ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

IKEA rozpocznie w Polsce sprzedaż paneli fotowoltaicznych
25.04.2017r. 05:06

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Ikea potwierdza, że wkrótce uruchomi w polskich sklepach ofertę zakładającą montaż instalacji fotowoltaicznych. Polska stanie się tym samym kolejnym krajem w Europie, w którym szwedzki koncern uruchomi sprzedaż fotowoltaiki.
W sierpniu ubiegłego roku w wywiadzie dla Forbes Anna Pawlak-Kuliga, prezes Ikei w Polsce, zapowiedziała, że kierowana przez nią firma uruchomi w naszym kraju sprzedaż instalacji fotowoltaicznych.

Teraz cytowana przez "Puls Biznesu" Agata Czachórska z Ikea Retail potwierdza, że sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w polskich sklepach szwedzkiej sieci rozpocznie się w najbliższych tygodniach. Na razie Ikea nie przedstawia szczegółów nowej oferty.

Usługa ma obejmować również montaż instalacji. Jeśli Ikea powtórzy model stosowany w zakresie sprzedaży instalacji fotowoltaicznych w innych europejskich krajach - w tym w Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii - możemy spodziewać się współpracy z zewnętrzną firmą z sektora PV, która zajmie się procesem projektowania i montażu.

Ikea rozpoczęła sprzedaż instalacji fotowoltaicznych po raz pierwszy w roku 2013 w Wielkiej Brytanii. Początkowo współpracowała w tym zakresie z oferującą montaż instalacji bazujących na modułach cienkowarstwowych, chińską firmą Hanergy. Jednak w obliczu kłopotów finansowych Hanergy, Ikea zakończyła współpracę, a jej kolejnym partnerem stała się lokalna firma Solarcentury, która dotąd wykonała na Wyspach już ponad 25 tys. instalacji solarnych.

Z kolei w Szwajcarii Ikea współpracuje z należącą do Alpiq Group firmą Helion Solar. W tym przypadku oferta uwzględnia wykorzystanie monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych marki JinkoSolar o mocach 285 i 290 W, systemu montażowego K2 oraz inwerterów SolarEdge, a ponadto zawiera opcję magazynów energii firmy Varta w wersjach 3,2 kWh, 6,4 kWh lub 9,6 kWh. Brytyjski oddział Ikei nie podaje natomiast na jakich komponentach wykonywane są instalacje dla klientów na Wyspach.
Dodatkowo od czerwca br. szwajcarski oddział Ikei ma uruchomić sprzedaż również systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z dachami, które są już oferowane m.in. w Wielkiej Brytanii.

Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Szwajcarii klienci Ikei posiadający kartę Ikea Family przy zakupie instalacji fotowoltaicznej mogą skorzystać z 15-procentowej zniżki.

Koszt instalacji o mocy 3 kW w ramach oferty Ikei w Wielkiej Brytanii i z uwzględnieniem 15-procentowego rabatu wynosi od 4,55 tys. funtów do 5,36 tys. funtów w opcji systemu zintegrowanego z dachem.

Solarcentury zapewnia na swojej stronie internetowej, że w ramach obecnego brytyjskiego systemu rozliczeń produkcji energii z domowej instalacji fotowoltaicznej o wartości ok. 5,15 tys. funtów osiągalna jest stopa zwrotu na poziomie ok. 6 proc.

Brytyjski oddział Ikei podaje, że przy założeniu wykorzystania systemu o mocy 3,1 kWp, produktywności z instalacji na poziomie 860 kWh/kWp, średniorocznego kosztu serwisowania na poziomie 20 funtów, 45-procentowej autokonsumpcji, a także sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek w ramach obowiązującego na Wyspach systemu taryf gwarantowanych, wykorzystanie fotowoltaiki może zmniejszyć rachunki za energię w przypadku przeciętnego brytyjskiego gospodarstwa domowego o około 50 proc., przy czym w pierwszym roku łączna korzyść finansowa z oszczędności oraz sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek może wynieść przeciętnie 357 funtów przy rocznym rachunku za energię wynoszącym na Wyspach średnio 584 funty.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: MariuszF. 26.04.2017r. 08:04
Panele i montaż od Ikea? Aż dziw, że nie oferują paneli do samodzielnego "złożenia", jak to zwykle z ich... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 28-04-2017r. 08:47 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: MariuszF. 28.04.2017r. 09:27
Pożyjemy zobaczymy. Nie wierzę w wysoką jakość rodem z IKEI. W podstawowym zestawie dali standardowego canadiana i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE