ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energetyka z Europy Środkowej przeciw limitom CO2 dla rynku mocy
05.05.2017r. 18:02

Firmy energetyczne z Europy Środkowej wezwały do odejścia od propozycji nakładania limitów emisji CO2 wobec elektrowni, które miałby działać w ramach rynków mocy. Wskazują, że to promowane przez KE rozwiązanie łamie zasadę neutralności technologicznej.
W przekazanym w piątek PAP wspólnym stanowisku przygotowanym przez Central Europe Energy Partners (CEEP) przedsiębiorstwa z sektora energetycznego z naszego regionu Europy skrytykowały część rozwiązań z ubiegłorocznego pakietu Czysta Energia dla Wszystkich Europejczyków. Jego kluczowa część to propozycja przyszłego kształtu unijnego rynku energii elektrycznej.

Organizacja wypowiedziała się przeciwko wykluczającemu węgiel z rynku mocy limitowi emisji CO2 dla elektrowni mających działać w ramach rynku mocy. Komisja zaproponowała, by wynosił on 550 g na kWh, co zostało mocno skrytykowane przez polskie władze, oznacza to bowiem mocne ograniczenie inwestycji w instalacje produkujące energię elektryczną z węgla.

"CEEP wzywa do zlikwidowania kryteriów wydajności emisji gazów cieplarnianych z elektrowni wchodzących do rynków mocy, które wprowadzono bez przeprowadzenia odpowiedniej oceny wpływu. To rozwiązanie łamie zasadę neutralności technologicznej, wspierając rozwój elektrowni opalanych gazem, co mogłyby zwiększyć zależność energetyczną Europy od importowanych surowców" - czytamy w dokumencie.

Rynek mocy ma zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej, m.in. dzięki dopłatom czy gwarancjom ze strony państwa. KE chce, by wszelkie nowe elektrownie, które miałyby korzystać ze wsparcia, spełniały wyśrubowane normy środowiskowe. Proponowany limit emisji CO2 na jedną kilowatogodzinę (kWh) wynosi 550 g, co na obecnym poziomie rozwoju techniki wyklucza elektrownie węglowe.

"Niestety, pakiet +Czysta energia+ zawiera wiele przepisów, które naruszają zasadę neutralności technologicznej, co uniemożliwia podmiotom rynkowym możliwość wyboru rozwiązań i technologii, które mają największy sens ekonomiczny" - oświadczył dyrektor wykonawczy CEEP Maciej Jakubik.
Firmy energetyczne sprzeciwiają się też utworzeniu Regionalnych Centrów Operacyjnych (ROC), natomiast opowiadają się za wzmocnieniem współpracy pomiędzy operatorami sieci przesyłowych w ramach istniejącego modelu Koordynatorów ds. Bezpieczeństwa Regionalnego.

CEPP wyraziło też rozczarowanie, że propozycje KE nie proponują całościowego rozwiązania problemów dotyczących nieplanowanych przepływów kołowych, które "zatykają" siec energetyczną w Polsce. Wynikają one z niewystarczających zdolności transmisyjnych pomiędzy północą Niemiec i Austrią. "Ich występowanie zagraża stabilności systemów przesyłowych w regionie i ogranicza transgraniczne możliwości handlowe, co ma konsekwencje dla bezpieczeństwa dostaw energii" - podkreślono w dokumencie.

Organizacja pozytywnie oceniła za to prorynkowe podejście dotyczące odnawialnych źródeł energii, które m.in. znosi pierwszeństwo dostępu do sieci energii elektrycznej wytwarzanej z OZE dla nowych instalacji. CEEP kwestionuje przepisy, które - jak podkreśla - mają na celu wykluczenie biomasy jako odnawialnego źródła energii. Firmy wyrażają też zaniepokojenie wprowadzeniem planowanych trajektorii rozwoju OZE i powiązanych z nią możliwością wprowadzania kar przez Komisję Europejską w ramach proponowanej platformy finansowej.

"Doceniamy wysiłki Komisji Europejskiej w celu opracowania szerokiego pakietu legislacyjnego. Na obecnym etapie nie rozwiązuje on jednak podstawowych zakłóceń występujących na rynkach energii, a zamiast tego może wywołać nowe" - ocenił przewodniczący rady dyrektorów CEEP Eryk Kłossowski.

Prace nad propozycjami zawartymi w pakiecie Czysta Energia są na początkowej fazie. Pierwsze dyskusje na ten temat wśród państw członkowskich pokazały, że do propozycji KE jest wiele uwag i zastrzeżeń. Dla Polski największy problem wiąże się z proponowanym wprowadzeniem limitu emisji CO2 dla wspieranych z publicznych pieniędzy wytwórców energii elektrycznej, którzy mieliby działać w ramach rynku mocy.

KOMENTARZE ( 9 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: j-23 06.05.2017r. 11:54
"Niestety, pakiet +Czysta energia+ zawiera wiele przepisów, które naruszają zasadę neutralności technologicznej,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 07-05-2017r. 21:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ala 06.05.2017r. 20:00
Zakaz palenia śmieci w domowym piecu też narusza neutralność technologiczną i wolność wyboru paliwa.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 07-05-2017r. 04:40 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 07.05.2017r. 12:00
UE nikomu nie zabrania spalania węgla w energetyce. Wybór dalej należy do każdego państwa.Ale nasz rząd dalej chce... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: U-bot 07.05.2017r. 16:24
Nasza polska schizofrenia mniej więcej polega na tym, że chcemy być członkiem Unii Europejskiej ale bardziej nam... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Observer 16.05.2017r. 09:41
dlaczego politycy walczą z globalnym ociepleniem, skupiając się na najmniej efektywnym sposobem ograniczenia wpływu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE