ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Norwegowie chcą wybudować w Polsce pięć elektrowni na biomasę
27.03.2017r. 03:26

Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", 850 mln euro chce zainwestować w Polsce skandynawski inwestor TergoPower, budując pięć elektrowni na biomasę o łącznej mocy ok. 250 MW. Jak na razie ma jednak problemy w pierwszą swoją inwestycja w Lublinie.
Norweski państwowy fundusz Norges Bank Investment Management, którego majątek wycenia się na 850 mld dolarów, wycofał się z inwestowania w polskie firmy energetyczne, które osiągają przychody głównie z węgla.

Nie znaczy to jednak, że Norwegowie nie chcą inwestować w polską energetykę wcale. Producent energii odnawialnej TergoPower chce zbudować w Polsce pięć elektrowni lub elektrociepłowni opalanych słomą. Zakłada jednak, że pieniądze na połowę nakładów wyłożą krajowi inwestorzy.

Każdy blok ma mieć ok. 50 MW mocy, ma kosztować ok. 170 mln euro. Wykorzystywana będzie polska słoma. Inwestor szacuje jej nadpodaż na polskim rynku na 10 mln ton, a planowana elektrownia miałaby zużywać 300 tys. ton takiego paliwa rocznie. Koszt produkcji prądu jest ok. 2,5 razy większy niż w elektrowniach węglowych. Za to taka instalacja nie wytwarza CO2, a do ograniczenia emisji zobowiązują nas unijne wymogi. Pierwsze bloki mają powstać w Lublinie i pobliskim Biłgoraju, kolejne w zachodniej Polsce.
- Oceniamy potencjał Polski na ok. 15 takich instalacji, my chcemy zbudować ich pięć. Rozważamy rozwój także w innych krajach w oparciu o centralę w Warszawie - powiedział cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną" Oystein H. Kvarme, prezes TergoPower.

Jak na razie, najbardziej zaawansowany jest projekt budowy przez TergoPower elektrowni w Lublinie. Inwestycja została jednak oprotestowana przez mieszkańców, który obawiają się, że ciężarówki wożące słomę zwiększą ruch w mieście i zniszczą nawierzchnię ulic. Zarzucają także, że komin elektrowni zasłoni panoramę miasta z wieży widokowej. W efekcie urząd miejski w Lublinie odmówił spółce wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Spółka odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale to podtrzymało decyzję miejskich urzędników. W styczniu TergoPower wniosła odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: kuba 27.03.2017r. 08:27
czyli ze na razie nie ma kasy, nie ma zgód i nie ma słomy...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wskaźnik 27.03.2017r. 09:58
8000 godz/rok z pełną mocą. Ambitne założenie...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 27.03.2017r. 12:13
Nie chcą elektrowni na słomę bo wolą zdrowsze węglówki?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 27-03-2017r. 16:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryz 27.03.2017r. 18:15
Trudne paliwo, będzie regularnie szlakować, no i chlor Panowie. No i na razie zielona energia tania, a biomasy nie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 28-03-2017r. 11:08 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mimi 28.03.2017r. 11:09
Pomysł mega naiwny bo panowie nie mają żadnego przygotowania do tego typu projektów. Kompletnie. Już zapowiadali... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Seti 05.04.2017r. 06:39
U siebie mają czyste elektrownie wodne (z możliwością szybkiego przystosowania ich do pełnienia funkcji magazynów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE