23.02.2021r. 12:00
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

Ministerstwo klimatu i środowiska rozpoczęło konsultacje projektów ustalających maksymalną cenę energii z morskich farm wiatrowych, czyli tzw. cenę referencyjną. Inwestorzy chcą, aby rząd ją podniósł. Przekonują o - ich zdaniem - błędnych założeniach projektu kluczowego rozporządzenia, które może pokazać ile firmy wiatrowe mogą w przyszłości zarobić na offshore - pisze Bartłomiej Sawicki.
21.02.2021r. 20:21
prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka

Widać, że z policzeniem ceny energii elektrycznej z wiatraków morskich jest problem skoro Ministerstwo Klimatu nie wyklucza zmian w rozporządzeniu wydanym do właśnie uchwalonej ustawy o promocji morskiej energetyki wiatrowej. Może byłoby lepiej gdyby wcześniej policzono cenę energii z farm morskich, nawet najprostszą metodą LCOE. Byłoby wówczas wiadomo, że jej koszt wyniesie ponad 600zł/MWh, a dopłata do ceny giełdowej (282zł/MWh - styczeń 2021) powinna być na poziomie 360zł/MWh. Koszt całkowitych dopłat pod koniec pierwszego etapu (2030 r) to ponad 7 mld zł rocznie, a każdy odbiorca energii zapłaci dodatkowo prawie 40zł/MWh energii elektrycznej.
21.02.2021r. 16:00
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

Boom na fotowoltaikę trwa i zapewne jeszcze długo się nie będzie kończył. Ogromne podwyżki cen prądu, rok do roku, skutecznie sprawiły, że przedsiębiorcy coraz chętniej szukają alternatyw. A jedną z najprostszych, najpewniejszych i najtańszych opcji są właśnie panele fotowoltaiczne. Co trzeba wiedzieć przed zdecydowaniem się na fotowoltaikę dla firmy?
21.02.2021r. 15:10
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

Według oficjalnej bazy przedsięwzięć związanych z programem Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP) prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy I Polityki Regionalnej, na 132 zamierzeń inwestycyjnych, tylko 1 związany jest z energetyką. W przypadku podpisanych umów w ramach PPP jest nieco lepiej, bo mamy 3 projekty energetyczne na 151 zawartych umów. Teoretycznie PPP powinno być dla wielu gmin naturalnym wyborem w projektach energetycznych z uwagi na bardzo duże obciążenia finansowe za nimi stojące, w praktyce jednak po obu stronach istnieje wiele obaw i barier, co skutkuje znikomym zainteresowaniem podmiotów publicznych tym sposobem realizacji inwestycji.
17.02.2021r. 15:15
www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl

Nieruchomości, a ekologia. Jakie rozwiązania wprowadzają deweloperzy w nowych inwestycjach mieszkaniowych w zakresie ochrony zdrowia, ekologii i energooszczędności? Czy projektowane osiedla będą bardziej komfortowe i bezpieczne?
15.02.2021r. 15:57
mgr inż. Grzegorz Kwiecień

Niniejsza analiza jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak będzie wyglądała jednoczesna praca 11 GW wiatraków, 6 GW elektrowni atomowych i pozostałych elektrowni regulacyjnych w KSEE.
13.02.2021r. 19:05
www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn

Wykorzystanie węgla stopniowo spada i będzie spadać, tak też przewidują prognozy większości krajów UE. Jego mniejsze zużycie z kolei sprzyja rozwojowi energetyki pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych (OZE). To również nacisk na rozbudowę już istniejących sieci, z uwzględnieniem właśnie źródeł alternatywnych.
12.02.2021r. 18:30
www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl

Boom na fotowoltaikę trwa i zapewne jeszcze długo się nie będzie kończył. Podwyżki cen prądu, rok do roku, skutecznie sprawiły, że przedsiębiorcy coraz chętniej szukają alternatyw. A jedną z najprostszych, najpewniejszych i najtańszych opcji są właśnie panele fotowoltaiczne. Co trzeba wiedzieć przed zdecydowaniem się na fotowoltaikę dla firmy?
10.02.2021r. 19:30
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

W ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w naszym kraju. Jest to szczególnie widoczne w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych. Fotowoltaika to już nie tylko ekologia, ale niezależność energetyczna i realna oszczędność. Choć wydawać się może że koszty początkowe są duże maksymalnie w ciągu 5-6 lat inwestycja się zwraca i procentuje.
30.01.2021r. 13:30
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

2020 rok bez wątpienia stał pod znakiem OZE - nawet pomimo pandemii wirusa SARS-CoV-2. Indeks "S&P Global Clean Energy" wzrósł w ciągu roku o ponad 177%. Podczas gdy światowe rynki dołowały, odnawialne źródła energii miały się bardzo dobrze.