ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Farma fotowoltaiczna w Egipcie pozyskała finansowanie
10.08.2017r. 13:06

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, współpracująca z Bankiem Światowym Międzynarodowa Korporacja Finansowa przyznała finansowanie na pierwszy etap gigantycznego kompleksu fotowoltaicznego, który ma powstać w Egipcie. Bez zagranicznego finansowania realizacja poszczególnych projektów, mimo zapewnionej przez Kair gwarantowanej stawki za sprzedaż energii, mogłaby nie dojść do skutku.
Obecnie największe na świecie farmy fotowoltaiczne znajdują się w Chinach (850 MW) i Indiach (648 MW). W trakcie przygotowania jest kilka projektów, których moc ma oscylować wokół gigawata. Tego rodzaju inwestycje są na wstępnym etapie przygotowania m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcji czy nawet na Ukrainie. Kompleks fotowoltaiczny, który ma powstać w Egipcie, ma być dwukrotnie większy.

Pozyskania odpowiedniego finansowania na duże projekty OZE w Egipcie mogłoby okazać się niemożliwe, a zaproponowane warunki finansowania mogłyby odstraszyć inwestorów. Z pomocą w budowie potencjału OZE w krajach takich jak Egipt przychodzą międzynarodowe instytucje finansowe -w tym Bank Światowy.

Na przyznanie części finansowania na ogromny kompleks fotowoltaiczny w Egipcie zgodziła się związana z Bankiem Światowym Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation, IFC).

IFC zatwierdził przyznanie finansowania rzędu 660 mln dolarów na pierwszy etap ogromnej inwestycji w Egipcie, w którym powstanie 13 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 500 MW. Te inwestycje zostaną zrealizowane zarówno przez firmy prywatne jak i państwowe.

Cel egipskiego rządu to budowa kompleksu fotowoltaicznego o mocy 2 GW, na który złoży się 40 projektów, każdy o mocy około 50 MW.

Promując wykorzystanie energetyki słonecznej i wiatrowej Kair chce zrealizować cel 20-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym do roku 2022.
Farmy fotowoltaiczne, które powstaną w Egipcie, mają zostać objęte taryfami gwarantowanymi w wysokości około 0,078 - 0,084 dol./kWh - w zależności od mocy instalacji, przy czym nie może ona przekraczać 50 MW.

Wcześniej na sfinansowanie funduszami rzędu 500 mln dolarów realizowanych w Egipcie 13 projektów fotowoltaicznych zgodził się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Przekonany do inwestycji w OZE w Egipcie jest też Europejski Bank Inwestycyjny, który przyznał finansowanie w wysokości 115 mln euro na projekty wiatrowe o mocy około 200 MW, które mają powstać w Zatoce Sueskiej. W finansowaniu tych projektów biorą udział również niemiecki federalny bank KfW, francuska agencja Agence Française de Développement, a także Komisja Europejska, która przyznała grant w wysokości 30 mln euro.

Wcześniej zainteresowanie zagranicznych inwestorów egipskim rynkiem OZE ograniczał brak zgody władz Egiptu na uwzględnienie w kontraktach klauzul o międzynarodowym arbitrażu. Później jednak Kair zgodził się na taką ewentualność.

Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), na koniec 2016 r. na egipski potencjał OZE składały się elektrownie wodne o mocy około 2,85 GW, elektrownie wiatrowe o mocy 750 MW oraz symboliczny, liczony na kilkadziesiąt MW potencjał w energetyce słonecznej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE