ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PSEW o rentowności farm wiatrowych
26.06.2017r. 15:26

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w raporcie pt. "Stan energetyki wiatrowej w Polsce w 2016 r." Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przedstawiło kalkulacje na temat rentowności projektów wiatrowych - zbudowanych do tej pory i funkcjonujących w systemie certyfikatów, jak i mogących powstać w ramach mechanizmu aukcyjnego.
W raporcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) "Stan energetyki wiatrowej w Polsce w 2016 r." znajdziemy informacje na temat aktualnego stanu prawnego, istotnego dla inwestorów w sektorze wiatrowym, a także na temat rentowności realizowanych inwestycji.

W stworzonych na potrzeby tego raportu modelach finansowania farm wiatrowych pokazano kalkulacje dla projektów uruchomionych wcześniej, w przypadku których sprzedawana energia jest rozliczana w systemie zielonych certyfikatów, jak i nowych inwestycji mogących powstać w systemie aukcyjnym.

Oceniając rentowność zbudowanych dotąd wiatraków, które działają w systemie zielonych certyfikatów, PSEW wskazuje, że w przypadku projektów zrealizowanych przy nakładach inwestycyjnych rzędu od 5,5 do 7,5 mln zł za megawat zainstalowanej mocy, "w tej chwili prawdopodobnie trudno znaleźć farmy wiatrowe, które nie podlegałyby odpisom z tytułu trwałej utraty wartości".

Natomiast odnosząc się do bieżącego otoczenia regulacyjnego, kształtowanego przede wszystkim przez ustawę o OZE oraz tzw. ustawę odległościową, oraz do braku politycznego wsparcia dla energetyki wiatrowej, PSEW ocenia, że "powstanie jakichkolwiek instalacji produkujących energię z wiatru w systemie aukcyjnym może być trudne".
- Efektywnie rentowności szacowane dla nowych projektów są bardzo niskie - zakładamy, że inwestorzy oczekują rentowności na poziomie projektu co najmniej w granicach 7-9 proc. - w związku z czym jeśli mają powstawać nowe projekty wiatrowe, to muszą być umiejscawiane w lokalizacjach o bardzo dobrych warunkach wietrznych, które nawet małe turbiny będą w stanie odpowiednio wykorzystać - komentują autorzy raportu.

Komentując ogólną sytuację sektora wiatrowego w naszym kraju Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że o ile łączne moce farm wiatrowych w Polsce wynoszą 5,8 GW, co plasuje nasz kraj na 7. pozycji w Unii Europejskiej pod względem skumulowanej mocy wiatrowych, to jednak obecnie branża w Polsce "przeżywa największy kryzys w swojej historii".

- Zarówno firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, jak i mniejsi inwestorzy mierzą się z ogromnym problemem wynikającym z nadpodaży zielonych certyfikatów obniżającej rentowność bardzo wielu projektów OZE, w tym wiatrowych. Sytuację dodatkowo pogorszyło wejście w życie tzw. ustawy odległościowej. Z jednej strony całkowicie zablokowała ona możliwość dalszego rozwoju energetyki wiatrowej opartej przecież o ciche, nowoczesne i wydajne turbiny wiatrowe, a z drugiej kilkukrotnie zwiększyła ciężar opodatkowania podatkiem od nieruchomości przez to, że za budowlę uznano także elementy techniczne wiatraka - informuje PSEW.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 27.06.2017r. 07:04
Cytat "w stworzonych na potrzeby tego raportu modelach" mówi wszystko, a papier przyjmie też wszystko.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 5 | Najnowsza odpowedź: 10-07-2017r. 10:27 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE