ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rekordowy kwartał OZE na Wyspach
19.05.2017r. 13:02

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, pierwszy kwartał br. okazał się rekordowy dla wszystkich technologii generacji energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii, czemu towarzyszył wyraźny spadek emisji CO2 z brytyjskiej energetyki.
Jak wynika z raportu wykonanego na zlecenie brytyjskiego producenta energii Drax Group przez Imperial College London, energetyka wiatrowa, wodna i biomasowa w I kwartale br. odnotowały rekordową produkcję, podczas gdy brytyjskie elektrownie fotowoltaiczne zanotowały rekord mocy, z którą pracowały.

W I kwartale br. brytyjskie farmy wiatrowe wyprodukowały 11,3 TWh energii elektrycznej, elektorwnie biomasowe osiągnęły generację na poziomie 4,4 TWh, a wodne na poziomie 1,6 TWh.

Brytyjskie elektrownie wiatrowe produkowały więcej energii niż elektrownie węglowe, które Brytyjczycy chcą całkowicie wyłączyć do roku 2025, przez 57 z 90 dni pierwszego kwartału br.

Tymczasem brytyjskie elektrownie fotowoltaiczne, których moc wynosi już około 12 GW, na koniec marca zanotowały generację z rekordową mocą 7,67 GW, co wystarczało do zaspokojenia 1/5 zapotrzebowania na energię elektryczną na Wyspach.

Dodatkowo autokonsumpcja energii z domowych elektrowni fotowoltaicznych sprawiła, że w ostatni weekend marca po raz pierwszy w historii zapotrzebowanie na energię notowane w brytyjskim systemie elektroenergetycznym w godzinach popołudniowych było niższe niż w porze nocnej.
Imperial College London ocenia, że produkcja energii słonecznej pozostaje nadal trudna do prognozowania, a wzrostowi znaczenia PV w miksie energetycznym powinny towarzyszyć technologie, które pozwalają na szybkie włączenie i wyłączenie generacji, do których autorzy raportu zaliczają bateryjne magazyny energii oraz elektrownie gazowe.

Dzięki rekordowej generacji z OZE w I kwartale br. o 10 proc. spadły emisje CO2 z brytyjskich elektrowni w porównaniu do analogicznego okresu z roku 2016 oraz aż o 33 proc. w porównaniu do roku 2015. Jednocześnie w porównaniu do I kwartału 2016 r. aż o 30 proc. spadła w Wielkiej Brytanii generacja z węgla.

Autorzy raportu odnotowują, że w "najbrudniejszym" momencie w I kwartale tego roku średnie emisje z brytyjskich elektrowni ukształtowały się na poziomie 424 g CO2/kWh, podczas gdy średnia z lat 2009-2013 wynosiła 471 g CO2/kWh. Przeciętne emisje CO2 na Wyspach w I kwartale br. w przeliczeniu na kWh produkowanej energii wyniosły 284 g CO2/kWh.

- Wczorajsza średnia to dzisiejsze ekstremum. Jeśli chcemy osiągać kolejne rekordy w kierunku całkowicie zdekarbonizowanego systemu elektroenergetycznego, to musi być stałym celem - czynić wczorajsze średnie jutrzejszymi ekstremami - komentuje Imperial College London.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE