoltaicznych. Na koniec I połowy br. brytyjski potencjał PV wzrósł do 12,53 GW.

Ostatnio sprzedaż domowych magazynów energii w Wielkiej Brytanii, jako pierwszym kraju na świecie, rozpoczęła Ikea.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE