ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Duńczycy z wielkim zamówieniem w Rosji. Jeden warunek
27.06.2017r. 12:11

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, duński Vestas ma dostarczyć elektrownie wiatrowe dla największego beneficjenta aukcji dla OZE, którą ostatnio rozstrzygnięto w Rosji. Musi jednak spełnić jeden warunek będący konsekwencją zasad rosyjskiego systemu aukcyjnego.


Dwa tygodnie temu Rosjanie rozstrzygnęli wielką aukcję, której przedmiotem były licencje na moce OZE wynoszące niemal 2,5 GW. Jej największym beneficjentem okazało się joint venture utworzone przez mające po 50 proc. fiński koncern energetyczny Fortum i rosyjski państwowy koncern Rusnano.

Obie firmy zyskały prawo do sprzedaży energii po cenie gwarantującej określoną stopę zwrotu z projektów wiatrowych o łącznej mocy aż 1 GW. W sumie fińsko-rosyjskie konsorcjum ma zbudować w Rosji 26 farm wiatrowych. Sprzedaż energii ma odbywać się po stawkach rzędu 115-135 EUR/MWh - o takich poinformował Fortum.

Teraz informację o dostawie swoich turbin do tych projektów podał największy producent lądowych elektrowni wiatrowych Vestas. Duńczycy zaznaczają jednak, że kontrakt na dostawę wiatraków do Rosji będzie wiązać się z koniecznością uruchomienia produkcji na terenie tego kraju.

To efekt stosowanego w rosyjskim systemie aukcyjnym warunku zastosowania komponentów rodzimej produkcji. W przypadku wiatraków ten warunek określono tak, że w praktyce musi on oznaczać dostarczenie turbin wyprodukowanych w Rosji, w której takich urządzeń dotąd nie produkowano.
Inaczej do warunku rodzimej produkcji komponentów instalacji OZE chce podejść inny wygrany ostatniej rosyjskiej aukcji. Koncern Rosatom, który ma zbudować za pośrednictwem swojej spółki JSC VetrOGK farmy wiatrowe o łącznej mocy 360 MW, porozumiał się wcześniej z holenderskim producentem wiatraków Lagerway w celu pozyskania technologii i know-how do uruchomienia własnej produkcji na terenie Rosji.

Na razie nie wiadomo, jak do warunku udziału wyprodukowanych w Rosji komponentów instalacji OZE podejdzie trzeci z największych wygranych ostatniej rosyjskiej aukcji - włoski koncern energetyczny Enel, który ma zbudować farmy wiatrowe o łącznej mocy 291 MW.

Na uruchomienie produkcji wiatraków lub ich komponentów na terenie Rosji, a następnie na wybudowanie farm wiatrowych, w których zostaną wykorzystane, zwycięzcy ostatniej aukcji mają czas do 2022 r.

Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu aukcyjnego wygrani aukcji otrzymają kontrakty na zakup energii na 15 lat. Warunki umów mają gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE