ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Engie i innogy jednak nie planują fuzji
27.06.2017r. 09:06

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, szefowie czołowych europejskich koncernów energetycznych innogy i Engie zaprzeczyli medialnym doniesieniom na temat rzekomych rozmów o połączeniu obu firm.
W ubiegłym miesiącu czołowe ekonomiczne media podały, że prowadzone są rozmowy na temat połączenia Engie i innogy w transakcji zakładającej wymianę akcji. W efekcie miał powstać gigant energetyczny o wartości wycenianej nawet na 50 mld euro.

Transakcja byłaby możliwa dzięki wymianie akcji innogy posiadanych nadal przez działający obecnie wyłącznie w konwencjonalnej energetyce niemiecki koncern RWE, z którego w ubiegłym roku wyodrębniono innogy, na mniejszościowy pakiet w Engie.

Po mającym miejsce w ubiegłym roku wydzieleniu z RWE spółka innogy skupia się na obszarach związanych z przesyłem energii, obsługą klienta oraz generacją z OZE. RWE zachowuje w innogy niemal 77 proc. udziałów, które mają wartość - bazując na aktualnej wycenie - około 14,3 mld euro. Engie jest natomiast warte około 32,8 mld euro, z tego niemal 29 proc., czyli niecałe 10 mld euro, należy do francuskiego państwa.
Teraz informacjom o możliwym połączeniu obu firm zaprzeczyli jednocześnie szefowie niemieckiego i francuskiego koncernu. CEO innogy Peter Terium zapewnił, że nie są prowadzone rozmowy z Engie. Taką samą deklarację złożyła CEO francuskiego koncernu Isabelle Kocher.

Deklaracje złożone w tym samum dniu (23.06) przez szefów innogy i Engie wyraźnie nie ucieszyły akcjonariuszy innogy, podczas gdy nie miały większego wpływu na wycenę Engie.

Notowania innogy na giełdzie we Frankfurcie nad Menem w dniach 20-26.06 (Reuters).

Notowania Engie na giełdzie w Paryżu w dniach 20-26.06 (Reuters).

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE