ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

ENERGIA BIOMASY

Biopaliwa, ze względu na stan skupienia podzielić można na stałe, płynne oraz biogaz występujący w postaci gazowej. Biopaliwa stałe używane mogą być na cele energetyczne w procesach bezpośredniego spalania, gazyfikacji oraz pyrolizy w postaci:

  • drewna i odpadów drzewnych (w tym zrębków z szybko-rosnących gatunków drzewiastych tj.: wierzba, topola)
  • słomy jak i ziarna (zbóż, rzepaku)
  • słomy upraw specjalnych roślin energetycznych z rodziny Miscanthus, Topinambur itp.
  • osadów ściekowych,
  • makulatury,
  • szeregu innych odpadów roślinnych powstających na etapach uprawy i pozyskania jak też przetwarzania przemysłowego produktów (siana, ostatek kukurydzy, trzciny cukrowej i bagiennej, łusek oliwek, korzeni, pozostałości przerobu owoców itp.)

Różnorodność materiału wyjściowego i konieczność dostosowania technologii oraz mocy powoduje, iż biopaliwa wykorzystywane są w rożnej postaci. Drewno w postaci kawałkowej, rozdrobnionej (zrębków, ścinków, wiórów, trocin, pyłu drzewnego) oraz skompaktowanej (brykietów, peletów). Słoma i pozostałe biopaliwa z roślin nie-zdrewniałych są wykorzystywane w postaci sprasowanych kostek i balotów, sieczki jak też brykietów i peletów.

Korzyści z energetycznego wykorzystania biomasy

Korzyści inwestora to:

  • wytworzenie energii tanim kosztem,
  • redukcja opłat za korzystanie ze środowiska,
  • efektywne zagospodarowanie bioodpadów (bez konieczności ich utylizacji),
  • możliwość uzyskania pomocy finansowej z funduszy ekologicznych.

Korzyści globalne wiążą się z obniżeniem ujemnego wpływu na środowisko wynikającego z zastosowania paliw kopalnych (emisja zanieczyszczeń, powstawanie odpadów, degradacja gleb i krajobrazu), stanowią szansę zwiększenia przychodów dla rolnictwa, gospodarki leśnej czy sadownictwa oraz stworzenia nowych miejsc pracy w sektorze pozyskiwania i przygotowania biopaliow.

W warunkach polskich, w najbliższej perspektywie można spodziewać się, znacznego wzrostu zainteresowania, wykorzystaniem biopaliw z drewna i słomy. Wykorzystanie osadów ściekowych i makulatury jest marginalne. Naturalnym kierunkiem rozwoju wykorzystania biopaliw z drewna i słomy jest i będzie produkcja energii cieplnej. W dłuższej perspektywie przewiduje się wykorzystanie biopaliw stałych w instalacjach kogeneracji ciepła i elektryczności (wytwarzania ciepła i elektryczności w skojarzeniu).

Na poniższej tabeli przedstawiono rożne sposoby pozyskiwania energii z biomasy.

Słoma żółta 14,3 MJ/kg
Słoma szara 15,2 MJ/kg
Drewno opałowe 13,0 MJ/kg
Trzcina 14,5 MJ/kg

Pod względem energetycznym 2 tony biomasy równoważne są 1 tonie węgla kamiennego. Także pod względem ekologicznym biomasa jest lepsza niż węgiel gdyż podczas spalania emituje mniej SO2 niż węgiel. bilans emisji dwutlenku węgla jest zerowy ponieważ podczas spalania do atmosfery oddawane jest tyle CO2 ile wcześniej rośliny pobrały z otoczenia. Biomasa jest zatem o wiele bardziej wydajna niż węgiel, a w dodatku jest stale odnawialna w procesie fotosyntezy.

Ostatnimi czasy duże nadzieje pokłada się w wykorzystaniu paliw ciekłych uzyskiwanych z biomasy. Alkohol metylowy i etylowy pochodzenia roślinnego jest w wielu krajach dodawany do paliw tradycyjnych. Idealnym surowcem do produkcji paliw roślinnych są rośliny uprawiane na terenach skażonych.

Źródła:


KOMENTARZE ( 15 )


Autor: bebe 14.03.2013r. 17:45
Twórcom Pani magister
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Anka :-) 14.05.2006r. 10:54
To jest super, poprostu jednym słowem "czad". Strasznie przydały mi sie te materiały do pracy magisterskiej, wiele mogłam "ściągnąć" ale nie wszystki, troszkę to nie poukładane, ale dla mnie bomba, ta stronka jest wspaniała, strasznie sie cieszę i dziękuję twórcą stronki P.S. Ludzie tu znajdziecie wszystko co potrzebne!!! DZIEKI WIELKIE :*
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: STAN 26.08.2006r. 21:46
TEMATTU PORUSZONY INTERESOWAŁ MNIE OD KILKUNASTU LAT.PODOBNO INSTALACJE GAZOWE DZIAŁAŁY JUŻ CHYBA W LATACH 70-TYCH WPOŁ. EUROPIE.NIE BYŁO NIESTETY DOSTĘPU DO JAKICH KOLWIEK MATERIAŁÓW PRZYNAJMNIEJ W WIEJSKIM ŚRODOWISKU.OSOBIŚCIE CHIAŁBYM CHOĆ EKSPERYMENTALNIE STWORZYĆ MAŁĄ INSTALACĘ I MAM NADZIEJĘ ŻE TO BARDZIEJ REALNE NIŻ 10 LAT TEMU.DZIĘKI ZA TAKIE STRONY
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wojtekter - student 12.12.2006r. 21:57
To jest przyszłość i ogromna szansa dla rolnictwa i całej gospodarki. Chciałbym w przyszłości zająć się produkcją biopaliw. Możę ktoś mi podpowie gdzie można uzyskać pomoc w rozpoczęciu takiej działalności. wojtekter84@o2.pl
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: art 03.01.2007r. 18:23
Biopaliwa to super sprawa - ktoś napisał. Owszem ale czy polska wieś da sobie radę?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zbyszek 08.01.2007r. 21:14
Nie ZA dużo mamy w w Parlamencie polskim prawników.historyków za amaló mamy ludzi z wiedza nauk ścisłych dlatego oni nie umieją bwydawać ustaw krótkich jasnych sprzyjająścych inirozwoku inicjatyw wsód Polaków. Panowie POsłowie poduczcie się btrochę fizyki, chemii i matematyki wtedy zajmiecie się zasonbami i rozwojem energii. Nie ważna jest btwarda złotówka ale technolodgie z obiegiem zamkniętyn suroeców i energii . za zachowaniem równowagi w przyrodzie. Państwomktóre na taką ekonomię to szybko wzbogaci swioich rodaków. Panowie poslowie podstawą zycia państwa to jest rozwójenergii niekonwencjonanycch i surowców wtórnych. Uwałasczcie POLaków oni stworzą dobro.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pluto 16.01.2007r. 18:42
bardzo dobre teksty przydatne w szkole do pracy domowej z geografii
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marcysia:) 07.03.2007r. 21:23
super stronka:)bardzo przydatna:)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: bezrobotna 16.04.2007r. 13:51
zamierzam produkować brykiet ze słomy, jako osoba bezrobotna gdzie mogę uzyskać fachową jak i finansową pomoc w tym zakresie. Z góry dziękuję
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: scopy 16.02.2009r. 13:23
stronka ok ale rozwój bio masy widzę cienko jeżeli państwo nie pomoże tej dziedzinie.Wiem to na doświadczeniu które przeprowadziłem.opis rzecz dotyczy trzciny wodnej której u nas jest wszędzie pod dostatkiem koszenie zimą ręczne 1ha trzciny wydajność ok 20 ton nakłady robocizna 2 osoby 8 dni po 6 godzin pracy koszty drut wiązałkowy do ręcznego wiązania trzciny 100 zł ewentualny transport samochód do przewozu drewna (papierówki) a wiec nakłady na surowiec nie wielkie przy ręcznym koszeniu na lodzie. niestety jest problem z zbytem brak przetwórców
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Krzysiek 14.05.2009r. 12:54
Chciałbym zaznaczyć, że biomasa powstaje głównie w sezonie letnim (oprócz drewna które się pozyskuje zimą), a składowanie dużych ilości trzcin czy słomy przy instalacjach przemysłowych jest kłopotliwe. Ponadto instalacje do efektywnego spalania biomasy są okrutnie drogie, a nieumiejętne posługiwanie się nimi powoduje szybkie ich zużycie. Poza tym kto z was wie jak daleko głęboko do ciała człowieka przedostaje się pył z palonego drewna?? Jest tak drobny że łączy się z krwią. Nie żebym był przeciwko biomasie :-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stanisław 31.08.2009r. 13:21
Biogazownie: Ratunek dla klimatu czy oszustwo ekologiczne. PODSUMOWANIE: Technologie wytwarzania biogazu nie są efektywne ekonomicznie i potęgują efekt cieplarniany: • Bilansowa energia użyteczna zawarta w biogazie stanowi tylko do 15% energii zawartej w przetwarzanej na biomasie. • Procesowi wytwarzania biogazu towarzyszy powstanie kilkakrotnie więcej niż w innych technologiach pozyskiwania energii z biomasy uciążliwych odpadów wymagających kosztownych procesów utylizacyjnych. • Odpady powstające w procesie produkcji biogazu mają znikomą wartość nawozową a ich utylizacja jest bardzo kosztowna i uciążliwa . • Zarówno inwestowanie w biogazownie jak i ich eksploatacja nie ma sensu ekonomicznego ponieważ wymaga co najmniej 70% dotacji na etapie inwestycji i 40-50% dotacji do bieżących kosztów eksploatacyjnych. • Efektywność ekologiczna technologii biogazowych wyrażona wynikową emisją gazów cieplarnianych jest ujemna - per saldo biogazownie pogłębiają efekt cieplarniany a nie zmniejszają go. • Rozwój biogazowni szkodzi rozwojowi polskiej gospodarki. Media przepełnione są informacjami na temat zbawiennych skutków jakie dla klimatu i gospodarki zwłaszcza Polski stanowić będzie wzorem Niemiec wejście szerokim frontem w technologie wytwarzania biogazu z odpadowej biomasy i jakie wspaniałe efekty przyniesie to w zakresie ekonomii, aktywizacji gospodarki i złagodzenia złowrogich skutków zachodzących zmian klimatycznych. Mnożą się informacje jak to dzięki inicjatywom władz w praktycznie każdym rejonie Polski jak grzyby po deszczu powstaną biogazownie które uratują nas przed katastrofą ekologiczną i kryzysem energetycznym. Należałoby się tylko cieszyć gdyby to była prawda. Niestety jest to półprawda a powszechnie wiadomo iż półprawdy są gorsze od kłamstw. Energia z biogazu jest tania a technologie produkcji biogazu są efektywne technicznie i ekonomicznie. Co na to fakty: • Najbardziej wydajne i nowoczesne instalacje do produkcji biogazu nie są w stanie przetworzyć na metan więcej niż 52-54% wejściowej biomasy. Pozostałość pofermentacyjna opuszczająca instalacje jest trudnym do utylizacji odpadem mającym postać rozcieńczonej zawiesiny wodnej nieprzetworzonych w procesie pozostałości. • Technologie fermentacji metanowej wymagają długiego czasu przebywania w reaktorach rozdrobnionych zawiesin materiału organicznego w wodzie w temperaturze 35 do 40oC w przypadku fermentacji mezofilowej lub 45 do 55oC w przypadku fermentacji mezofitowej. Utrzymanie zawiesiny w zbiornikach fermentacyjnych w takich temperaturach jest bezwzględnym warunkiem zachodzenia procesu. W warunkach klimatycznych Polski i krajów naszego rejonu pochłania to olbrzymie ilości energii. Energia niezbędna do utrzymania temperatury bioreaktorów w optymalnym zakresie temperatur i napędu urządzeń stanowi do 75 % energii zawartej w wytworzonym biogazie. • Bilansowo użyteczna wolna zielona energia uzyskiwana z biogazowni ( różnica między wartością energetyczną biogazu a energią traconą przy jego wytwarzaniu ) nie przekracza 12 do 15% energii zawartej w biomasie poddawanej fermentacji. Produkcja biogazu ma zbawienny wpływ na środowisko. Znów przyjrzyjmy się faktom: • Wbrew powszechnym wyobrażeniom proces wytwarzania biogazu nie jest ani prosty ani łatwy do realizacji. Podstawowy wymóg technologiczny to zachowanie odpowiedniej proporcji między organicznymi związkami węgla i azotu w biomasie poddawanej fermentacji. Zaburzenie w biomasie poddawanej fermentacji optymalnych proporcji pomiędzy tymi pierwiastkami prowadzi do uwolnienia do roztworu reakcyjnego wolnego amoniaku tworzącego w wodzie stanowiącej główny składnik środowiska reakcyjnego roztwór wody amoniakalnej zabójczy dla bakterii fermentacyjnych. Nie ma w świecie zrealizowanej w praktyce technologii która potrafi na bieżąco usuwać ze środowiska reakcyjnego amoniak tak aby zapobiec powstaniu roztworów wody amoniakalnej w stężeniach zabójczych dla bakterii fermentacji metanowej. Jedyną drogą ograniczającą to zjawisko jest stosowanie surowca o odpowiednim składzie. • Nie ma w świecie technologii biogazowania które potrafią wytworzyć metan z biomasy bogatej w białka na przykład z odpadów poubojowych czy odpadów z ferm hodowlanych. Przetworzenie takich rodzajów biomasy wymaga uzupełnienia składu surowcowego o wielokrotnie większą ilość biomasy zielonej o niskiej zawartości białek. • Procesy fermentacji biogazowej są długotrwałe i wymagają przebywania biomasy w reaktorach fermentacyjnych przez okresy liczone w tygodniach a nie godzinach. Zmusza to do wyposażania instalacji biogazowych urządzenia o olbrzymich wymiarach • Energia jest najbardziej potrzebna zimą i na ten okres należy przygotowywać olbrzymie zapasy biomasy surowcowej. Niestety każda biomasa niezależnie od sposobu składowania ma tendencję do naturalnego rozkładu i utraty dużej części składników które potencjalnie stanowiłyby pożywkę dla bakterii fermentacji metanowej. Skutkiem niekontrolowanego składowania biomasy oczekującej na przetworzenie jest emisja metanu którego efekty w kreowaniu dziury ozonowej są ponad dwudziestokrotnie większe niż CO2 powstającego podczas spalania bezpośredniego. Wytwarzanie biogazu wtedy gdy dostępny jest świeży surowiec a zapotrzebowanie na energię mniejsze traci sens ekonomiczny bo nadmiar biogazu należałoby spalać w pochodniach aby zapobiec emisji metanu do atmosfery. Technologie produkcji biogazu są efektywne ekologicznie i bezodpadowe. Czy na pewno? • Aby proces zachodził z akceptowalną wydajnością surowiec musi być rozdrobniony do maksymalnie małych cząstek ze zużyciem dużych ilości energii. Energia rozdrabniania to wyemitowane wcześniej gazy cieplarniane. • Proces prowadzi się w ogrzanych zawiesinach wodnych biomasy przy zawartości cząstek biomasy poddawanej fermentacji nie przekraczającej zwykle 20% ciągle mieszając. Wiążę się to z równoważną emisja gazów cieplarnianych towarzyszącą wytworzeniu energii na: o Mieszanie o Ogrzewanie zawiesiny o Przygotowanie wody niezbędnej dla sporządzenia odpowiedniej zawiesiny o Separację niewykorzystanych składników z pozostałości pofermentacyjnej . o Zagęszczenie i / lub suszenie i wywożenie na pola pozostałości pofermentacyjnych (etap pomijany we wszelkich analizach ekonomicznych sporządzanych przez zwolenników technologii biogazowych) W efekcie ciągnionym łączna emisja gazów cieplarnianych z poszczególnych etapów realizacji procesu biogazowania jest znacznie większe niż efekt z tytułu wytwarzania biogazu jako źródła energii odnawialnej.. Wytwarzany biogaz jest cennym paliwem. A co mówią fakty? • Biogaz uzyskiwany z biogazowni rolniczych po odwodnieniu zawiera nie więcej niż 54 % metanu, od 0,5 do 2,0% siarkowodoru, śladowe ilości amoniaku a pozostałość to dwutlenek węgla. Jeśli nie zostanie pozbawiony siarkowodoru i amoniaku to nie nadaje się do innego użytku jak tylko spalania w kotłach energetycznych. Aby stał się cennym paliwem na przykład jako gaz do silników spalinowych musi zostać poddany kosztownemu oczyszczeniu z siarkowodoru i dwutlenku węgla. W postaci w jakiej opuszcza instalację biogazową może być traktowany wyłącznie jako niskiej wartości gaz opałowy. • Efektywność ekologiczna biogazu jako paliwa jest ujemna. Jego sens ekonomiczny opiera się na założeniu, że produkcję biogazu należy dotować bo jako zielone paliwa chroni świat przed katastrofą klimatyczną. W warunkach kryzysu ekonomicznego staje się to bezzasadne. Mając do wyboru wsparcie gospodarki lub nieefektywnego sposobu ograniczenia efektu cieplarnianego wcześniej czy później zrezygnuje się ze wspierania tego kierunku. Ocenę skutków wstrzymania dotacji do biogazowni dla ich efektywności ekonomicznej zostawiamy bez komentarza. Rozwój biogazowni rozwija polską gospodarkę. W rzeczywistości rozwój biogazowni szkodzi gospodarce. • Linie technologiczne do wytwarzania biogazu w zdecydowanej większości dostarczane są przez firmy mające siedzibę poza polska i ich instalowanie w Polsce rozwija gospodarkę krajów tzw. starej unii. • Dostarczone do Polski linie będą w wysokim stopniu finansowane z dopłat unijnych przewidzianych dla wsparcia Polski wspomagając rozwój firm zagranicznych . • Problem utylizacji szkodliwych bezwartościowych pozostałości z biogazowni zostawiony zostanie polskim operatorom tych instalacji. • Do kosztów eksploatacji dopłacać będą polscy operatorzy. ALTERNATYWA Aby zapobiec emisji gazów cieplarnianych z procesów rozkładu biomasy i ograniczyć uciążliwość tych procesów dla środowiska ( metan, CO2,amoniak i siarkowodór, odory ) należy zmienić strategię podejścia do problemu. Rozwiązaniem jest przywrócenie naturze tego co natura wytworzyła. Rozwiązanie leży w dwóch obszarach: • Obszarze wykorzystania energetycznego biomasy poprzez doprowadzenia jej do postaci suchego paliwa zabezpieczonego przed rozkładem biologicznym podczas składowania a następnie wykorzystywania go do wytwarzania energii wtedy kiedy jest potrzebna ( współ - spalanie w kotłach energetycznych) • Obszar wykorzystania nawozowego. Obszar ukierunkowany na przetwarzanie biomasy o dużej zawartości białek i związków fosforu ( produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego z ubojni i przetwórni mięsa, gnojowica, pomiot kurzy i wiele innych ). Dostępne technologie pozwalają na wytwarzanie z wymienionych rodzajów biomasy suchych granulowanych nawozów o długotrwałego bezpiecznego nadających się o wysokich wartościach nawozowych. Dla obu kierunków rozwiązań istnieje wyłącznie Polska technologia FuelCal chroniona licznymi patentami krajowymi i zagranicznymi która zapewnia efektywne ekonomicznie i dające rzeczywiste efekty ekologiczne przetworzenie wspomnianych rodzajów biomasy na nawozy lub paliwa odnawialne. 1. Biogazownie rolnicze - wysoce efektywna metoda produkcji energii z biomasy. inż. Jerzy Kujawski, Pracownia Inwestycyjno-Projektowa INEKO, mgr inż. Olaf Kujawski, EnerCess GmbH www.enercess.de 2. K. Kosewska, J.R.Kamiński , Katedra Maszyn Rolniczych i Leśnych Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Inżynieria Rolnicza 1(99) 2008 s. 189 - 194 Analiza ekonomiczna budowy i eksploatacji biogazowni rolniczych w Polsce. 3. W Schafer, M. Lehto,F. Teye: Dry anaerobic digestion of organic residues on farm - A feasibility study . Agrifood research reports. MTT Agrifood Research Finland .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stanisław 08.12.2009r. 04:32
Co do pojęcia to nie mamy co dyskutować. Zamiast pouczać zapoznaj się z ostatnią publikacją z IUNG Puławy oraz sprawdź ile azotu jest tracone podczas fermentacji metanowej a dopiero potem zabieraj głos. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: keken 21.09.2009r. 23:14
Stanisławie, zacząłem czytać Twój wywód i od razu zacząłem się zastanawiać, czy oby przypadkiem nie masz wiatraka. Rzuciłem okiem tylko na część Twojej wypowiedzi, ale jak czytam, że odpad pofementacyjny ma znikomą wartość nawozową, to już wiem, że nie masz o tym pojęcia. Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Na jakim substracie bazujesz? Jeśli weźmiemy pod uwagę najpopularniejsze na zachodzie biogazownie oparte na kiszonce kukurydzy, to nie trzeba być znawcą tematu, żeby wiedzieć, że NPK jest czymś, co nie wyparowuje, jeśli więc włożę kukurydzę z 200ha to de facto NPK w niej zawarte wróci po fermentacji do laguny a potem na pole. Jeśli to jest znikoma wartość nawozowa to nie będę komentował. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: radek 30.09.2009r. 13:24
Witam Poszukuje technologii do realizacji projektu obejmujacego produkcje energii cieplnej oraz elektrycznej z paliw Bio. Interesuje mnie projekt który zostanie zaakceptowany przez jednostki przyznajace dotaje nijne w zakresie realizacji takich projektów Pozdrawiam mail aba1963@o2.pl
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE