ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Semicon ad

PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA




MATERIAŁY PROBLEMOWE

Jak naładować gniazdka energią słoneczną i nie zwariować
20.07.2021r. 22:00

Kim jest prosument? Na czym polega bilansowanie z siecią? Do tego jeszcze koszty magazynowania, kilowatogodziny i moc instalacji. Odszyfrujmy kilka prawniczych formuł, by nie pogubić się na początku przygody z fotowoltaiką.
Kim jest prosument?
Każdy, kto decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej zmienia status u swojego dostawcy prądu z klienta na prosumenta. Prosument to osoba, która sama produkuje swoją energię elektryczną, jednak robi to wyłącznie z odnawialnych źródeł energii - tak zwanych mikroinstalacji.

Czym jest mikroinstalacja?
Polskie prawo określa mikroinstalację jako instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kWp.
W praktyce oznacza to po prostu, że dana osoba (prosument) ma własną instalację fotowoltaiczną, farmę wiatrową lub czerpie energię elektryczną ze spalania biomasy.

Bilansowanie z siecią
Zgodnie z ustawą o OZE z 1 lipca 2016 r. jako właściciele instalacji fotowoltaicznej jesteśmy w Polsce uprawnieni do skorzystania z usługi tzw. bilansowania z siecią.
Polega ona na tym, że nadmiar energii elektrycznej wyprodukowany z naszej mikroinstalacji możemy przesyłać do zakładu energetycznego odpowiedzialnego za nasz region, a następnie w okresie 12 miesięcy od wprowadzenia jej do sieci możemy odebrać ją w dowolnym momencie.
W praktyce oznacza to, że ustawa pozwala nam korzystać z sieci elektroenergetycznej jak z wielkiej niewidzialnej baterii.

Koszt magazynowania
Jest z tym jednak związany pewien koszt. Zakład energetyczny oddaje prosumentowi zdecydowanie większą część tego co zmagazynował u niego w okresie roku. Niestety nie jest to 100% tego co dostarczano do sieci.

Jeżeli jego instalacja nie przekracza mocy nominalnej 10 kWp to zakład energetyczny oddaje mu 80% tego co wprowadził do sieci. Jeżeli moc takiej instalacji jest większa niż 10 kWp to dostaje z powrotem 70% tego co wprowadził do sieci. Jeśli nie jesteśmy pewni, w którym przedziale jesteśmy, wystarczy sprawdzić, ile prądu zużywamy rocznie na rachunkach. W Polsce na potrzeby przeciętnej rodziny (gospodarstwa domowego) spokojnie wystarczy instalacja 5 kwWp.

Koszt magazynowania energii, jaki poniesiemy na rzecz elektrowni to właśnie 20-30% zmagazynowanej energii. Proporcje są określone w ustawie.

źródło: swiatoze.pl

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA



cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE