ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Semicon ad

PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
MATERIAŁY PROBLEMOWE

Fotowoltaika, a nasłonecznienie w Polsce
20.07.2021r. 20:00

Czy inwestować w fotowoltaikę w polskiej strefie klimatycznej? Czy instalacja fotowoltaiczna działa w pochmurne dni i jak funkcjonuje zimą?
Porównanie do Niemiec
Czasami spotykamy się z opinią, że w Polsce lub podobnej strefie klimatycznej jest za mało słońca, by produkować energię elektryczną. W opiniach na temat modułów fotowoltaicznych często pojawia się odwołanie do Niemiec, gdzie przydomowe elektrownie fotowoltaiczne są bardzo popularne.

W słoneczne dni powszednie, moc energii fotowoltaicznej pokrywa aż 35 % chwilowego zapotrzebowania na energię w całym kraju. Nie raz ten procent potrafi zwiększyć się aż do połowy ich dziennego zapotrzebowania. Te dane pochodzą z raportu "Recent Facts about Photovoltaics in Germany" przygotowanym przez niemiecki Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems (ISE).
W Polsce nasłonecznienie wynosi około tysiąc kilowatogodzin na metr kwadratowy, a Warszawie tysiąc sto kilowatogodzin, czyli tyle samo co w Berlinie.

Nasłonecznienie w przedziale rocznym
Nasłonecznienie jest podawane w przedziale rocznym - latem będzie większe, zimą zdecydowanie mniejsze. Mówiąc o oszczędnościach, czy opłacalności instalacji fotowoltaicznej mamy na myśli cały rok, a nie o poszczególne miesiące. Czasami kilka dni lata wystarczy, by moduły wyprodukowały tyle energii ile przez cały miesiąc w wyjątkowo śnieżnej zimie.

Zasłonięte panele fotowoltaiczne
Zimową porą w czasie większych opadów na dachu będzie leżał śnieg, więc zmniejszy się pobór promieni słonecznych ( to samo mogą powodować jesienne liście). Musimy pamiętać, że modułów nie można samodzielnie czyścić. Bardzo łatwo doprowadzić wtedy do uszkodzeń, a żaden dostawca nie obejmuje tego w gwarancji. Jednak śnieg nie jest powodem do obaw, bo w niepogodę korzystamy z energii wyprodukowanej latem.

Kalkulator nasłonecznienia
Komisja europejska stworzyła kalkulator nasłonecznienia Photovoltaic geografical information system. Aplikacja czerpie dane z instytutów meteorologicznych i uaktualnia je na bieżąco.

Dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie sprawdzić potencjał nasłonecznienia w naszej okolicy, oraz możliwą produktywność dla planowanej instalacji fotowoltaicznej.

Z kalkulatora możemy skorzystać bezpłatnie w Internecie, jest on całkowicie niezależny od producentów instalacji fotowoltaicznych.

źródło: swiatoze.pl

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży
www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE