ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Słońce zasili Dubaj także po zmroku
21.07.2017r. 11:21

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, władze Dubaju ogłosiły aukcję dla elektrowni mającej zapewnić dostawę energii elektrycznej w porze między godziną 16 a 10 rano. W tym celu ma zostać wykorzystana technologia skoncentrowanej energii słonecznej termalnej, która umożliwia przechowanie części energii i wykorzystanie jej o późniejszej porze.
Czołowy koncern energetyczny z Zatoki Perskiej, ACWA Power, zgłosił się do przetargu na dostawę energii słonecznej w godzinach popołudniowych, nocnych i porannych, oferując sprzedaż energii produkowanej z instalacji CSP (Concentrated Solar Power).

Ta technologia, w przeciwieństwie do fotowoltaiki, w przypadku której do przechowania energii potrzebne są magazyny energii, umożliwia przechowanie produkowanej energii w postaci gorącej cieczy i działa wówczas jak elektrownia termalna.

Ogłoszona w Dubaju aukcja obejmuje produkcję energii z instalacji CSP o mocy 200 MW. Instalacja ma pracować w okresie 25 lat.

Rozwój technologii CSP wstrzymała częściowo szybka ekspansja technologii fotowoltaicznej i szybki spadek jej kosztów, który uczynił PV bardziej atrakcyjną inwestycją.

Tymczasem cytowany przez Bloomberga szef ACWA Power, Paddy Padmanathan, ocenia, że technologia CSP stanie się w ciągu 1,5 roku konkurencyjna cenowo w stosunku do generacji gazowej. - Uwaga skupia się na fotowoltaice i bateriach, jednak mamy tu ograniczenie jeśli chodzi o możliwości dostarczania energii. CSP może pracować również w nocy - komentuje.

W jego opinii do obniżania kosztów CSP przyczyni się wejście na rynek graczy z Chin. ACWA wylicza, że obecnie na świecie jest tylko dwóch dostawców technologii CSP, jednak ma ją wkrótce oferować kilka firm z Państwa Środka.
Jenny Chasse z Bloomberg New Energy Finance poddaje w wątpliwość, czy do czasu, kiedy zaplanowano uruchomienie elektrowni w Dubaju, czyli do roku 2021, CSP będzie bardziej opłacalną opcją produkcji i przechowywania energii niż fotowoltaika w połączeniu z magazynami energii.

- Do tego czasu oczekujemy, że łączne ceny fotowoltaiki i magazynów energii będą na tym samym poziomie, a dodatkowo ta opcja będzie dawać większą elastyczność niż termalna energetyka słoneczna. Ponadto, większość projektów CSP pracuje poniżej prognozowanego poziomu - w tym wszystkie elektrownie w Hiszpanii i niektóre w Indiach - ocenia analityk BNEF.

Obecny potencjał elektrowni słonecznych CSP wynosi na świecie w sumie około 5 GW wobec około 319 GW fotowoltaiki. BNEF wylicza, że podczas gdy ostatnie aukcje dla fotowoltaiki w Zatoce Perskiej skutkowały cenami wynoszącymi nawet jedynie 0,0245 USD/kWh (bez opcji magazynowania energii), to koszt produkcji energii z CSP wynosi nadal około 0,15-0,18 USD/kWh.

Tymczasem w ostatniej aukcji w Dubaju ACWA Power zaproponował cenę za energię niemal o połowę niższą, wynoszącą 0,0945 USD/kWh.

Mający siedzibę w Zatoce Perskiej inwestor zbudował już elektrownie CSP w Maroko i RPA, a obecnie planuje budowę dwóch kolejnych instalacji w Maroko, każda o mocy po 350 MW.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE