ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes URE skrytykował nowelizację ustawy o OZE
26.07.2017r. 08:12

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w trakcie ekspresowych, prowadzonych w ubiegłym tygodniu prac nad przygotowaną przez PiS nowelizacją ustawy o OZE swoich opinii nie mogli zaprezentować w Sejmie nie tylko przedstawiciele branży, ale również prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Maciej Bando miał okazję do wyrażenia swojej opinii podczas odbywającego się wczoraj posiedzenia senackiej komisji, która zajęła się nowelizacją po uchwaleniu jej przez Sejm.
Wczoraj prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando wziął udział w posiedzeniu senackiej komisji zajmującej się uchwaloną w czwartek nowelizacją ustawy o OZE. Zapewnił, że nie otrzymał zaproszenia na posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii Skarbu Państwa, których przedmiotem były prace nad nowymi regulacjami dla rynku zielonych certyfikatów.

Wcześniej, podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. posłanka PiS Ewa Malik, która reprezentowała formalnych autorów nowelizacji, czyli grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, zapewniała, że prezes URE został na posiedzenie sejmowej komisji zaproszony.

Prezes Bando przywołał wczoraj w Senacie wpisane do uzasadnienia nowelizacji zapewnienie, że ułatwi ona "zrównoważony rozwój naszego kraju w obszarze odnawialnych źródeł energii".

- Proszę wybaczyć, ale jako regulator rynku zupełnie nie widzę związku pomiędzy treścią propozycji zmieniającą opłatę zastępczą, a zrównoważonym rozwojem kraju - mówił wczoraj w Senacie. - Im opłata zastępcza będzie mniejsza, tym bardziej utraci zdolność pobudzania rozwoju - dodał.
Maciej Bando wytknął autorom nowelizacji, że w uzasadnieniu jej projektu nie przedstawili szacunków co do ewentualnego wpływu nowych regulacji na ceny energii dla odbiorców końcowych.

Dodał, że informacje dołączone do projektu nowelizacji "są pełne błędów, nieprawdziwych informacji, a opieranie się na tych danych (...) wprowadza w błąd posłów, którzy głosowali za ustawą". - Czy można w ten sposób prowadzić proces legislacyjny? - pytał prezes URE.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ocenił, że przyjmowana nowelizacja ma pomóc tym podmiotom, zobowiązanym do spełnienia tzw. obowiązku OZE, które zawierały umowy na kupno świadectw pochodzenia po cenach odnoszących się do opłaty zastępczej.

- Ci wszyscy, którzy zawarli umowy z producentami (...) dzisiaj uważają, że należy doprowadzić do sytuacji, aby te umowy unieważnić. Myślę, że każdy zarząd spółki jest świadomy ponoszonego ryzyka, a nie w każdym kraju zarząd będzie się odwoływał do woli posłów i senatorów, by naprawić błędy związane z prowadzeniem normalnej działalności gospodarczej - mówił wczoraj w Senacie Maciej Bando.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: klient 26.07.2017r. 09:20
Chwała prezesowi URE: ale czy ja w ogóle będę miał e-e jak węgla nie ma a oze zniszczone.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fog 26.07.2017r. 09:51
Prezes URE ma rację, nowelizacja ustawa w takim kształcie nie pomoże rynkowi, a na pewno nie pobudzi przyszłych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 26.07.2017r. 11:48
To URE to jak prezydent, też chce zmian ale jest przeciw.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stach44 27.07.2017r. 08:16
Nie ma potrzeby czepiać się poprzedniego prezydenta (Bolka).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE