ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lubelska firma z dofinansowaniem na solarne dachówki
14.07.2017r. 23:41

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, lubelska firma pozyskała unijną dotację, dzięki której utworzy centrum badań nad technologiami fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, w ramach którego ruszy pilotażowa linia do produkcji solarnych blachodachówek.
Spółka ElectroTile pozyskała unijne dofinansowanie w ramach działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw, z Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, na inwestycję w centrum badawczo-rozwojowe technologii fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami.

Jak mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Władysław Farafanow z ElectroTile, konkurs już został rozstrzygnięty i wkrótce zostanie podpisana umowa na unijne dofinansowanie. Całkowity koszt projektu to 19,147 mln zł. Z tego unijna dotacja pokryje 12,275 mln zł.

Celem ElectroTile jest tworzenie ekonomicznych modułowych produktów fotowoltaicznych zintegrowanych z materiałami budowlanymi. Spółka zapewnia, że posiada kompetencje inżynierskie i technologię precyzyjnych prac z ogniwami fotowoltaicznymi, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie produkcji masowej.

ElectroTile planuje opracowanie nowych produktów z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, w tym blachodachówki ze zintegrowanymi ogniwami fotowoltaicznymi, inteligentnego okna dachowego ze zintegrowaną żaluzją fotowoltaiczną oraz pionowej żaluzji fotowoltaicznej montowanej na zewnątrz pomieszczeń.
W przypadku solarnej blachodachówki lubelska firma ma obecnie prowadzić prace nad ukończeniem pierwszego prototypu gotowego do sprzedaży. Fotowoltaiczna blachodachówka ElectroTile ma znacząco przewyższać pod kątem parametrów użytkowych produkty dostępne na rynku, w tym w zakresie mocy, wagi czy współczynnika temperatury. Autorzy projektu przewidują nawet "możliwość zmiany kąta nachylenia ogniwa fotowoltaicznego w stosunku do blachodachówki", co ma poprawić uzyski energii.

Produkty opracowane przez ElectroTile mają być komercjalizowane poprzez sprzedaż licencji na technologię wytwarzania wyspecjalizowanym podmiotom, z którymi ElectroTile podpisał listy intencyjne. Wymieniane przez lubelską firmę rynki docelowe to, oprócz Polski, m.in. Włochy, Wielka Brytania i Niemcy.

Badania nad zastosowaniem solarnych dachówek będą prowadzone przy współpracy m.in. z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej oraz Wydziałem Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Lider zespołi ElectroTile, Władysław Farafanow, wcześniej prowadził m.in. notowaną na giełdzie Nowoczesną Firmę S.A. z rocznymi obrotami rzędu 14-18 mln zł, a także kierował funduszem inwestycyjnym Knowledge Hub, zaangażowanym w ponad 25 spółek, których roczne obroty przekraczały 80 mln zł.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE